Mitenkähän kauan viski säilyy hyvälaatuisena avatussa pullossa ?
Vastaukset 8
- Ei kaikkea kerralla
Suomalaiset harvemmin tätä tapaa ovat omaksuneet, mutta viinan tarkoitushan olisi että juotaisiin "hienostuneesti" ja pullo säilyisi pidempään...:)
Kyllä viskit tosiaan monta kuukautta säilyvät, sitten huomaa että alkaa olla jo melko kauan ollut kun valoa vasten katsoessa alkaa pohjalla näkyä saostumista. Mitä pienempää lirua säilyttää, sitä helpommin/nopeammin tuo sinne ilmaantuu. Mutta jos nyt ottaa muutaman lasillisen ja laittaa pullon aina takaisin niin kyllähän tuo kauan kestää.
Itse kun viskiä juon lähinnä muun snapsittelun kera ehkä pari lasillista silloin tällöin niin 0,75 pulikka kestää hyvin tuollaiset 3-4kk. Sillä ei taida olla ratkaisevaa merkitystä mistä viskistä on kyse, säilyvyys ainakin omien havaintojen mukaan on melko vakio.- aloittelija.
Kiitos tiedoista. Sain litran pullon laatuviskiä tuliaiseksi,joten voin sitten rauhassa nautiskella eikä tarvitse hätäillä :)
- Viskeeraaja
Kaupasta et saa viskiä 0,75 litran pulikoissa, vaan vakiintunut "ison" pullon koko on väkevien puolella vain 0,70 litraa. "Pikkupullo" on siitä puolet eli 0,35 litraa.
Viinipullon vakiokoko on 0,75 litraa. Joitakin menekkiviinejä saa myös puolikkaaan kokoisissa pulloissa, joiden koko on tässä tapauksessa 0,375 litraa.
Minulla tuo 0,70 litraa ei yleensä säily montakaan viikkoa :o(
- ranxerox
Siis viskihän on 40% alkoholia ja se säilyy avattunakin vuosia kunhan on oikein säilytetty. Eli mielellään hieman viileässä, hajuttomassa, tärinättömässä ja pimeässä paikassa. Kosteudella ei ole väliä jos viskipullon korkki on kierrekorkki. Juomia joissa on korkkikorkki, pitää säilyttää hieman kosteassa paikassa koska kuivuus kuivattaa korkin.
- Hyvää on
Vanha viesti, mutta kaipaa hieman korjausta.
Viski on vähintään 40% alkoholia, yli 60% viskejäkin löytyy.
Jos viskejä haluaa säilöä, pimeä tasalämpöinen viileä paikka, kosteutella ei ole juurikaan merkitystä, mielusti normaali 40-60%. Oikeasta viskistä ei saostu ajan kanssa mitään pohjalle. Jos viski on suodattamaton voi pohjalla olla hieman sakkaa jos silloin kun pullon on lähtenyt myyntiin.
Myynti koot vaihtelevat, 0.7 on ns normikoko ja 0.35 puolikas, näiden rinnalle on tullut 0.5 ja 1.0 pulloja. Varsinkin taxfee pullot ovat usein 1.0 litran kokoisia.
Isoja 1.5, 2.0, 3.0, 4.2 ja 4.5 pulloja näkee myös markkinoilla - myös Alkosta löytyy. Vanhoja 0.75 viskipulloja näkee huutokaupoissa toki joku hakee erilaisuutta ja voi pullottaa myös tänä päivänä 0.75 pulloon.
Suurin osa viskistä myydään 0.7 pulloissa.
Viski säilyy oikein säilöttynä ties kuinka kauan, mutta ei parane pullossa. Maku ja laatu ovat peräisin tislauksesta ja tynnyristä. - Viskaaja
Hyvää on kirjoitti:
Vanha viesti, mutta kaipaa hieman korjausta.
Viski on vähintään 40% alkoholia, yli 60% viskejäkin löytyy.
Jos viskejä haluaa säilöä, pimeä tasalämpöinen viileä paikka, kosteutella ei ole juurikaan merkitystä, mielusti normaali 40-60%. Oikeasta viskistä ei saostu ajan kanssa mitään pohjalle. Jos viski on suodattamaton voi pohjalla olla hieman sakkaa jos silloin kun pullon on lähtenyt myyntiin.
Myynti koot vaihtelevat, 0.7 on ns normikoko ja 0.35 puolikas, näiden rinnalle on tullut 0.5 ja 1.0 pulloja. Varsinkin taxfee pullot ovat usein 1.0 litran kokoisia.
Isoja 1.5, 2.0, 3.0, 4.2 ja 4.5 pulloja näkee myös markkinoilla - myös Alkosta löytyy. Vanhoja 0.75 viskipulloja näkee huutokaupoissa toki joku hakee erilaisuutta ja voi pullottaa myös tänä päivänä 0.75 pulloon.
Suurin osa viskistä myydään 0.7 pulloissa.
Viski säilyy oikein säilöttynä ties kuinka kauan, mutta ei parane pullossa. Maku ja laatu ovat peräisin tislauksesta ja tynnyristä.Jos kyseessä on halpa sekoiteviski tai viski jonka värjäykseen on käytetty huonolaatuista sokerikulööriä voi värit ajansaatossa valua pohjalle.
Itselläni ei ko viskejä ole mutta muutaman likööri on josta kaikki väriaineet ovat valuneet pullon pohjalle noin 4-5 vuoden säilytyksen jälkeen. Tosin nämä pullot olivat lahjoja eikä minulla ollut aikomustakaan avata ja juoda - koska en voi sietää makeita alkoholijuomia.
Jos ostat viskiä jossa lukee no added colours tai vastaavaa, värit eivät valu.
- Whisky on pahaa
Miten jos siitä poistaisi ilman viinipullon tyhjiöpumpulla?
- kokeile
Viski ei ole pahaa - tyhjöpumpusta ei ole haittaa - tuskin hyötyäkään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ampuminen kylpylässä
Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa751739- 241216
Kemijärvellä vesionnettomuus
Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as341112Hei, voitko kuunnella
Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu135933Joku porukka lähtenyt täältä
Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.189826- 64704
- 77632
Olipa yllätys
Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo192629On todella ikävää
Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit79608- 49571
Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä
Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,32528- 55517
- 57502
- 36474
Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?
Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.25457Kai sä mies ymmärrät..
..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast28432- 33423
- 40417
- 16409
- 82398