LUPAUS - elokuva

http://www.helsinginsanomat.fi/teksti/tuoreet/artikkeli/1101980950706

Elokuvan Lupaus-nimestä päätellen, kepulaiset kyllä tietää juonen jo etukäteen.;-)
5344
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Max Jakobson: Pelon ja toivon aika – 20. vuosisadan tilinpäätös II:

”Kekkonen ja (RKP:n kansanedustaja) J.O. Söderhjelm olivat valmiit hyväksymään Molotovin ehdotuksen vain pienin muutoksin. ”Yhdessä NLn kanssa” korvattaisiin sanoilla ”NLn avustamana ja yhdessä sen kanssa”. Lisäksi NLn avun toteuttamisesta sopimuspuolet neuvottelisivat keskenään. Suomen puolustusvoimien osuuden rajoittamisesta omaan alueeseen ei ollut mainintaa Molotovin enempää kuin tohtoreidenkaan tekstissä.
Tästä käytiin presidentin ja tohtoreiden välillä dramaattinen väittely, jota Söderhjelm on värikkäästi kuvannut muistelmissaan:
”Paasikivi melkein huusi kiukusta. Me olimme kavaltamassa isänmaan. Neuvottelukunnan hallituksen jäsenet olivat aivan liian pehmeitä … Valtuuskunta oli vain kuvitellut, että Moskovassa oli voitettu jotain. Oli selvää, että venäläiset aikoivat tunkeutua maahamme…”
- - -
”Viimeisen sanan sanoi eduskunta. Vaalit olivat kolmen kuukauden päässä, ja kansanedustajat tiesivät, miten voimakkaasti kansalaismielipide vastusti sellaista sopimusta, jota voitaisiin pitää sotilasliittona. Vain SKDL:n ja RKP:n eduskuntaryhmät olivat valmiit hyväksymään Kekkosen ja Söderhjelmin muotoilun. Suuri enemmistö olisi sen torjunut. Presidentti teki tästä sen johtopäätöksen, että neuvottelujen oli parempi antaa raueta Moskovassa kuin tehdä sopimus, jonka eduskunta sitten hylkäisi.
Tiedämme, miten kävi. Molotov ei ollutkaan niin peräänantamaton kuin Kekkosen KGB-ystävä oli vihjannut. Sopimus hyväksyttiin muitta mutkitta olennaisilta kohdiltaan sellaisena kuin Paasikivi oli sen alun perin muotoillut.”

Äänestä

Luottamus oli Laineen yhteisohjaus Suomen itsenäistymisestä ja Neuvosto-Venäjän antamasta tunnustuksesta neuvosto-ohjaaja Viktor Tregubovitshin (1976) kanssa.

Lipponen on takinkääntäjä pahimmasta päästä.

ett sille

Äänestä
  • sinun mielestä takinkääntäjä, ja hänellä on takki
    mielestäsi nurinpäin mutta se on aina sitten nu-
    rinpäin, eikä hän sitä kääntele niinkuin klanipää
    Kekkonen.

    Jos haluat tietää miten,ja montako kertaa Kekkonen
    käänsi takkiansa, niin kerron sinulle jos haluat.
    Olen sinua niin paljon vanhempi ja sodat kokenut
    että tietoni niistä asioista on muistissa.
    ETT SILLEE

    Äänestä

  • Vaikka Lipponen on kirjoitti:

    sinun mielestä takinkääntäjä, ja hänellä on takki
    mielestäsi nurinpäin mutta se on aina sitten nu-
    rinpäin, eikä hän sitä kääntele niinkuin klanipää
    Kekkonen.

    Jos haluat tietää miten,ja montako kertaa Kekkonen
    käänsi takkiansa, niin kerron sinulle jos haluat.
    Olen sinua niin paljon vanhempi ja sodat kokenut
    että tietoni niistä asioista on muistissa.
    ETT SILLEE

    Aivan Kekkonenhan oli takinkäännön mestari, mutta tämä diktaattoriksi pyrkivä LIPI-ÄIJÄ, joka ei sentään onneksi onnistunut on perkele vielä hengissä.
    ps. erosin aikoinaan kokoomuksesta sen mennessä kekkosen taakse

    ett sillei

    Äänestä

Hienoa, että eduskunta sisäistänyt noin hyvin työpaikkojen TYKY-toiminnan merkityksen, että aloittaa työnsä suoraan elokuvaillalla. Työ- ja toimintakyvyn ei luulisi olevan tuonkaltaisilla työpaikoilla uhattuna koko syksynä, kunhan TYKY-toimintaa muistetaan jatkaa samalla hartaudella puolitoista kuukautta kestävään joululomaan saakka.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kupletin juoni kirjoitti:

http://www.helsinginsanomat.fi/teksti/tuoreet/artikkeli/1101980950706

Elokuvan Lupaus-nimestä päätellen, kepulaiset kyllä tietää juonen jo etukäteen.;-)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu