SIIS TÄH??

Aloittelija18

Ok eli ensinnäkin olen tyttö ja en tiedä yhtään mitään autoista.

Minulle opettettiin autokoulussa että kun liikenteessä jarruttaessa pitää paina kytkin pohjaan sitten jarru.
MUTTA alamäessä pitää painaa vain jarru että auto sitten liu liian kovaa vauhtia alas ja tällöin polttoainekin ei kulu niin paljon.

Mutta vanhempani ja tuttuni väittävät että
AINA KYTKIN alas jarruttassa olipa alamäki tai suoratie!

Voisiko joku vastata kumpi on oikein?

(ajan diesel-autolla eihän se sitten poikkea tavallisesta autosta paljoo jarrutuksesta )

14

4046

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • heppis

      Yleensä autokoulun opettajalla on paremmat tiedot, kuin sukulaisillasi. Maalaisjärjellä voin vähän yrittää selventää asiaa ja muut voivat sitten korjailla tai lisäillä...

      Kun jalka päästetään kaasulta, niin auton vauhti hidastuu. Tätä sanotaan moottorijarrutukseksi, jossa ei kulu bensiiniä. Vielä vahvempi jarrutus tulee jos vaihtaa vaihdetta ensin vähän pienemmälle.
      Ja jos jarrutat ilman kytkintä niin jarrutusteho saattaa olla vähän parempi. Kytkimen voi sitten laittaa pohjaan kun vauhti on jo vähän hidastunut ja jatkaa jarrutusta ettei auto sammu pysähdyttäessä.
      Alamäessä kytkimen painaminen vapauttaa pyörät ja auto pyrkii vahvemmin alaspain mäkeä. Siksi jarrutus on varsinkin silloin uskoakseni hyvä aloittaa ilman kytkintä.

    • hmh..

      Tee jarrutus aina ilman kytkintä. Kytkin laitetaan pohjaan vasta siinä vaiheessa, kun auto on enää vähän liikkeessä ja on kohta pysähtymässä. Tällä kytkimenpainamisella siis estetään se, että auto ei sammu.
      Eli kun olet pysäyttämässä autoasi niin laita kytkin pohjaan.

      Käytä moottorijarrutusta (kaasu ylös, kytkin ylhäällä myös) AINA kun mahdollista.

    • ...

      Kun jarrutat jarrupolkimella vaihde päällä ja kytkin ylhäällä ja olet aikeissa pysähtyä, kannattaa kytkin painaa pohjaan vasta kun moottorin kierrokset ovat noin 1000rpm, dieselmoottorilla ehkä hieman vähemmän.

    • kokenut kuski

      ja näitten ohjeet ei päde kaikissa autoissa,jos vanhemmalla kaasutin moottorisella autolla moottorijarrutat niin kyllä menee pensaa ja paljon.ja sen minkä pensassa säästää nii meneen korjauskustannuksissa monin kerroin jos näitä kaikkia säästö vinkkejä noudattaa uusissakin autoissa,sitte ihmetellään miks vaihe laatikko hajoo melkein uudesta autosta kun on jurnutettu nelosella tai vitosella melkein kävelyvauhtia kun autokoulussa niin neuvottiin...

      • Nimetön

        moottorijarrutus sitten autoihin lisätty ominaisuus? Tietenki moottorin pakottaminen eteenpäin suurella vaihteella kuluttaa ja vahva moottorijarrutus esim vitoselta kolmoselle kenties vielä enemmän?

        Autokoulun autot ovat kuitenkin hyvä esimerkki miten käy jos kohtelee autoa kaltoin. Siellä on suhteellisen uusia autoja, jotka tuntuvat vanhoilta kun vaihtaa vaihteita ja polkimet natisevat... Näin esim autokoulun Bemarissa, jolla itse ajoin muutaman tunnin ennen inssiä.


      • muista
        Nimetön kirjoitti:

        moottorijarrutus sitten autoihin lisätty ominaisuus? Tietenki moottorin pakottaminen eteenpäin suurella vaihteella kuluttaa ja vahva moottorijarrutus esim vitoselta kolmoselle kenties vielä enemmän?

        Autokoulun autot ovat kuitenkin hyvä esimerkki miten käy jos kohtelee autoa kaltoin. Siellä on suhteellisen uusia autoja, jotka tuntuvat vanhoilta kun vaihtaa vaihteita ja polkimet natisevat... Näin esim autokoulun Bemarissa, jolla itse ajoin muutaman tunnin ennen inssiä.

        vielä paniikkijarrutus, jossa AINA polkaistaan sekä kytkin, että jarru pohjaan tanakasti.


