Matkoilla alkuraskauden aikaan

Olen raskaana rv10 ja kävin muutama viikko sitten Aasiassa, söin ja elelin siellä ihan "vapaasti". Matkan jälkeen olen ollut koko ajan huonovointinen, vaikka aikaisemmissa raskauksissa olen ollut oikein hyvävointinen. Sainkohan jonkun pöpön reissusta? Mitä sikiölle vaarallisia pöpöjä, ja miten helposti, on kaukomailta mahdollista saada?
1312
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

ihan mitä vaan. Mutta muistaa kannattaa myös se, että samalla äidillä eri raskaudet voi olla erilaisia eli pahoinvointia voi olla, vaikka aiemmin ei olisi ollutkaan. Yksi uskomus sanoo, että tyttölapsista on pahoinvointia enemmän kuin pojista..

Mutta Hepatiitti-A on ulkomailla yleinen maksatulehdus, jonka voi saada ruoasta ja juomasta erityisesti puutteellisen hygienian maissa. Krooniseksi se yleensä muuttuu erittäin harvoin ja eka neuvolakäynnillä ainakin otettiin nuo Hepatiittikokeet. Tosin niistä on olemassa myös muodot Hepatiitti-B, joka on ärhäkämpi ja kroonistuu vähän useammin, rokotetta suositellaan erityisesti, jos pidempiä aikoja maassa ja tekemisissä paikallisväestön kanssa. Suomessakin on lastentarhassa rokotettu lapsia, jos on paljon maahanmuuttajalapsia hoidossa. Vaarallisin on Hepatiitti-C, jota esiintyy lähinnä vain suonensisäisiä huumeita käyttäneillä ja sukupuoliteitse saaneilla.

Aasiaan en hirveesti ole perehtynyt, kun en ole siellä käynyt, mutta siellä nyt voi olla erilaisia trooppisia tauteja, kenties malariaa ym. Ja lintuinfluenssaa oli taas jossakin tavattu, oli tänään uutisissa. Jos kuumetta nousee, ota yhteyttä lääkäriin.

Eikä nyt kannata heti huolestua, kun yleensä se erilainen bakteerikanta voi jo aiheuttaa vatsatautia ja huonovointisuutta. Rhodoksella oli joku pöpö kerran ilmassa ja paikallisetkin kipeenä, vaikkei niin pahasti kuin turistit. En ole ikinä ollut kipeänä niin paljon kun siellä ja tiesin viellä 2 vkoa jäljestä päin Suomessakin olleeni tosi kipeä. Silti se ei ollut turistiripulia kummempi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


omppu kirjoitti:

Olen raskaana rv10 ja kävin muutama viikko sitten Aasiassa, söin ja elelin siellä ihan "vapaasti". Matkan jälkeen olen ollut koko ajan huonovointinen, vaikka aikaisemmissa raskauksissa olen ollut oikein hyvävointinen. Sainkohan jonkun pöpön reissusta? Mitä sikiölle vaarallisia pöpöjä, ja miten helposti, on kaukomailta mahdollista saada?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu