sain palmun mummoltani, noin parimetrinen on ja kasvupaikka nyt nurkka jonka molemmin puolin ikkuna, joten valia riittää..
kentiapalmun hoito-ohje hakusessa
4
7564
Vastaukset
- ultsi79
Kentiapalmu viihtyy valoisassa paikassa. Multaa ei pidä päästää liian kuivaksi, vaan noudattaa säännöllistä kastelua. Pintamullan voi antaa kuivahtaa kasteluiden välillä. Kasvi pitää kosteasta ilmasta, joten sitä voi suihkutella ajoittain, mieluiten säännöllisesti. Suomen pimeä, pitkä talvi ja kuiva huoneilma ovat myrkkyä kentiapalmulle, mutta hyvässä hoidossa ja valoisalla ikkunalla se selviää siitä kyllä. Lehtiä kannattaa tarkkailla. Talven kuivuus ja lämmin huoneilma saattavat tuoda palmuun kehrääjäpunkkeja. Ne tunnistaa seittimäisestä verkosta jota ne tekevät lehdille.
- sama
Palmu on tosiaankin parimetrinen ja paikka hyvinkin valoisa, on tainnut vaan olla liian niukalla kastelulla, vajaa litra viikkoon, ja on tosiaankin ihan kuiva aina. Ohjeena kun sain että liikaa ei saa kastella.. Toivottavasti saan palmun viihtymääm, siinä nimittäin on muutama "kukka" oksa. Kiitos vielä!
- tainasol
sama kirjoitti:
Palmu on tosiaankin parimetrinen ja paikka hyvinkin valoisa, on tainnut vaan olla liian niukalla kastelulla, vajaa litra viikkoon, ja on tosiaankin ihan kuiva aina. Ohjeena kun sain että liikaa ei saa kastella.. Toivottavasti saan palmun viihtymääm, siinä nimittäin on muutama "kukka" oksa. Kiitos vielä!
Kastelu olisi paras tehdä harvemmin, mutta sitten täysin läpi (seisova vesi välttämättä poistettava), hyvä jos vähän tosiaan kuivahtaa välillä (pintamulta).
Varo myös suoraa läpivetoa - siitä ei pidä.
Noin menestyy varmasti! - Anonyymi
Kentian ruukku: sain juuri palmun. Pitääkö vaihtaa multaan ja saviruukkuun?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä921939Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2781771Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3071575Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.1831455Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em891040- 511007
- 56977
Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤56968- 67944
Miksi mies tuntee näin?
Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui40941