      • ohjeisiin
        muista kirjoitti:

        vielä paniikkijarrutus, jossa AINA polkaistaan sekä kytkin, että jarru pohjaan tanakasti.

        On tietenkin älytöntä yrittää ylämäkeen 30km/h 5-vaihteella. Mutta tasaisella maalla ja alamäessä kaupunkinopeuksia kannatta ajaa suurimmalla vaihteella. Se laatikko siitä mihinkään säry, tietokoneet hoitaa poltto-ainetta kehiin riittävästi, kun on nuo nakutuksen- ja tärinän tunnistimet.

        Toisaalta on myös järkevää tarkkailla itse ajoneuvon käyttäytymistä ja vaihtaakin vaihdetta, jos puhti ei riitä.

        Kun autoihin on tullut näitä "auttavia" lisävarusteita, niin tässäpä hieman ohjetta niiden käyttöön

        ABS-jarrutus, täysi teho - Jarru pohjaan kytkin ylhäällä, ihmisen reaktionopeus ei riitä tarpeeksi nopeaan kahden raajan toimintaan. Auto ei sammu, sillä pyörät eivät lukkiudu.

        ESP ja muut ajonvakautukset - Auton lähtiessä luisuun, kädet irti ohjauspyörästä. Olet matkustaja, tietokone oikaisee luiston.

        Älytöntä, eikö totta. Näin se vaan on.


      • teppo
        ohjeisiin kirjoitti:

        On tietenkin älytöntä yrittää ylämäkeen 30km/h 5-vaihteella. Mutta tasaisella maalla ja alamäessä kaupunkinopeuksia kannatta ajaa suurimmalla vaihteella. Se laatikko siitä mihinkään säry, tietokoneet hoitaa poltto-ainetta kehiin riittävästi, kun on nuo nakutuksen- ja tärinän tunnistimet.

        Toisaalta on myös järkevää tarkkailla itse ajoneuvon käyttäytymistä ja vaihtaakin vaihdetta, jos puhti ei riitä.

        Kun autoihin on tullut näitä "auttavia" lisävarusteita, niin tässäpä hieman ohjetta niiden käyttöön

        ABS-jarrutus, täysi teho - Jarru pohjaan kytkin ylhäällä, ihmisen reaktionopeus ei riitä tarpeeksi nopeaan kahden raajan toimintaan. Auto ei sammu, sillä pyörät eivät lukkiudu.

        ESP ja muut ajonvakautukset - Auton lähtiessä luisuun, kädet irti ohjauspyörästä. Olet matkustaja, tietokone oikaisee luiston.

        Älytöntä, eikö totta. Näin se vaan on.

        Varmasti saa moottorin ja/tai vaihdelaatikon rikki jos ajaa liian pienillä kierroksilla. Vaihdelaatikon roiskeöljyvoitelu ei välttämättä toimi tarkoitetulla tavalla liian pienillä kierroksilla. Moottoriakaan ei ole suunniteltu kestämään sitä värinää joka syntyy kun ajetaan liian alhaisilla kierroksilla (sen värinän kyllä huomaa autolla kuin autolla, moottorikoosta riippumatta). Kyllähän monet nykyiset moottorit jaksavat vääntää suurimmalla vaihteella vaikka tyhjäkäynnillä mutta ei se moottorille hyvää tee. Polttoaineesta sen verran että jos liian alhaisilla kierroksilla alkaa kiihdyttämään niin tankissa käy pyörre ja nopeus ei kohoa mihinkään. Kuten sanoitkin niin kannattaa yleensä ajaa sellaisella vaihteella että puhti riittää (eli auto reagoi kaasupolkimen painallukseen suunnilleen heti).

        Noista lisävarusteista...

        Kädet pidetään AINA kiinni ratissa. Vaikka autossa oli mitkä luistonestot niin ohjaavien pyörien ja ratin välissä kulkee silti mekaaninen yhteys. Suomeksi tämä tarkoittaa sitä että jos ratista ei pidä kiinni niin se kääntyy etupyörien mukana... Silloin auto ei osaa oikaista itseään luisusta kun sen tietokoneenkin pitää tietää mihin suuntaan _kuski_ haluaisi auton menevän.

        Sellainen selvennys tuosta ABS-jarrutuksesta että normaalissa jarrutuksessa sitä poljinta ei pidä paina pohjaan vaikka autossa olisikin ABS-jarrut.

