Kempä osais sanoa... Kummalla tavalla saa sävykkäämmän negan: ISO100 filmi, valotus ja kehitys ISO400 mukaan vai tavallinen ISO400 filmi ja normaali valotus/kehitys?
Ja toisin päin ISO400 filmi, valotus ja kehitys ISO100 mukaan taikka tavallinen ISO100 kehityksineen?
m/v sävykkyys
3
392
Vastaukset
- Alvari Raappavaara
Kylläpä sie kyselet vaikeita ja jossainmäärin myös maku- ja käyttötarkoitus sekä taiteellinen vaikutelma-asioita.
Vastaan kuitennii, kun vielä jotakin pimeistä töistäni muistan.
Ihan karheena yleissääntönä olen sisäistänyt, että alivalotus ja ylikehitys syö sävyjä ja on suositeltavaa vain, jos valo ei muuten riitä. Elikkä jos kassissa on molempia herkkyyksiä ja valoisuuden määrä tai kohteen liikeaktiivisuus edellyttää nelisatasta, niin käytä suoraa sitä.
Tämä toinen variaatio, ylivalottaminen ja alikehittäminen onkin mielenkiintoinen. Olen saanut jopa luotettavista lähteistä sekä omilla silmillä katseltuna sen käsityksen, että ylen jyrkässä valossa, esimerkkikuvissa Afrikan pystysuora auringonpaiste tai jyrkkä teatterivalaistus, saadaan loivempi ja siis sävykkäämpi tulos tällä menetelmällä.
Pohjaton suo on inttäminen eri yhdistelmistä, filmi/herkkyys/kehite/aika/liikuttelu. Jokaisella on suosikkinsa. Vahinko, että Valokuva-netin laajatt pimiökeskustelut katosivat sivuston kaatumisen myötä.
Harrastuksen alkuaskeleita taapertavia vuosikymmeniä seuranneena sanoisin, jotta opettele pari eri herkkyysreseptiä vuorenvarmasti äläkä haaskaa aikaa kaiken mahdollisen jossakin joskus vihjatun kokeiluun. Elämä on siihen liian lyhyt, valitettavasti.
Tärkeintähän kuitenkin on kuvan sisältö.Pohjaton suo ja intto... niin kuin valokuva.netin sivuilla nähtiin.
Pohdin vain olisko mielekästä hankkia vain muutamaa filmi herkkyyttä ja valotus/kehitys säätelis lopputulosta enempi. Vaan mistä parempaa tietoa ylivalotuksen kehitysaikoihin? Toisin päin kyllä löytyy.
- .......
Yksi tapa säätää tulosta on tuon vnhan Rodinal-kehitteen käyttö eri sekoitussuhteilla taulukoita löytyy 1:25:sta aina 1:200 saakka.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka1193019EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!
Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje351415- 1041259
Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena
Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas1621027Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana
Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta3661007Empaattisuus ja suoruus.
Tässä tullut noita pehmeitä asioita pohdittua, mutta toisaalta olen myös yksinkertainen mies. Pidän suoruudestakin. Mi133998- 60927
- 41737
Sä saat mut tuntemaan
Jotain sellaista mitä ei saisi tuntea mutta må en mahda tälle mitään. Mulla on ikävä niitä meidän katseita ja sitä tunne22723Tunnettujen vanhempien lapset, tv-sarja
Tunnettujen vanhempien lapset saa tv-sarjan. Juurihan yksi heistä oli MTV:ssä 6.5.26 kertomassa ettei halua julkisuutta112681