Päteviä ministereitä?

Näin äkkiseltään ajattelisi, että Johannes Koskinen juristina ja kokeneena oikeusministerinä olisi pätevämpi hoitamaan oikeusministerin tehtäviä, kuin minkä lie koulutuksen saanut Leena Luhtanen. Näin ei kuitenkaan liene asian laita, koska Heinäluoma savusti Koskisen ulos hallituksesta ja vaihtoi Luhtaseen.
Ei siis sovi epäillä, etteikö Luhtanen olisi Koskista pätevämpi oikeusministeri. Pätevyyshän on ollut aina ominainen piirre demariministereille, kuten E Liikasen esimerkki Horkerin hallituksen ajoilta osoittaa.
6219
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Luhtasesta ei ole tietoa, onko pätevyyttä oikeusministeriksi.

Toisaalta on varmasti, jos missukka ja amk-sosionomi Tanja Karpelakin on pätevä kulttuuriministeriksi. Kuka tahansa on silloin pätevä mihin hommaan tahansa.

Vai mitä, Keskustaporvari?

Äänestä
  • esimerkiksi ylioppilas Heinäluoma?

    Äänestä

  • Otsikossa luotettava todistus.

    Äänestä

UUTISTEN MUKAAN KAIKKI MAHDOLLISTA SDP:SSÄ

Äänestä

Ministerinimityksethän ovat poliittisia. Niissä on keskeistä kansalta saatu mandaatti, rehellisyys ja taitavuus. Näin sanoo perustuslaki. Perustuslaki ei sano mitään ministerien koulutustaustasta. Jos ministerin tuoleja pitäisi täyttää koulutuksen perusteella, ne jaettaisiin yliopiston oppituolien haltijoille. Eikö niin?

Pysyvien virkamiesten nimityksissähän koulutuksella ja pätevyydellä pitää olla suurempi arvo kuin jäsenkirjan värillä. Tosin teillä kepulaisilla on tämä asia juuri päin vastoin: Oivahan on useaan otteeseen todennut, että "jos virkamiehet nimitettäisiin vain pätevyyden perusteella, kaikki virkamiehet olisivat jotain kokoomuslaisia". Siksi Oiva näkee (ah niin kepulaiseen tyyliin) virkamiesten nimitykset täysin poliittisina. Pitäsi se sinunkin tietää siellä ylihärmässä kun kunnan virkoja on täytetty. Onkos monta virkaa mennyt kepulaisten ulkopuolelle? :-D

Joko kepunikille selvisi mihin hommiin valitaan tekijät poliittisin ja mihin pätevyyteen perustuen?

Wiljami

Äänestä
  • Kun kysyit, että onko Ylihärmässä mennyt monta virkanimitystä muille kuin keskustalaisille, niin ainakin yksi tulee heti mieleen.
    Terveyskeskuksen johtavan hoitajan virka meni erään demarivaltuutetun siskolle, jota tämä valtuutettu ajoi mainittuun virkaan sellaisella röyhkeydellä, että ei ole ennen näillä lakeuksilla nähty.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Keskustaporvari kirjoitti:

Näin äkkiseltään ajattelisi, että Johannes Koskinen juristina ja kokeneena oikeusministerinä olisi pätevämpi hoitamaan oikeusministerin tehtäviä, kuin minkä lie koulutuksen saanut Leena Luhtanen. Näin ei kuitenkaan liene asian laita, koska Heinäluoma savusti Koskisen ulos hallituksesta ja vaihtoi Luhtaseen.
Ei siis sovi epäillä, etteikö Luhtanen olisi Koskista pätevämpi oikeusministeri. Pätevyyshän on ollut aina ominainen piirre demariministereille, kuten E Liikasen esimerkki Horkerin hallituksen ajoilta osoittaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu