Kaverin 525i -89 kiukuttelee, tyhjäkäynti hakee ajoittain ja nyt on kuulemma alkanut kiukkuamaan myös yläkierroksilla. Hatusta vetämällä veikkaisin ensimmäiseksi likaista/hapettunutta ilmamäärämittaria.
Mitäs sen mittarin resistanssin pitäisi olla läpän eri asentojen välillä? Entäs, onko joku purkanut ja putsannut kapistusta?
Kiitos etukäteen asiallisista kommenteista.
Mitäs sen mittarin resistanssin pitäisi olla läpän eri asentojen välillä? Entäs, onko joku purkanut ja putsannut kapistusta?
Kiitos etukäteen asiallisista kommenteista.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Haynesin korjausoppaassa (20 C intake air resistance 2200 - 2700 ohms L-jetronic ) ei kerrota motronicin arvoja , joten varmaankin samat. Kytke pinnit 7 , 12 . Resistanssin pitäis nousta tasaisesti kun läppää liikuttelee suljetusta - kokonaan auki asentoon . Hommaa ko. opus, auttaa nii pirusti kaikissa säätö ja muissa hommissa.
PS : itsellä varmaa sama ongelma (ilmamäärämittari) eli tyhjä käynti soutaa lämpimänä, tosin kiertää iloisesti tappiin asti ja sama laite 525i -89 (kulutus n. 10 litraa maatieajossa n. 130 km/h)
Juu kiitos paljon vinkistä! Pitääpä kokeilla räplätä juhannuksen jälkeen.
Onko noita ollut jossain vaiheessa L-jetilläkin? E28:n nokalla ehkä? Muistaakseni Motronic tuli 325:een -88, eikä e34:ään luulisi laitetun vanhempaa tekniikkaa.
Enpä taida itse ruveta investoimaan kirjaan kun auto on kaverin kalustoa, mutta täytyy töniä sitä tekemään hankinta. Tai sitten pitää ehdottaa pidempiaikaista huoltosopimusta :)
Meneepäs sulla muuten reilusti soppaa, mun oma Alfa 3,0 tuhoaa mittausten mukaan alle 9 litraa sadalla. Ensimmäinen mittaus 8,0l ja toinen 8,4l, siis tankillisen kokonaiskulutus. Oli kylläkin aika pitkälti matka-ajoa mutta talvella ja ilmastointi päällä.
juu tossa haynesin kirjassa on 316-535 bemut 83-91 asti eli kaytännössä kaikki tarvittava. Niin kaverillesi mä sitä kirjaa ilmeisesti suosittelinki. (tuli turhan nopeesti viestit lukaistua)¨
Varmaanki ilmamäärämittari mulla paskana myös kulutuksesta päätellen (siis 10 litraa kulutus- mittarin perusteella tiedä sitten paljon oikeasti kuluttaa). Vähällä kulkee alfa suoralla, mutta eiköhän se ole väännön asiota.
Eipä ole E34sta jetronicilla mutta tuskin ne arvot ja ilmamäärämittarit on erilaiset.
Joo jep voihan se mittari hyvin olla sama, mutta pistää miettimään jos siinä kirjassa on nimenomaan mainittu tuon olevan L-jetin arvo. Vois kuvitella ettei niitä ole sen kummemmin eritelty jos molemmissa on sama kapistus.
Jos sais jostain e28:n mittarin (Bosch-)varaosanumeron vois äkkiä mulkaista ovatko ne samanlaiset. Ei siinä kirjassa sattumoisin ole sitä mainittu?
Tää on korjaus-opus jolla ei ole yhteyttä BMW:n varaosien kanssa, joten osanumeroita ei löydy.
Mutta katsopas tää linkki:
http://www.wheels.kiev.ua/haynes/files/chapters/bmw3/
sieltä valiset 1948-04.pdf ,sivu 15 ja ihmettelet ihan itse! :)
Toivottavasti on tarpeeksi apua !
Juu tuohan on hyvä linkki, kiitos! Mitähän muuten Haynesilla tykkäävät siitä, että joku skannailee kirjoja verkkoon...? =)
Jos en nyt ihan väärin tuosta linkistä käsittänyt niin se 2200-2700ohm on imuilman lämpötila-anturin arvo 20 asteessa, itse ilmamäärämittarista sanottiin vain että resistanssin pitää nousta tasaisesti. No, se varmaan riittää tarkastukseen, vastuksen "tasonhan" voi säätää vain pakokaasuanalysaattorilla mutta tuskin se on itsekseen mihinkään ajelehtinut.