Asennus

Expert05

Miten asennan Win 2000 tyhjälle koneelle? Pitääkö olla käynnistysdiksetti niinkuin Win98:ssa?

6

967

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ihan samalla tavalla

      menee kuin XP, eli buuttamalla suoraan CD:ltä.

      • Jos sulla on onneton piraattilevy niin sepä ei buuttaa CD:ltä vaan tarvit pohjalle 98:n. Saattaa tietty olla että joku asiaan vihkiytynyt osaa tehdä sellaisen imagen tai apuohjelman jolla sen saa buuttaamaan mutta en muista törmänneeni sellaiseen, google apuun.

        Jos se on ehta W2K niin sitte buuttaa.

        Jos on piraatti niin tuskin kannattaa enää asentaa ollenkaan.


      • mikmakin
        exergy kirjoitti:

        Jos sulla on onneton piraattilevy niin sepä ei buuttaa CD:ltä vaan tarvit pohjalle 98:n. Saattaa tietty olla että joku asiaan vihkiytynyt osaa tehdä sellaisen imagen tai apuohjelman jolla sen saa buuttaamaan mutta en muista törmänneeni sellaiseen, google apuun.

        Jos se on ehta W2K niin sitte buuttaa.

        Jos on piraatti niin tuskin kannattaa enää asentaa ollenkaan.

        Kannattaisi vierailla www.bootdisk.com sivuilla.
        Onpa löytynyt moneen eri tilanteeseen apu.


      • mikmakin kirjoitti:

        Kannattaisi vierailla www.bootdisk.com sivuilla.
        Onpa löytynyt moneen eri tilanteeseen apu.

        Terve! Olipa hyvä vinkki tuo bootisk.com, olen joskus kanssa haeskellut erilaisia boottidiskettejä mutten ole tuohon törmännyt.

        Kaivelin siis kaapin pohjalta Wanhan W2K:n joka on kopioitu suoraan alkuperäiseltä, niin Wanha ettei ollut edes servicepäkkejäkään.

        Imuroin sitten nuo boottilevyt ja makebt32:n ja rapsuttelin flopyt ja kokeilin asennusta vanhalle kovolle ..JA KAS.. meni kuin vettä vaan.. tässä mä nyt kirjoittelen mun "uudella uljaalla" W2K:lla jossa on SP4:kin asennettuna jo.. tämähän toimii kerrassaan mainiosti, taidanpa vaihtaa XP:n tähän hehheh..

        Eikun siis tarkoitan että oikeassa olit, ei tarvittu gurua eikä poppaukkoa, homma toimii ihan perusboottidisketeiltä.


    • Täältä löytyy ohje miten saat integroitua Service Pack 4:n W2K:n ja tehtyä siitä boottaavan asennus-CD:n.
      http://www.tacktech.com/display.cfm?ttid=277
      Kannattaa lukea myös tämä, ei yhtä selkeä kuin tuo ylempi.
      http://old.bink.nu/bootcd/#Extract

      Tuossa ylemmässä linkissä olevan ohjeen selvennykseksi kohtaan " Next extract the service pack with this command w2ksp4.exe -x" purkaminen tapahtuu Windows komentokehotteessa ja luonnollisesti kyseisen tiedoston kansioon siirtyneenä ja tiedosto on suomenkielisenä w2ksp4_fi.exe.

      Ja tuo SP4 pitää olla sitten tuo täysversio eli Network Install-versio eli käy koneeseen kuin koneeseen.

      Tuo koko homma pitää tehdä koneella jossa on W2K tai XP, esim. W98SE:llä ei onnistu.

      Lyhykäisyydessään homma tapahtuu näin
      1. Kopioi W2K -CD kiintolevylle kansioon CD\CD-root
      2. Pura SP4 kansioon CD\win2ksp4
      3. Integroi eli yhdistä
      4. Pura imuroimasi bootfile.zip ja siirrä puretusta paketista tiedostot: cdrom_nt.5 ja cdrom_ip.5 sekä cdromsp4.tst kansioon CD\CD-root.
      Tiedoston w2kboot.bin kansioon CD.
      5. Sitten vain Nerolla polttamaan ohjekuvien mukaisilla asetuksilla.

      • Jammy_X

        niin että miten toi poltetaan kun ei oo tommosta neroa? tai jos joku vois sanoa et mistä tommoisen neron saisi niin saisi poltettuu ton..;)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      123
      1205
    2. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      89
      884
    3. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      87
      767
    4. Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?

      Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede
      Kuhmo
      19
      726
    5. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      93
      707
    6. Tuleeko Martinasta rouva Muhis

      Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat
      Kotimaiset julkkisjuorut
      281
      690
    7. Ei enää kauaa rakkaani

      Ensin minun pitää saatella narsistit oikeuden eteen ❤️
      Ikävä
      109
      626
    8. Miten näytät / näytit ihastumisesi hänelle?

      Toimiko, miten hän vastasi? vinkki5
      Ikävä
      32
      583
    9. Oletko miettinyt sitä

      Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.
      Ikävä
      49
      543
    10. Eipä oo näkyny montakkasn etelänvetelää vielä kylällä.

      Liekkö tuo pensanhinta vetelille liian kallista, kun ovat jeäneet kesäksi kottiinsa vetelehtimmään. Pärjätään iliman vet
      Suomussalmi
      115
      511
    Aihe