Kiikarissa olis Accord vuosimallia 1991 ja malliltaan EXI.. Miten tuossa menee nuo varustelut, siis DX, EXI jne., mitä eroja?? Kokemuksia tuollaisesta pirssistä, kannattaisko laittaa kun 240 tkm mittarissa?? Mitä "tyyppivikoja" on? Millainen ajettavuus?
Honda Accord ´91
mahdollinen Hondamies
91279
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Ei oikeestaan hirveesti tyyppivikoja paitsi hapanneita tahtovat olla... Sitten sähkövikoja jonkun verran, mutta muuten tekniikka ollu vahvaa. Ajettavuus on vähä sitä sun tätä, minusta ainaki on vähän ku aropupu.
ei oo semmosta mallii kun DX, on vaa lx, ex ja exi, lx on karvalakkimalli, noissa toisissa on sähkövermeitä jonkun verran
Luulisin et ajettavuus ei ainakaan huonompaan suuntaan voi mennä 405 Pösön jälkeen ;) Ja muutenkin alkaa jo riittämään tuo ranskalainen "tekniikka"! Minkähänlaista kulutusta mahtanee olla, 8:n pintaan?? Juu tuo ruostuminen on kyl ollu tiedossa, mut se ei ainakaan vielä ois ongelma, kun autoa on tullut tuttavalla seurattua.. Ja just otettu kukkimiset kiinni.
meni nuo accordit parhaillaan seiskan pintaan !!! Mutta 405 pökötin olen myös omistanu ja pikkusen parempi ajettavuus mielestäni on, mutta muuten saa kyllä rempata hondaan verrattuna aivan tajuttomasti! Että kyllä hondaa suosittelen ennemmin kun pösöä!!!
Vuosi sitte tosiaa sai "vähä" rempata pösöä, ku ei menny katsastuksesta läpi: normaali ominaisuus (ei vika) eli taka-akselin laakerit hajalla --> akseli kokonaan vaihtoon ja seuraavaa tilalle, töineen kaikkineen about 600 € ! Eipä juurikaan naurattanu.. Muutaki pikku värkkäämistä koko ajan.
Mutta pitää tänää käydä testaileen Accordia ni saa tuntumaa autoon ;)
-90-93 mallit ovat DX,EX ja EXI. DX mallista puuttuvat mm. sähköikkunat ja puskurit ovat mustat.Muitakin varuste eroja on.Kone on sama kuin EX, eli kaasutin versio ja 110 hv.
Niin, ja tämä malli ei sitten ole niitä ruosteherkimpiä, jos varsinkin on huolehdittu suojauksesta. Autohan on jo tosin 15 vuotta vanha, ja voikin sanoa, että monet merkit ovat jo paalattu. Itsellä on mm. -90 Ex malli ja on tosi siisti. Se onkin suojattu aikanaan ja myös nyt.Ajettu 300 000km, ja hyvin menee.
Niin ja vielä.
Ex on kaasutin ja exi on ruisku.
Uudemmissa on sähköinen kaasutin.
Tuntijana haluaisin ostaa joltain 1990-93 mallisen 2.0 i-Hondan:(Accordin)Vaikka vain säilöttäväksi latoon tms.Siinä on Honda-miehelle auto,jota kannattaa säilyttää.Veikkaan kyseisen mallin saavuttavan jonkinlaista "vuosisadan parhaan auton" titteliä melko helpostikin.(Oli muuten ehdollakin sellaiseksi).Auto nimittäin oli ensimmäisiä lähes harmittomia ja ikuisesti kestäviä,idioottivarmoja Hondia koskaan.Nykyinen malli on myös onneksi taas Japanissa valmistettu.