Vesi wc:n kunnostus

Veneessä on parivuotta käyttämättä ollut
vesi vessa. Mitä pitäisi ottaa huomioon ennen mahdollista käyttöä.
3568
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Olen laittanut silloin tällöin WC-astiaan ruokaöljyä ihan vähän. Se voitelee imu/poistpumpun kumitiivisteen ja pumppu toimii huomattavasti helpommin. Tämä kannattaa tehdä varsinkin, jos WC on ollut käyttämättä pitkään, kuten vaikkapa talven jälkeen. Ruokaöljykäsittely toistetaan tarvittaessa. HUOM.! Öljyä ei tarvita kuin pari ruokalusikallista ja jos se pilaa vesistöäkään, kun käyttö on kohtuullista.
Jos WC ei ole ollut käytössä vuosiin, niin kaikki tiivisteet, letkut, läpiviennit (luonnollisesti) ja letkuklemmarit yms. kannattaa tarkastaa. Muuten vaan normaali käyttö tuon "öljykäsittelyn" jälkeen.
Muilta osin katso vastaukseni ”Tyhmää kysymystä ei olekaan…”

Äänestä
  • Kiitti.

    Äänestä

... ja vähän enemmänkin löytyy osoitteesta
http://www.boatsafe.com/nauticalknowhow/phall.htm
ja muutamasta muustakin paikasta hakusanalla Peggy Hall. Tämä kyseinen täti on aiheeseen perehtynyt maan perusteellisesti eikä pidä tietojaan piilossa.
Henkilökohtaistakin neuvontaa pulmiin häneltä saa (hyvällä tuurilla) kirjoittamalla ongelmansa news://rec.boats.cruising -palstalle...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


putiput kirjoitti:

Veneessä on parivuotta käyttämättä ollut
vesi vessa. Mitä pitäisi ottaa huomioon ennen mahdollista käyttöä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu