taas nähtiin, kuinka korppi ei korppia noki.
Kuusimäki kieltäytyy oikeusministeri Koskisen määräyksistä antaa ohjeistusta korruption tuomittavuuden suhteen ja luikertelee virkamiehen oman harkinnan taakse?
Kuusimäki kieltäytyy oikeusministeri Koskisen määräyksistä antaa ohjeistusta korruption tuomittavuuden suhteen ja luikertelee virkamiehen oman harkinnan taakse?
Vastaukset 2
Vanhimmat
Juristien työllisyys varmistuu parhaiten, kun kukaan ei ilman tulkinnan varaa tiedä mitä saa ja mitä ei saa tehdä.
Jos lakia on tulkittava siten, että rikosnimike aiheutuu tekijän oman subjektiivisen oikeuskäsityksen mukaan - mihn vittuun lainsäädäntöä tarvitaan?
Jos ajaa ylinopeutta, riittää, että sanoo että oman harkinnan mukaan ei tässä mitään ollut, vaan ihan vaan ajelin oman tunnon mukaan.
Samoin juoppo valtakunnan huippuvirkamies voisi ajella parin promillen siiderissä ja tulkita lakia niin, ettei tuntunut että olisi ollut kännissä.
Keleen kele! Mistä noille virkamiehille oikein maksetaan? Kun ministerin sanatkin ovat pelkkää ilmaa veronmaksajien veropussilla eleskeleville.