Heräsi tässä kysymys, kun tulin eilen illalla työpaikan pippaloista kotiin.
Työkaveri ja minä otimme yhteisen taksin, koska asumme samalla suunnalla. Kaveri maksoi alkumatkan, ja minä loppumatkan.
Kaverin lähdettyä kuski laittoikin aloitusmaksuksi 6,60, vaikka matka jatkui siis samasta kutsusta!
Onko tämä tosiaan käytäntö?
Veloittaa kaksi kertaa sama aloitusmaksu? Kaverin kuitista löytyi sama summa.
Työkaveri ja minä otimme yhteisen taksin, koska asumme samalla suunnalla. Kaveri maksoi alkumatkan, ja minä loppumatkan.
Kaverin lähdettyä kuski laittoikin aloitusmaksuksi 6,60, vaikka matka jatkui siis samasta kutsusta!
Onko tämä tosiaan käytäntö?
Veloittaa kaksi kertaa sama aloitusmaksu? Kaverin kuitista löytyi sama summa.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Vahingosta viisastuneena nykyään ensin pois jäävä antaa rahan taksiin jäävälle, joka sitten maksaa koko matkan kuljettajalle määränpäässä.
Jaa..jaa. Ei mitenkään varmaankaan kuulu taksinkuljettajan "asiakaspalveluun" huomauttaa kyseisestä asiasta, jolloin asiakkaat välttäisivät tämän kaksoismaksun? No, arvostukseni kyseistä ammattikuntaa kohtaan ei ennestäänkään ole kovin korkea.
Olen pitänyt tapanani ilmoittaa kyseessä olevassa tilanteessa kuljettajalle hyvissä ajoin ennen ekan osuuden päättymistä, että ensin ajetaan tuonne ja kyytiä jatketaan vielä eteenpäin. Olen välttynyt ongelmilta. Ehkä kuljettaja ei osaa lukea ajatuksianne.
Loogisesti kaikki varmaan miettii, että kimppaan on aina edullisempaa..tuo on törkeetä rahastusta, jossa asiaks olettaa pääsevänsä edullisemmin kimppakyydillä.. ei kai kukaan ihan huvikseen halua maksaa täysiä kimppakyydistä..kuski tehnyt aika mokan "rosvouksen" ja saisi hyvittää asiakkaalle, jos kuittia löytyy ja muistaa asiaa.. RAHASTUSTA ihan selvästi..
Jos sä käyt pippaloissa ja ryypiskelemässä, niin turha sun on valittaa taksimaksuista. Seuraavalla kerralla pistä lenkkarit jalkaan ja juokse kotiin.
Kuskille sanottiin lähtiessä, että ensin toinen omaansa ja sitten toinen omaan kotiinsa.
Hmm. Olin menossa varhain seuraavana aamuna töihin, siksi taksikyyti. Tosin eipä tuo taloutta kaada, edellisestä taksikyydistä on vuosia aikaa.
Käytäntö vain ihmetytti, kun työkaverit kehottivat ottamaan saman taksin kun tulee halvemmaksi?
Väärinhän tuossa on toimittu, varmaankin vahingossa. Se käsi vaan käy V-nappulalla vaistomaisesti kyytin päätyttyä, sut on varmaan hetkeksi "unohdettu" takapenkille. Olisihan se 6.60,- lopuksi pitänyt alentaa hinnasta.
niinhän se on että joskus voi vastomaisesti painaa itsensä hetkeksi vapaaksi ja varsinki kun itse ajan tilataksia niin vaikka porukka olisikin menossa ensin samaan osoitteeseen niin jos jonkun mieli muuttuu niin silloin noita vahinkoja käy..
toisaalta usein kun on maksettu niin asiakkaat jää autoon jaarittelemaan kun "eihän sitten ole enää mitään kiirettä kun on maksettu" kuskilla vaan voi olla kiire jo toisen asiakkaan luo
Taksamittareissa on mahdollisuus jaettuun maksuun
mittari koodi 42.
jolloin ensimmäinen asiakas maksaa kuskille rahalla tai kortilla sovitun maksun ja mittari lähtee juoksemaan jäljellejäävästä summasta eteenpäin, siis ilman uutta perusmaksua.
Lähteehän se muutenkin rullaamaan siitä summasta minkä on kassalle painanut?