Olin taannoin vanhenpain illassa,ja siel puhuttiin että,joku kioski on joutunut sulkemaan koska on myynyt alaikäisille tupakaa ja kai kaljaa.Nyt kysyisinkin että mikä kioski?
Onko se Ellari keskustorilla?
No hyvä että on suljettu ei alaikäisille saakaan myydä mitään semmoista.
Onko se Ellari keskustorilla?
No hyvä että on suljettu ei alaikäisille saakaan myydä mitään semmoista.
Vastaukset 5
Vanhimmat
nii, et ei se paljo jeesaa jos yks paikka suljettaan! Sellasia kikkareita ja kauppoja on kuitenkin Tampere täys, mistä alaikäset saa ostettua viä ITSE kaljaa ja tupakkaa! Muistan tässä aikoinaan muutama vuosi taakseppäin, kun jouduin itte tutiseen pakkasessa näpit jäässä, pummien hakijaa! nyt on kaikki niin helppoo, ku teinit hakee itte! =) Tosin nykyään porukassa on kyl usein se yks täysikänen joka hommaa viinat, kaljat ja tupakat!
..Itse seitsemän-kahdeksan vuotta sitten ostelin alaikäisenä tupakkaa monestakin paikasta... Totuus on se että monilla kioskeilla on (yleensä joku nuorempi) myyjä joka ei kysy papereita ja sana leviää nopeasti... Ja yksi hyvä paikka oli hotellien tupakka/suklaapatukka/sipsipussi ymv. tarkoitetut automaatit. Niissä ei kukaan kysy henkkareita ja ovat yleensä aulassa. Toki hotellin henkilökuntaa pitää varoa, mutta kun eivät katsele tai ovat kiireisiä sen askin sieltä saa helposti. Ja eiväthän he voi edes tieeää mitä sieltä ostaa saattavat luulla että nuoret ovat hotellin asukkaita ja hakevat karkkiaskin automaatista tmv.
Ja tänä päivänä on myös lapsellisen helppoa väärentää henkkarit ihan kotikoneella! Eivät ne kioskin/kaupan myyjät ala tutkimaan esim. ajokorttia suurennus lasilla, ja monestihan se kortti on lompakossa läpinäkyvässä taskussa, joten vaikka olisi suurinpiirtein vai kontaktimuovilla päällystetty pahvin pala, niin mistäpä myyjä sen tietää...
KUULIN ETTÄ KYSEINEN KIOSKI ONKIN VAIN SAANUT SAKKOJA.
NO KYLLÄHÄN SE ON KAUTTA AIKOIJEN OLLUT NIIN ETTÄ ALAIKÄISILLÄ ON OLLUT HAKIA,EI SIITTÄ PÄÄSTÄ MIHINKÄÄN.MUTTA LAKIA PITÄIS JOKA TAPAUKSESSA TOTELLA.MITÄ SIITTÄKIN TULIS KUN ELÄTÄIS KUN PELLOSSA.TAI NIIN TAIDETAANKIN ELÄÄ.
...tupakkatuotteissa on niin olemattomat katteet, että kyllä ne sakotkin kirvelevät. Toki tarvitaan lisää valvontaa, jotta homma saadaan kuriin.
Silti täytyy teinin äidilta kysyä: jos lapsi polttaa tupakkaa ja vetää viinaa, niin onko suurempi syyllinen kioski vai kasvatus? Kioski ei synnytä kysyntää, vaan vastaa kysyntään. Mistä syntyy kysyntä? Mitenkään nyt kioskin toimintaa väheksymättä tämä kommentti.
Annalan, Kaukajärven ja Hatanpään kioskeista saa ainakin ihan koska vaan mitä vaan, kun käy vaan hakemassa pois.
Testattu on.