Asennus

Expert05

Miten asennan Win 2000 tyhjälle koneelle? Pitääkö olla käynnistysdiksetti niinkuin Win98:ssa?

6

909

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ihan samalla tavalla

      menee kuin XP, eli buuttamalla suoraan CD:ltä.

      • Jos sulla on onneton piraattilevy niin sepä ei buuttaa CD:ltä vaan tarvit pohjalle 98:n. Saattaa tietty olla että joku asiaan vihkiytynyt osaa tehdä sellaisen imagen tai apuohjelman jolla sen saa buuttaamaan mutta en muista törmänneeni sellaiseen, google apuun.

        Jos se on ehta W2K niin sitte buuttaa.

        Jos on piraatti niin tuskin kannattaa enää asentaa ollenkaan.


      • mikmakin
        exergy kirjoitti:

        Jos sulla on onneton piraattilevy niin sepä ei buuttaa CD:ltä vaan tarvit pohjalle 98:n. Saattaa tietty olla että joku asiaan vihkiytynyt osaa tehdä sellaisen imagen tai apuohjelman jolla sen saa buuttaamaan mutta en muista törmänneeni sellaiseen, google apuun.

        Jos se on ehta W2K niin sitte buuttaa.

        Jos on piraatti niin tuskin kannattaa enää asentaa ollenkaan.

        Kannattaisi vierailla www.bootdisk.com sivuilla.
        Onpa löytynyt moneen eri tilanteeseen apu.


      • mikmakin kirjoitti:

        Kannattaisi vierailla www.bootdisk.com sivuilla.
        Onpa löytynyt moneen eri tilanteeseen apu.

        Terve! Olipa hyvä vinkki tuo bootisk.com, olen joskus kanssa haeskellut erilaisia boottidiskettejä mutten ole tuohon törmännyt.

        Kaivelin siis kaapin pohjalta Wanhan W2K:n joka on kopioitu suoraan alkuperäiseltä, niin Wanha ettei ollut edes servicepäkkejäkään.

        Imuroin sitten nuo boottilevyt ja makebt32:n ja rapsuttelin flopyt ja kokeilin asennusta vanhalle kovolle ..JA KAS.. meni kuin vettä vaan.. tässä mä nyt kirjoittelen mun "uudella uljaalla" W2K:lla jossa on SP4:kin asennettuna jo.. tämähän toimii kerrassaan mainiosti, taidanpa vaihtaa XP:n tähän hehheh..

        Eikun siis tarkoitan että oikeassa olit, ei tarvittu gurua eikä poppaukkoa, homma toimii ihan perusboottidisketeiltä.


    • Täältä löytyy ohje miten saat integroitua Service Pack 4:n W2K:n ja tehtyä siitä boottaavan asennus-CD:n.
      http://www.tacktech.com/display.cfm?ttid=277
      Kannattaa lukea myös tämä, ei yhtä selkeä kuin tuo ylempi.
      http://old.bink.nu/bootcd/#Extract

      Tuossa ylemmässä linkissä olevan ohjeen selvennykseksi kohtaan " Next extract the service pack with this command w2ksp4.exe -x" purkaminen tapahtuu Windows komentokehotteessa ja luonnollisesti kyseisen tiedoston kansioon siirtyneenä ja tiedosto on suomenkielisenä w2ksp4_fi.exe.

      Ja tuo SP4 pitää olla sitten tuo täysversio eli Network Install-versio eli käy koneeseen kuin koneeseen.

      Tuo koko homma pitää tehdä koneella jossa on W2K tai XP, esim. W98SE:llä ei onnistu.

      Lyhykäisyydessään homma tapahtuu näin
      1. Kopioi W2K -CD kiintolevylle kansioon CD\CD-root
      2. Pura SP4 kansioon CD\win2ksp4
      3. Integroi eli yhdistä
      4. Pura imuroimasi bootfile.zip ja siirrä puretusta paketista tiedostot: cdrom_nt.5 ja cdrom_ip.5 sekä cdromsp4.tst kansioon CD\CD-root.
      Tiedoston w2kboot.bin kansioon CD.
      5. Sitten vain Nerolla polttamaan ohjekuvien mukaisilla asetuksilla.

      • Jammy_X

        niin että miten toi poltetaan kun ei oo tommosta neroa? tai jos joku vois sanoa et mistä tommoisen neron saisi niin saisi poltettuu ton..;)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maahanmuuttajien vaikutus Suomen valtiontalouteen positiivinen

      Maahanmuuttajat maksavat enemmän tuloveroja kuin saavat tulonsiirtoja. Eroavat persuista tässä suhteessa. Persuista o
      Maailman menoa
      205
      3904
    2. Uusin tutkimus: Suomi on maailman toiseksi vähin rasistinen maa

      taakse jää mm. Ruotsi(7) ja Norja(8). Martin Paasi(kok.): Kumoaa vasemmiston väitteet. Kansainvälinen vertailu osoitta
      Maailman menoa
      81
      2106
    3. Ukrainan tiedustelun huippupotti - Iski ensin yhteen satamaan, sitten toiseen

      Ukrainan tiedustelupalvelu SBU kertoo johtaneensa operaatiota, jossa on isketty drooneilla Venäjän tärkeimpiin satamiin
      Maailman menoa
      87
      2080
    4. Ketkä 8 Ähtärin luottamushenkilöä saivat syytteen virka_aseman väärinkäyttämisestä?

      Nyt näiden valtuutettujen nimet esiin, kiitos! Nämä henkilöt pitää yksinkertaisesti laittaa syrjään Ähtärin kaupunginva
      Ähtäri
      49
      2035
    5. Ulkomaalaistaustaiset tulevat kalliiksi yhteiskunnalle.

      Selvitys: Ulkomaalaistaustaiset saivat selvästi enemmän työttömyysetuuksia ja toimeentulotukea kuin suomalaistaustaiset.
      Maailman menoa
      96
      1966
    6. Ähtärin päättäjät

      Nyt tulee kutsu leivättömän pöydän äärelle. Syytteet nostetaan. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/cef83309-0a1b-4fcd-9b
      Ähtäri
      65
      1694
    7. Oletko tosiaan niin

      matalalla älykkyydellä varustettu että et tajua miten sua vedätetään? Kun susta ei tykätä.
      Viha
      142
      1124
    8. Arkkipiispa Tapio Luoma sanoo olevansa syvästi huolissaan lisääntyvästä rasismista ja islamofobiasta

      Tarvitsemme ymmärrystä ja uskontojen lukutaitoa erilaisia perinteitä kohtaan. Rauhallinen rinnakkaiselo ja toinen toisem
      Maailman menoa
      296
      1042
    9. Millaisia toiveita

      Sinulla on minun suhteeni?
      Ikävä
      78
      970
    10. Oikea mies ei katoa elämästä silloin

      Kun on vaikeaa. Väärä mies pysyy elämässä niin kauan kun aurinko paistaa ja on mukavaa. Mutta kuka jää elämään silloi
      Ikävä
      98
      856
    Aihe