Papujen pituus on n.10-20cm, milloin "sato" korjataan talteen kun haluamme ensi keväänä kylvää omia siemeniä. Muuttuuko palkojen väri esim. jossain vaiheessa? Syötäviksi emme niitä tahdo vaan uudelleen kylvettäviksi.
Ruusupavun siemenet ensi kevääksi??
3
1776
Vastaukset
- Rouge Vif
Siitä vaan keräämään. Olen itse vain avannut palot ja ottanut karamellin näköiset ja väriset pavut talteen. Valmiit pavut ovat noin parisenttisiä, mutta kyllä ne pienemmätkin muistini mukaan itivät. Laitoin pavut matalaan ja laakeaan astiaan paperin päälle ja asetin astian keittiön kaapin päälle, kuivaan ja lämpimään.
Seuraavana keväänä olen sitten toukokuun alussa kylvänyt pavut astiaan ja hyvin ovat aina lähteneet.- Vihreä vai ruskea?
Kerätäänkö ruusupavut silloin kun palko on vielä raaka vai ruskeana,kun on jo kuivunut? Vai onko sillä mitään väliä? Olen ottanut talteen vasta ruskeana. Vihreitä on vielä todella paljon, pitäisikö ottaa sisälle kypsymään?
- pappa
mulla on pisin palko 40 cm pitkä ja siinä 8 erilleen pakattua noin 1,5 cm violetin väristä siementä mitenkä ne säilytetään kevään kylvöön ???
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä
Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai908346Persut: haluamme lisää veroja!
Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki424738Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.
https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.414391Jos samassa autossa istuu romani, somali ja venäläinen, kuka ajaa?
Arvioiden mukaan romanit lähtivät noin 1000-luvulla liikkeelle pohjois-Intiasta. Nyt 1000 vuotta myöhemmin he ovat levit452595Numero josta kaivattusi tulee mieleen
Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.981478- 401296
Tämmönen höpsö
Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress441246Heräsin taas sinä mielessä
Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?641152Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera
Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota391150Kannattaa toimia yleisesti ottaen
Ajoissa. Vaikka miten paljon haluan ja tunnen, olen löytänyt nyt elämääni jotain uutta ja se todennäköisesti edistyy, jo1671090