Miten asennan Win 2000 tyhjälle koneelle? Pitääkö olla käynnistysdiksetti niinkuin Win98:ssa?
Asennus
6
921
Vastaukset
- Ihan samalla tavalla
menee kuin XP, eli buuttamalla suoraan CD:ltä.
Jos sulla on onneton piraattilevy niin sepä ei buuttaa CD:ltä vaan tarvit pohjalle 98:n. Saattaa tietty olla että joku asiaan vihkiytynyt osaa tehdä sellaisen imagen tai apuohjelman jolla sen saa buuttaamaan mutta en muista törmänneeni sellaiseen, google apuun.
Jos se on ehta W2K niin sitte buuttaa.
Jos on piraatti niin tuskin kannattaa enää asentaa ollenkaan.- mikmakin
exergy kirjoitti:
Jos sulla on onneton piraattilevy niin sepä ei buuttaa CD:ltä vaan tarvit pohjalle 98:n. Saattaa tietty olla että joku asiaan vihkiytynyt osaa tehdä sellaisen imagen tai apuohjelman jolla sen saa buuttaamaan mutta en muista törmänneeni sellaiseen, google apuun.
Jos se on ehta W2K niin sitte buuttaa.
Jos on piraatti niin tuskin kannattaa enää asentaa ollenkaan.Kannattaisi vierailla www.bootdisk.com sivuilla.
Onpa löytynyt moneen eri tilanteeseen apu. mikmakin kirjoitti:
Kannattaisi vierailla www.bootdisk.com sivuilla.
Onpa löytynyt moneen eri tilanteeseen apu.Terve! Olipa hyvä vinkki tuo bootisk.com, olen joskus kanssa haeskellut erilaisia boottidiskettejä mutten ole tuohon törmännyt.
Kaivelin siis kaapin pohjalta Wanhan W2K:n joka on kopioitu suoraan alkuperäiseltä, niin Wanha ettei ollut edes servicepäkkejäkään.
Imuroin sitten nuo boottilevyt ja makebt32:n ja rapsuttelin flopyt ja kokeilin asennusta vanhalle kovolle ..JA KAS.. meni kuin vettä vaan.. tässä mä nyt kirjoittelen mun "uudella uljaalla" W2K:lla jossa on SP4:kin asennettuna jo.. tämähän toimii kerrassaan mainiosti, taidanpa vaihtaa XP:n tähän hehheh..
Eikun siis tarkoitan että oikeassa olit, ei tarvittu gurua eikä poppaukkoa, homma toimii ihan perusboottidisketeiltä.
Täältä löytyy ohje miten saat integroitua Service Pack 4:n W2K:n ja tehtyä siitä boottaavan asennus-CD:n.
http://www.tacktech.com/display.cfm?ttid=277
Kannattaa lukea myös tämä, ei yhtä selkeä kuin tuo ylempi.
http://old.bink.nu/bootcd/#Extract
Tuossa ylemmässä linkissä olevan ohjeen selvennykseksi kohtaan " Next extract the service pack with this command w2ksp4.exe -x" purkaminen tapahtuu Windows komentokehotteessa ja luonnollisesti kyseisen tiedoston kansioon siirtyneenä ja tiedosto on suomenkielisenä w2ksp4_fi.exe.
Ja tuo SP4 pitää olla sitten tuo täysversio eli Network Install-versio eli käy koneeseen kuin koneeseen.
Tuo koko homma pitää tehdä koneella jossa on W2K tai XP, esim. W98SE:llä ei onnistu.
Lyhykäisyydessään homma tapahtuu näin
1. Kopioi W2K -CD kiintolevylle kansioon CD\CD-root
2. Pura SP4 kansioon CD\win2ksp4
3. Integroi eli yhdistä
4. Pura imuroimasi bootfile.zip ja siirrä puretusta paketista tiedostot: cdrom_nt.5 ja cdrom_ip.5 sekä cdromsp4.tst kansioon CD\CD-root.
Tiedoston w2kboot.bin kansioon CD.
5. Sitten vain Nerolla polttamaan ohjekuvien mukaisilla asetuksilla.- Jammy_X
niin että miten toi poltetaan kun ei oo tommosta neroa? tai jos joku vois sanoa et mistä tommoisen neron saisi niin saisi poltettuu ton..;)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ketkä haukkuu suomalaisten ÄO:tä?
Siinä on kaksi vaihtoehtoa, joko siis rutiköyhä vajaaälyinen vasuri tai venäläinen. Kyllähän täällä käy suomenvenäläisi1453699Henkirikos kiuruvedellä
Poliisi tutkii maaliskuussa tapahtunutta 50 luvulla syntyneen kuolemaa henkirikoksena. Missä päin tälläinen sattunut1103566Diesel-ammattilainen kehuu Sanna Marinia
"Sanna Marinin (sd) hallitus loi neljä vuotta sitten väliaikaisen polttoainetukijärjestelmän, kun energianhinnat nousi202482Pitkänperjantain kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta
🧠 Mitä se kertoo "riikka"-nimimerkin lähijunassa tapahtuneesta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus purs42305100 prosentin perintövero korjaisi myös Hitas-ongelman
Moni ei uskalla kieltäytyä perinnöstä maineen menettämisen uhalla, joten sitten tulee näitä tilanteita, joissa joutuu es282113Olen aika varma
että meidän tiemme risteäminen oli ainutkertainen tapahtuma elämässäni. En tule koskaan kohtaamaan ketään muuta, joka sa341197Läpäiseekö Martina Aitolehti Erikoisjoukot - kyllä vai ei?
Martina Aitolehti on pärjännyt mainiosti Erikoisjoukoissa. Yrittäjä on mielipiteiltään napakka ja hän sivaltaakin koulut231059Ei ne päivät ole samanlaisia...
Toisena hymyillään ja katsellaan silmiin, toisena taas tuntuu ettei edes tunneta toisiamme, vältellään ja katseet ei vah29861- 134853
Oikea syy siihen
miksi toivon ettei enää törmätä on se, että olen ihan tavattoman ihastunut sinuun. Paljon helpompi itselle kun ei saa pä34764