Paikkakunnalani kerrotaan olevan karhuja. Niitä on ihmiset havainnoineet jo vuosien ajan.
Itse tiedän, että karhut syövät marjoja.Olen havainnut niistä jälkiäkin nimeenomaan metsämarjan syönnistä. Mutta miten on sienten laita? Syövätkö karhut sieniä?
Sienenkeruussa on tullut tällainen mieleen, josko sattuisimme karhun kanssa samoille sieniapajille.
Toinen kysymys. Miten karhut ja yleensäkkin eläimet voivat tunnistaa myrkyllisen sienen?
Samalla lailla kai myrkytys tapahtuu niille kuin ihmisellekin niistä myrkkysienistä?
Karhu ja sienet
7
3282
Vastaukset
- luonto ja maa.
Karhut tuskin syövät sieniä, vaikka ei nyt tarkempaa tietoa olekaan. Lehmien taasen puhutaan syövän sieniä, lähinnä tatteja. Tuohon että miten elukit tuntevat mitä syödä ja mitä ei, on syynä varmaan opitut tavat.
- calmato
Oraville ja peuroille maistuu erityisen hyvin herkkusienet.
Karhulla on niin hyvä kuulo ja hajuaisti, että se huomaa ihmisen yleensä aina ajoissa. Karhu väistää, joten metsässä kannattaa pitää sellaista normaalia ryskettä kuten oksien päälle astumista.
;-) Hyviä sienireissuja. Eksyminen on metsässä isompi riski kuin karhuun törmääminen, mukaan siis kännykkä, tulitikut ja pikku välipalaa (sekä kartta ja kompassi). - lehmäntatteja
calmato kirjoitti:
Oraville ja peuroille maistuu erityisen hyvin herkkusienet.
Karhulla on niin hyvä kuulo ja hajuaisti, että se huomaa ihmisen yleensä aina ajoissa. Karhu väistää, joten metsässä kannattaa pitää sellaista normaalia ryskettä kuten oksien päälle astumista.
;-) Hyviä sienireissuja. Eksyminen on metsässä isompi riski kuin karhuun törmääminen, mukaan siis kännykkä, tulitikut ja pikku välipalaa (sekä kartta ja kompassi).ja karhut karhunvatukoita ja kettu ei kai tykkää pihlalanmarjoista - vai miten se nyt olikaa
- kivoja..
...mutta vähän pelokkaita. Kerran löydettiin hyvä teltanpaikka - oli poluntapainen eikähän siinä väsyneenä ajateltu ollenkaan että kukas se tänne polun on tallannut - korpeen.
No aamun sarastaessa heräsin kummaan tuhinaan ja niiskutukseen. Ääni tuli teltan yläpuolelta - eihän se VOI olla kuin karhu ! Otin hijaa kameran ja toisella kädellä vetoketjusta. Mutta niin nopea se oli että takamuksesta sain kuvan kun se katosi vitikkoon.
Unissani tein väärän valinnan - olisi pitänyt unohtaa se kamera ja moiskauttaa karua oikein kunnon kielipusulla. Kun emäntäkin nukkui... - Sienet
Kyllä karhut syö sieniä!!
- Anonyymi
Huomasin suppilovahveroita poimien, että joku eläin syö niitä koska ei ihminen jätä varsia ja ota sieltä täältä niitä.
Sitten toisellakertas kun poimin taas niitä huomasin että jälleen on joku käynyt syömässä suppilovahveroita ja jättää myrkkysienet jotka kasvaa vieressä kyllä syömättä. Sitten huomasin että iso tukki oli siirretty pois suppisten edestä, johon mikään muu eläin ei pystyisi kuin karhu ja huomasin lisääkin siirreltyjä tukkeja. Olin miettiinyt että mikä eläin syö näitä ja totesin että todennäköisesti karhu.
- Anonyymi
karhut taitavat syödä ainakin lampaankääpiä ja kanttarelleja. Löysin paikan, missä oli lampaankääpiä, suurin osa murusina ja murusten lähellä sontaläjä jonka kuvauksen perusteella metsästäjätt sanoi olevan karhun jäöttämä. Samoin oli kanttarelleja hamutti siten että sammalia nussut osin yläs, toisaalla sien i murentunut, ei siis oikein skarvattoman sienestäjän jäljiltä näyhttänyt. Voi tietenki olla myös hirvi tai peurta..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1026568
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t313920törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/303345Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3821804- 331418
- 271350
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi471073Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv11996Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11930- 42889