Olen 35-vuotias nainen ja elän toisessa avioliitossani - toivottavasti myös viimeisessäni. Tilanne on se, että seksuaalisesti en ole "hirveän" aktiivinen. Kykenemme puhumaan mieheni kanssa seksistä täysin avoimesti (olemme tunteneet toisemme 10 vuotta). En ole käynyt terapiassa seksuaalisen frigiditeettini vuoksi, koska se ei tunnu haittaavan miestäni eikä oikeastaan minuakaan. Olemme molemmat tyytyväisiä seksielämäämme. Nautin seksistä, mutten ole koskaan saanut orgasmia. Ystävättäriensi kanssa olen näistä asioista jutellut. Toinen sanoo, että olen frigidi sillä perusteella koska en saa orgasnia, toinen heistä on sitä mieltä, ettei minua voi luonnehtia frigidiksi, koska nautin seksistä ja kaipaan sitä. Mieheni ei puolestaan pidä olennaisena asiana määritellä terminologisesti tätä tilaa - hän on varsin suurpiirteinen.
Olenko siis frigidi? En saa orgasmia, mutta se ei vaivaa minua. Pelkkä fyysinen, intiimi läheisyys antaa minulle tyydytyksen. Niin kauan kun seksielämämme mieheni kanssa on "kunnossa", en viitsisi tällaisen asian takia mennä terapiaan. Ajatustasolla vain tämä hämmentää - siis terminologisesti.
Olenko siis frigidi? En saa orgasmia, mutta se ei vaivaa minua. Pelkkä fyysinen, intiimi läheisyys antaa minulle tyydytyksen. Niin kauan kun seksielämämme mieheni kanssa on "kunnossa", en viitsisi tällaisen asian takia mennä terapiaan. Ajatustasolla vain tämä hämmentää - siis terminologisesti.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Jos asia ei oikeasti sinua eikä miestäsi vaivaa, niin miksi keinotekoisesti vaivaat sillä päätäsi ?
Jos jonkun diagnoosin tarvitset, sinun on ehdottomasti mentävä terapeutille tai jollekin tohtorille, jolla on diagnoosien tekoon riittävä koulutus ja oikeus. Ystävättärien kesken ei saa muuta kuin hämmentäviä arvailuja, joitten varsinainen arvo ja merkitys on lähinnä ajankulun ja suunpieksennän luokkaa.
Mielestäni jos nainen on kylmä kuin jääkaappi, ei nauti seksistä millään tavalla, vaikka kenties osallistuukin tapahtumaan voidaan luonnehtia frigidiksi. Jos taas kyse on orgasmittomuudesta, "vika" on erilainen. Omaksi asiaksi jää,millainen on subjektiivinen tyytyväisyys tilanteessa, eikä siinä edes ole objektiivisen tyytyväisyyden vaatimusta. Ystävättärien mielipiteet seksisuhteen tyydyttävyydestä eivät ole henkilökohtaisella tasolla minkään arvoisia. Jokainen tietää itse mihin on tyytyväinen,mihin ei, mikä on riittävästi.
frigidi sukupuolisesti kylmä (nainen), seksuaalisuudesta kiinnostumaton t. seksuaalisesti tyydyttämätön
frigiditeetti naisen sukupuolinen kylmyys, frigidisyys
oot kuitenkin kirjotukses perusteella tyytyväinen
Frigidi on vain sana. Mitä sä siitä välität?
Nauti vaan lisää ja joku päivä se orkkukin tulee.
"kylmäkiskoinen".
olet. Olet ihan normaali. Itse saan orgasmin ehkä joka kymmenes kerta kun rakastelemme mieheni kanssa, mutta en koe olevani frigidi. Nautin seksistä,vaikken saisi orgasmia joka kerta. Itseasiassa se on harvinaista herkkua ja maistuu sitäkin paremmalle:)
Jos olet tyytyväinen ja miehesi myös, miksi määrittelisitte termejä? Unohtakaa ne, ei termeistä ole hyötyä. Itse saan orgasmeja, mutta seksuaaliset halut ovat kadonneet. Se on kyllä jo frigidiä.