En usko, että Turusta voi tulla Euroopan kulttuuripääkaupunkia vuonna 2011. Epäilen, että Helsinkiläisten itsetunto ei riitä siihen - valitettavasti sen verran nuoresta ja heikkoitsetuntoisesta pääkaupungista on kysymys. Toivottavasti olen väärässä, mutta näin pelkään tapahtuvan. Tietysti Helsinkiläiset haluaisivat, että heidän kaupunki olisi uudestaan kulttuuripääkaupunki, nyt kun se ei ole mahdollista niin he valitsevat luultavasti Tampereen tai Mäntän. Se ei tuntuisi niin pahalta helsinkiläisten mielestä kuin vanhan pääkaupungin saadessa tällaisen kunnian. Tällaista täällä Suomessa valitettavasti on.
Kulttuuripääkaupunki Turku, no way
AM2
4527
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Meillä täällä Turussa on yhtä paljon kulttuuria kuin George W Bushissa munaa. Eli ei paljon mitään, joten jos kulttuuria kaipaat, niin yhtä hyvin voisit asua Mäntässä.
ollaan jotain mieltä asiasta, josta ei tiedetä yhtään mitään.
Mitä kulttuuri sinun mielestäsi on? Ja mitä kulttuurimuotoja Turkuun tarvittaisiin lisää?
...sillä mainetta sillä ei ainakaan saa. Itse en ainakaan tiennyt, että Helsinki olisi missään välissä ollutkaan mikään kulttuurikaupunki, ja minä sentään ASUN täällä.
Jos se Suomen muut kaupungit onnelliseksi tekee, niin ottakoot vaikka ASEM:nsa ja olkoon kulttuurikaupunkeja. Täällä on turisteja muutenkin ihan tarpeeksi.
Se tuo rahaa kaupungin kehittämiseen niin paljon, ettei turussa tulla muuten sellaista näkemään kymmeniin vuosiin. Ei ehkä koskaan. Ja Turku on suomen vanhin kaupunki. Tämä on suuri imago kysymys maan sisälläkin. Jos tampere voittaa, niin meidän kaupunkimme arvo on todella alas tiputettu.