        Edellisen kirjoittajan väite pitää paikkansa hätäjarrutuksissa eli silloin jarrupoljin pohjaan oli auton jarrutyyppi mikä tahansa. Sen jälkeen ruvetaan pumppaamaan jos/kun auto ei pysy halutussa suunnassa. Niin, sen moottorin muuten saa sammumaan ABS-jarrullisellakin autolla jos ei paina kytkintä pohjaan...


    • reiska

      missä päin suomea tämmönen autokoulu on?

    • kouluttaja

      Kumpi onkaan kyseessä??

      Uskoisin, että ajo-opettajasi tarkoitti alamäessä jarruttamisella sitä, että taistellaan hieman maan vetovoimaa vastaan, joka pyrkii alamäessä kiihdyttämään nopeutesi yli sallitun rajan. Tällaisessa tapauksessa kytkintä ei todellakaan tarvitse painaa, vaan KEVYT jarruttaminen riittää.

      Mutta jos kyseessä on pysähtyminen, on itsestäänselvää, että auto sammuu, jos kytkintä ei ennen pysähdystä paina. Olipa sitten alamäki, ylämäki tai tasainen maasto.

      Autokoulussa opetetaan vain perustaidot ja alkeet, että voit alkaa itsenäisesti opiskella lisää. Eihän kukaan voi kuvitella, että vajaassa 13-tunnissa tulisi mitään räikkösiä, tai mäkisiä??

      Yrittäkääpä itse opetella soittamaan vaikka joku sinfonia samassa ajassa, ennestään täysin tuntemattomalla soittimella. Täydellisesti.

    • teppo

      Olet ilmeisesti sekoittanut autokoulussa kaksi eri jarrutustapausta toisiinsa, mikä ei sinänsä kannata ruveta mitenkään häpeämään. Mutta kuitenkin, autokoulussa on luultavimmin tarkoitettu seuraavia asioita:

      Kun jarrutetaan pysähtymistä varten pitää kytkin painaa pohjaan ennen auton pysähtymistä ettei moottori sammu. Tämä siis risteyksissä/liikennevaloissa/jne.

      Kun jarrutetaan nopeuden hillitsemiseksi vaikka alamäessä tai nopeusrajoituksen pudotessa niin silloin painetaan pelkkää jarrupoljinta. Kytkintä tarvitaan vain silloin jos pitää vaihtaa myös pienemmälle vaihteelle.

      Näitä voi pitää aina pätevinä sääntöinä dieselmoottoriselle autolle.

      15 vuotta vanhemmilla bensiinimoottorisilla autoilla nämä eivät välttämättä ole polttoaineen kulutuksen kannalta parhaimmat neuvot mutta sinun ei kannata näitä nykyään melko harvinaisia erikoistapauksia murehtia. Vanhempiesi väite on juuri näitä vanhempia bensa-autoja varten.

      • Aloittelija18

        No se on totta että olen sekoittanut dieselillä ajamisen ja vanhojen bensiini autojen ajamisen yhteen.
        Kiitos vastauksestasi ja teidän kaikkien vastauksista!
        Auttoitte tosi paljon etenkin sinun vastauksesi oli todella selkeä!

        Kiitos vielä kerran.


    • Iso P

      Paina jarrua. Kytkin mukaan ainoastaan vaihdetta vaihtaessa tai pysähtyessä.

    • juippi

      ei sittä kytkintä tarvii kun sillon kun vaihtaa vaihetta jarrutta vaihteilla :)nii ei tarvii uskoo auto koulun opee eikä ukkoos

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      97
      1968
    2. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      88
      1380
    3. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      110
      1153
    4. Tunnistebiisi

      Laita joku tunnistebiisi, niin tiedän ett oot täällä ja kaipaat ehkä mua
      Ikävä
      76
      1047
    5. Taidat tykätä linnuista paljon

      Mikä on sun lemppari ☺️😉🥹🦢🐦‍⬛🦉🦜🦚
      Ikävä
      121
      1042
    6. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      57
      893
    7. Miks käyttäydyt noin?

      Välttelet kaikkia kohtaamisia...
      Ikävä
      47
      811
    8. Ei sun tarvi jännittää enää

      en yritä enää mitään. Tiedän että olin mauton ja sössin kaiken.
      Ikävä
      36
      802
    9. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      48
      761
    10. Minkälainen ääni mulla on mies

      Sinun mielestä?
      Ikävä
      33
      713
    Aihe