niin koneen kupeessa pistoke jossa kaksi johtoa. miten voin kokeilla mitä virtaa sieltä tulee. eli voinko kytkeä ne johot suoraan akkuun vai vaatiiko lisäosia? sekä mistä tiedän kunpi on plus ja kumpi miinus jos johtojen väristä ei näe.
kone mariner40-83 2pyttynen
p.s moniprosenttinen bensa ois hyvä, ei ole tuorevoitelu.
kone mariner40-83 2pyttynen
p.s moniprosenttinen bensa ois hyvä, ei ole tuorevoitelu.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Mulla ainakin Evinrude antaa ulos vaihtovirtaa. Väliin tarvitaan jonkinlainen muunnin, että saa esim. venelyhtyyn virtasta. Mutikka maksaa kuulemma hunajaa.
24v lamppu eikä mitään muuntimia. Tosin jos halutaan ladata akkua niin sellainen tarvitaan, mutta kai fysikan tunneilla sen verran ollaan opittu että sellaisen tekee itse?
Yleismittarilla mittaat napaisuuden ja moottorin
ja akun väliin tasasuuntaaja maksaa n.10€
Kodinkone korjaamoista löytyy ainakin.
Vaihtovirtaa yleisesti.
Moottorin ja tasasuuntaajan väliin joko latauksen säädin tai kytkin jolla latauksen saa poikki.
syy koska ainakin yamahan laturilla on taipumus nostaa latausjännite yli 16 volttiin kun akku on täynnä. Vajaalla akulla latausjännite pysyy hyvän rajoissa lähes kyllä 14-15 voltin välillä.
Yamaha 20 vm.86 tuohon alkuperäinen maksaa n.150€
Jos tarviit neuvoja:
[email protected]
mitä yleismittari näyttää jos siinä ei ole tasasuuntaajaa. eli pitäisi ensin tarkistaa onko siinä jo alunperin vai ei.
ja miten se napaisuus mitataan?
Se yleismittari näyttää tasajännitteen ja vaihtojännitteen. Ja tasajännitteellä plus- ja miinusnavan.
Tosiaan, hehkulamppu ei mitään tasasuuntaajia tarvi, kun siinä virta voi mennä kumpaan suuntaan tahansa.