Onko kukaan onnistunut kasvattamaan ulkoa löydetyistä siemenistä puun, edes taimen? Pitääkö siemenien olla ensin talven yli kylmässä ennekuin ne itävät? ja kuinka kylmässä, tarvitaanko oikein pakkasta vai riittäisikö kellari? Haaveilen omasta pikku vaahterasta ja mahdollisesti myös männystä!
Puu siemenestä?
Viivi
3449
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
kylvä siemenet maahan nyt syksyllä-ne itää keväällä.
Voit ajatella myös tammea ja kuusta.
Haittapuoli on se että se vie aikaa mutta monet puut ovat jo nuorena koristeellisia.
Olen laittanut jo 6 vuotta erikoisen kuusen siemeniä sellaisiin turveruukkuihin ja kun ne on kasvanut kasvanut pari vuotta olene istuttanut ne sitten. olen annatut olla ne ulkona lumen alla talven. Jotkut siemenet tarvitsevat kylmän aktivoituakseen. Kyseisen kuusi ei tiputa neulasia vaikka vesi loppui alusastiasta.Oli 7 vuottta sitten joulukuusena. Ajattelin kokeilla viljellä niitä joulukuusiksi.
kevät talvella männyn ja kuusen siemeniä itämään ja nyt taimet ovat 10 cm mittaisia. talven yli kun jotenkin ne keksisi viedä niin hyvä juttu.voiskohan joku ystävällisesti antaa neuvoa miten talvetetaan?