Jalokärhöni kukat pitäisivät olla väriltään tumman lilat. Kärhöni on kukkinut kahtena kesänä mutta kukat ovat hyvin vaalean lilat, mistä tämä johtuu?
Jalokärhön väri omituinen
4
733
Vastaukset
- ...............
...lienee että kärhösi on eri lajiketta kuin luulit. On aika yleistä että puutarhamyymälässä menee nimikelaput sekaisin.
- kukkia
ostin keväällä muutaman kärhön tarjouksesta, olen odottanut koko kesän ja nyt ne kukkivat, toisen piti olla valkoinen mutta tulikin tumman punaisia kukkia. Uskon kylläkin siihen nimilappusekoitukseen.
- että saa ostaa ensi kesänäkin
Myös minulle kävi näin .Kyllä ne jo ketjun alussa sekoittuu ( vai onkohan se jo tarkoituskin)oli lappu niin tiukassa ympärillä.Luulin saavani jakmaniin mutta president tuossa vaan kukkii yhdessä aiemmin hankkimani kanssa .Kukat ovat komeita 15 sm halkaisijalta, ja pisimmät versot kolmimetrisiä
- himskatti
Juu kyllä turhan usein saa jotain aivan muuta kun oli tarkoitus, minulla pitäisi olla kerrottu valkoinen kärhö, vaan on yksinkertainen vaaleansininen. "Valkoisen" päivänliljan kävin vaihtamassa parikin kertaa (kaivoin maasta ylös ja vein takaisin) enkä siltikään saanut valkoista. Valkoisena ostamani pioni on myöskin melko punainen, se varsinkin ottaa päähän, kun meni istutuksesta pari vuotta ennenkuin kukki, jos nyt vaihdan oikeasti valkoiseen menee taas mahdollisesti vuosia hukkaan. Metsästin vuosia sitten valkoista rhodoa ja luulin löytäneenikin, vaan seuraavana keväänä paljastui ihan tavalliseksi vaaleanpunaiseksi.
Ja sekin vielä, että monista alkuperäisväristä kasveista jalostetut (tai muuten vaan harvinaisemmat) valkoiset on huomattavasti kalliimpia kuin ne tavalliset värit, esim tuo rhodo maksoi 3 kertaa enemmän.
Samoten innostuin keväällä ostamaan erikoisen kaksivärisen/raidallisen ahkeraliisan siemeniä, vaikka ei kotona tilat olekaan ihan esikasvatukseen soveltuvat, kalliita olivat, ja kun kesä tuli ja puhkesivat kukkaan olivat jokaikinen ihan tavallisia joka marketin pihalla myytäviä vaaleanpunaisia.
Ja kaikki nämä "väärät" olen ostanut normaalihintaisina (ei siis mistään alekorista)ihan tunnetuista isoista puutarhamyymälöistä, joten ei voi vedota edes pieniin epämääräisiin torikojuihin tms. Joten eiköhän aleta kaikki vaatimaan parempaa palvelua puutarhamyymälöistäkin ja palauteta takaisin nuo väärät kasvit, onhan tuotteessa tuolloin selkeä virhe, ehkäpä ryhtyisivät hieman tarkemmiksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1873076
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.642626- 2032240
- 741886
- 1021793
Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k91691- 1041509
Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes2191176- 811130
- 951089