Omistan Skoda Octavia Combin. tänään töistä tullessa kotiin , ruuhka aikaan, ajauduin vahingossa liikenne valoihin punaisiin tullessa vasemmalle eli siihen "ohituskaistalle". No, oikealla kaistalla oli sen näköstä porukkaa että tuota ei lasketa oikealle kaistalle kun vasen kaista loppuu. Vihreät vaihtui ja kävi niinkuin arvelin että eipä löytyny tilaa tilaa kaistan loppuessa. Kaikki kiihdyttivät loppuun asti, eihän Skoda Octavia elämäntapa farkulla kiihyttelyssä pärjää. Meinas tulla jo hätä kun eivät laskeneet oikealle kaistalle. Onko teille muille Skoda kuljettajille ilkeilty liikenteessä ? Onko se Skoda merkki jotenkin sellainen että toisten pitää ilkeillä ? Huvittavaa käyttäytymistä !!!!
Tapahtui tänään
Hjordis
182321
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
on.
En ole huomannut... 1,8T liikuu ihan mukavasti..
Moni "ilkeilijä" pettyy pahasti kun joutuu RS Fabian viereen valoissa.
Ei pettynyt silloinkaan, eikä tänäpäivänäkään. Voi voi vai että VictoryRacingSport, niih? :>
tai sitten luulo on omassa päässä, tiedä sitä... On se silti ihme jos automerkin perusteella aletaan v*ttuilemaan liikenteessä. Autokoulussa jo sanottiin vitsillä, että jos Lada tulee eteen niin pitäähän se tietenkin ohittaa, koska MINULLA on parempi auto. No, jos jonkun eteen tulee minun Skoda, niin ohittaa saa, mikäli tarve tulee! Itse en ainakaan ohittele Ladoja, Skodia tai Mersuja tai Bemareita pelkästään päteäkseni. Mutta eiköhän niitä ilkeilijöitä aina löydy. Parhaiten pärjää kun ei kiinnitä niihin huomiota. Ei ainakaan ennen kuin alla on tosiaan tuo turbo-Ocu.
Ellet ole Fiat 600:lla tms. autolla vasemmalla kaistalla, niin kyllähän sitä kiihdytetään asentaeella "Yrittää perkele ohittaa vasemmalta koko jonon, Ei onnistu". Homma toimii kuten kassajonossa, ohittelijoita ei hyväksytä.
PS: Olipas tuo sheriffin kommentti harvinaisen älykäs.
Elämäntapa-autoja ei ole mielestäni kuin rättisitikka ja tipparellu. Kumpaakaan ei kauheesti enää ole liikenteessä.
No niin. Elämäntapa-Pannari palasi näköjään taas palstalle! Olikin hiljaista päivän verran, sillävälin pannarin tekstejä saivatkin lukea koko rahalla Mazda-miehet ...
Skodat ja Tojot yms. maantiellä MDD-tautinen (Amerikassa on löydetty tauti nimeltä Mad Driver Sisease) kun olen. Toisaalta annan kyllä tilaa kuvailemassasi tilanteessa. Mutta maantiellä ainakaan OHI ei saa ko. merkit mennä.
Meikäläinen pitää tuolla tavalla "kiilaavat" takanaan merkistä riippuen. En siis valitse pelkästään "huonompia" merkkejä
Suosittelen Sinulla a) opintoja kieliopin parissa ja b) merkittävämpien asioiden miettimistä.
Kappas. Onko vepukainen zkodaholisti ollut palstalla jo vuonna 2005?
Ei ole tapahtunut vähäisintäkään kehitystä hänen kirjoitteluissaan. Jämähtänyt paikoilleen kuin Riikosen akan paska reenjalakseen.
olet oikeassa
Skodan laadussa ja kestävyydessä ei ole tapahtunut vähäisintäkään kehitystä parempaan suuntaan.
Näin. En uskalla vaihtaa uuteen, koska nykyinen Skodani on ollut täysin huoleton ajettava vailla vikoja.
Miten parhaasta voi parantaa?
Arvasin kirjoittaessani, että siltä(holisti/lantalortto) tulee joku teinikommentti. Enkä pettynyt. Lisäksi kyypparilla oli tuossa jonkin sortin puhde spämmäillä eri nimimerkillä älyttömyyksiään sekä vanhoja linkkejään. Muuten hyvä harraste tuolla, mutta aivotoimintaa se näkyy haittaavan.
Älä edes unissasi vahingossakaan yhdistä sanoja "paras" ja "skoda". Vaikuttaa äärimmäisen irvokkaalta.
No, ehkä paras nauru pääsee kun itäreuhka skootan näkee liikenteessä törttöilevän.
Itse olen huomannut päinvastoin, eli skodistit ajavat kuin siat (joilla otsatukka). Kyykyttävät kippanoillaan jopa takseja, rekkoja ja muita ammattiautoilijoita.