Onko nainen muutakin kuin objekti miehen tarpeille ja muutakin kuin tyhmä, jota ei tarvitse ottaa vakavasti?
Gallup: naisen
arvostamisesta
41049
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Eka vastaus tähän galluppiin.
Olen nainen. Olen ollut vain tyhmä, pelkkä objekti miehen tarpeisiin, se siitä,that's it.
Olisinpa jo kuollut.
paistaa oma mielipiteesi selvästi läpi. Luulen, että itse olet nainen, joka kokee, että asia on näin. Surullinen juttu, sillä eihän sen näin pidä olla. Jumala on luonut sekä miehen että naisen kuvakseen, ja Raamatussakin kehotetaan keskinäiseen kunnioitukseen. Minulle nainen ei missään nimessä ole vain "objekti miehen tarpeille" ja "tyhmä, jota ei tarvitse ottaa vakavasti", kuten asian ilmaiset. Yleensäkään en luokittele ihmisiä miehiin ja naisiin, paitsi silloin kun se on täysin välttämätöntä, eli niissä asioissa, joissa sukupuolella todella on merkitystä :)
kaikkia ihmisiä, koska Jumala heidät on luonut. Minusta viime seuroissa Kopperoinen sanoi hyvin, kun sanoi, että toista itseä parempana pitää. Ja että sen voi tehdä jokainen, että orpojen luona käy... Sellainen asenne puhuu oikeasta viisaudesta. Ei siinä lähdetä omia etuja tavoittelemaa eikä toista hyväksi käyttämään. Hän mainitsi puheessaan senkin, että maailmassa nykyään ihmiset helposti irtisanovat ihmissuhteita, ja jopa ottavat avioeron.
Raamattu puhuu siitä, miten viisasten kieli on kuin lääke tyhmäin myrkky. Monesti on, että vanhat ihmiset ymmärtävät enemmän asioita kuin nuoret. Ihmisen älykkyys ei ole sama asia kuin viisaus.
Mielestäni silloin mies ei arvosta naista, kun se etsii pelkästään omaa etuaan ja haluaa päästä kaikessa itselle mahdollisimman helposti. Eli ei ota vastuuta...
Olisi tietysti hyvä, jos ei tarvis törmätä sellaisiin, joilla ei ole ihmissuhdetaitoja. Mutta jos ihminen tekee virheen ja pyytää anteeksi loukkauksiaan, niin silloin anteeksi pitäs antaa. Se voi olla vaikeaa. Mutta Raamatun mukaan ehdotonta, sillä pitäs antaa SYDÄMESTÄÄN asti anteeksi. Jos ei toiselle anna anteeksi, ei anna taivaallinen Isäkään sille anteeksi.
Tylyn käytöksenkin pitäs pystyä antamaan anteeksi. Ei anteeksianto ole sitä tietenkään, että no niin sovitaan nyt. Mutta sitten sen jälkeen ei olla tekemisissä, koska olit niin typerä! Se olisi kostoa ja ei sydämestään asti anteeksiantoa. Ihmissuhteiden pitäs antaa mennä sillee ihan omalla painollaan... Ei mitään raakoja ratkaisuja.
Mielestäni kannattaa olla rehellinen ja avoin. Ihastus-jutuissa tämä asia voi olla erityisen vaikea, mutta silti se nähdäkseni kannattaa. Jos esim on useita tai toinen tyyppi, jota kattelee ja sen takia jonkun jättää pois kuvioista, niin kannattaa ehdottomasti kertoa. Yleensä avoimuus on hyväksi. Alusta asti kannattaa toimia rehellisesti.