Miksi harjoittelen / harjoittelet?

syksyn kysymys ;-)

Haluaisin tietää syitä, miksi harjoittelette Krav Magaa...
Ihan mielenkiinnosta, koska keskustelupalstalla jotekin tuo eipäs juupas -väittely alkaa pikkuhiljalleen kyllästyttämään.
Siksipä aivan suora ja rehellinen kysymys:
miksi taas syksyn koittaessa vääntäydyt salille harjoittelemaan Krav Magaa?
Ja tähän vielä oma vastaukseni keskustelun pohjaksi.
Olen käynyt säännöllisesti kuusi vuotta nyt harjoituksissa. Kunto on noussut, saanut hieman tuntumaa tekniikkaan ja ohjaajat ovat olleet pääsääntöisesti hyviä (vähän uhoa enemmän asiaa). Itselleni tärkeintä kohtalaisen itsepuolustustaidon oppiminen, siksipä en ole suorittanut kuin Practioner 3-tasokokeen. Vielä jaksaa kiinnostaa aivan perusasioiden hiominen, mutta myös eri variaatiot. Eikä oikein osaa olla pois harjoituksistakaan, koska koskaan ei voi varmasti tietää, mitä hauskaa on odotettavissa.
Olen myös löytänyt itsestäni "tahtotason" eli tietynlaisen asenteen harjoitteluun: tehdään ei vain sinnepäin vaan niin, että tuntuu. Sekä joka harjoituksen jälkeen itse ainakin pohdin, mitä opin, mikä meni hyvin, mihin kannattaa ensi kerralla kiinnittää huomiota.
Tässä näitä aatoksia, vastauksia odotellessa...

2

938

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pee3

      Omalta osaltani harjoittelen pääasiassa kuntoilun vuoksi.

      Lajivalinta ei alunperin ollut omani, vaan aloitin harrastuksen yhdessä ystäväni kanssa ja hän halusi juuri Krav Magaa (oli aikaisemmin käynyt peruskurssin ja halusi aloittaa uudelleen).
      Kaverin kanssa oli luonnollisempaa mennä harjoittelemaaan. Sittenmmin tämä ystäväni on jo harjoittelun lopettanut, mutta minä jatkan edelleen.


      Itselläni nelisen vuotta (jokunen tauko välissä) harjoittelua ja niin ikään "vain" p3.
      Meidän seurassamme on kolme harjoitusryhmää, peruskurssi, p1-p2 tasoinen ja p3- tasoinen.
      Harjoittelussa etenemisen vuoksi ei siis ole mitään tarvetta suorittaa enempää tasoja.

    • Oman lajinsa löytänyt.

      Miksi harjoittelen?? Lähdin Krav Magan peruskurssille aikanaan kuntoilun vuoksi ja sen takia että en todellakaan ole mikään aerobic-jumppa-pump jne -ihminen. Ajattelin että siinäpä samalla oppii jotain hyödyllistäkin. Kuinkas sitten kävikään, harrastuksesta tuli enemmänkin elämäntapa enkä enää voisi kuvitellakkaan olevani ilman. Lisäksi matkalla on tarttunut kamppailulajeja harrastuksiksi. Treeneihin on aina kiva lähteä vaikka treenaaminen ei aina olekkaan kivaa, eikä sen pidäkkään olla. Realistisuus "kovaa maailmaa" vastaan pitää olla, ainakin minun mielestäni.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen tumma ja tulinen

      Ja vielä suora - en ollut sinua varten. n to m
      Ikävä
      179
      1339
    2. Tunnustuksia

      Haluatko tunnustaa jotain, mitä on sydämelläsi?
      Ikävä
      85
      1246
    3. Mitä kysyisit

      Mihin haluaisit vastauksen häneltä eli mitä kysyisit?
      Ikävä
      96
      977
    4. Sä et vaan töllö tajua että rakastuin

      Mikä stana siinä on niin vaikea ymmärtää?! Täh
      Ikävä
      48
      833
    5. Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa

      ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su
      Ikävä
      40
      723
    6. Haluatko, että kierrän sinut kauempaa

      Kun näyttää, ettet minusta innostu. Voisit edes täällä kertoa selvät sävelet.
      Ikävä
      83
      609
    7. Yritit nainen sammuttaa kiinnostukseni

      mutta se tehtävä epäonnistui. Se oli sitä bitch -mode vaihetta silloin. Lopputulos on nyt se, että rakastan sinua tällä
      Ikävä
      30
      538
    8. Mikä on vahvuutesi palstalla?

      Oletko kuullut asian joltain toiselta vai oletko itse sitä mieltä? Itse luen avarakatseisuuden omaksi vahvuudekseni. Yr
      Sinkut
      111
      520
    9. Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!

      En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su
      Ikävä
      44
      498
    10. Tunnetta ja sinua on vaikea kuvailla

      Paremmin se varmaan aukeaa muulla tavalla. Olen merellä, jossa kovin usein puhkeaa rajuilma ja huomaan taistelevani hu
      Ikävä
      33
      475
    Aihe