Tänään ainakin MTV3:n uutisissa kerrottiin Ruotsissa tehdystä tutkimuksesta, jolla selvitettiin suhtautumista tupakoinnin kieltämiseen ravintoloissa ja sen seurauksia. Ruotsissahan on ollut viime kesästä voimassa tupakkalaki, joka kieltää tupakoinnin ravintoloissa. Tulokset olivat hyvin positiivisia. Vain todella pieni vähemmistö ravintoloitsijoista oli sitä mieltä, että laki oli pahasta. Samoin ravintoloiden asiakkaat olivat tyytyväisiä lakiin. Tässä taas nähtiin, että Suomenkin kannattaisi ottaa tupakoinnin kieltolaki käyttöön.
Ruotsissa tupakkalakiin tyytyväisiä
LadySmokeFree
5523
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Noinhan siinä käynee täällä Suomessakin. Vähän aikaa kuuluu pientä jupinaa (itsepäisimpien savuttajien taholta - voi kauhia, kun viedään ihmisoikeus röökin tuprutteluluun missä tahansa) ja valitusta, mutta pääosin ollaan tyytyväisiä. Viiden vuoden päästä tuskin kukaan edes muistaa (suurin osa nykyisistä polttajista lopettaneet) ravintolassa tupakointia.
On totta,että ruotsissa laki ei ole (ainakaan vielä) negatiivisesti vaikuttanut ravintoloiden talouteen.
Talvi tuo selvyytttä asiaan.
Asiakkaiden tyytyväisyyskyselyille ei kauheasti kannata antaa painoarvoa.Kahdestakin eri syystä;ensinnäkin otokset ovat näissä kyselyissä yleensä pieniä,joitain satoja.
Ja toisekseen kyselyn aiheella,ja olosuhteilla joissa kysely suoritetaan on selvä yhteys.
Tarkoitan että jos ruotsissa olisikin kesällä säädetty laki,että jokaisen ravintola-asiakkaan ON PAKKO tupakoida ravintoalssa ollessaan,niin mitenkähän luulet kyselyyn vastatun,kun ravintolassa savuttelevilta himotupakoitsijoilta oltaisiin kyselty uuden ravintolassa tupakoimaan pakoittavan lakien seurauksista?
Eli siis hemmetti.Yksinkertaisesti tarkoitan,että tässä kyselyssä jossa kartoitettiin tyytyväisyyttä savuttomiin ravintoloihin,oli ravintoloissa istuva vastaajien joukko todellista mielipidettä VASTAAMATON joukko,kenties savuttomuuden takia ravintolaan tulleita.
Ahaa, siis koska länsinaapurissa tehdään näin, meidän on seurattava perässä. Näinhän se on "aina" ollut, mutta pakkoko jatkaa?! Saattaisin olla ylpeä(-mpi) jos uudistus olisi ollut edes omaa keksintöä eikä lainakamaa...
Suomeen tulee tupakkakielto ravintoloissa.. se on = nuuska takaisin Suomeen..hienoa!
Jos näin todella kävisi, että nuuskan käyttö lisääntyisi ja tupakan vähentyisi, olisin tyytyväinen. Nuuskaaminen on jokaisen oma ongelma (paitsi tyttö-tai poikaystävälle, joka joutuu nuuskaajaa suutelemaan), mutta tupakointi altistaa viattomia passiiviselle myrkyttymiselle. Suosittelen ehdottomasti nuuskaamista kaikille tupakoitsijoille, jotka eivät ole valmiita luopumaan nikotiinista!