Jani Wickholm ja basisti

Tuossa viikolla luki toisesa iltapäivälehdessä ,että Jani Wickholm oli antanut bändinsä baisistille potkut, kun tämä oli ollut keikalla niin räkäkännissä ettei soittamisesta tullut yhtään mitään. Jani oli ottanut basistilta basson pois ja pyytänyt/käskenyt tätä poistumaan lavalta. Se oli ihan oikein tehty, mutta sitä vaan ihmettelin ,että miksi se päästi sen basistin alunperinkään sinen lavalle, vaikka varmaan jo takahuoneessa näki ettei tämä ole soittokunnossa ?
Toinen asia mikä mua pohdituttaa on se ,että voiko soittajalle antaa bändistä potkut tolleen vaan ilman mitään "irtisanomisaikaa" ?

9

1067

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • *********************

      Älä kanna murhetta asioista jotka ei kuulu sulle
      Justiinax!

    • Saapas

      Luin saman jutun! En tiedä sitä millainen käytäntö tuolla saralla vallitsee, mutta on aika noloa artistille ja muille esiintyjille, jos yksi joukosta alkaa pökkelehtiä humalassa estradilla. Lauteilta poistaminen oli ihan oikea ja hyväksyttävä teko tuollaisessa tapauksessa. Ehkenpä tuota kysymystä on parasta kysyä itseltään Janilta!

      • pilttuu

        mieltä. Artisti syyttään joutuu väärään valoon jonkun muun toilailun takia.

        Työasiat työasioina, vapaalla tehkööt kukin mitä tykkää.


    • Bussikuskix

      E.V.V.K

    • minäkin-.-.-.-

      siis jos minäkin olisin janin basisti, en kestäsi niitä biisejä soittaa selvinpäin...

    • rock

      Jania olen tähän asti pitänyt ainoana ammattilaisena tuosta idols-jengistä.Mutta, aika korni veto nolata juopunut basisti yleisön silmien alla. Tapahtumien taustoja en tunne, joten en kritisoi enempää tätä tapausta. Rivimuusikon asema on aika heikko tuon irtisanomis-homman suhteen. Jos muusikko ei pysty hoitamaan hommiaan, se on tietysti selvä, että työsuhde katkeaa. Välillä tosin tulee monoa ilman minkään näköistä syytä, ilman irtisanomisaikaa. Aiheettomat irtisanomiset/vittuilut on todella perseestä. Varsinkin iskelmä-genressä ne rivijätkät tekevät moninkertaisen duunin solistiin nähden ja saavat ehkä juuri ja juuri saman summan yhteensä (4-5 henk.)kuin solisti.

      • OK.

        Olisi Jani voinut tuon asian hieman korrektimminkin hoitaa ja olla päästämättä sitä basistia lavalle ollenkaan.
        Totta on myös se, että bändi tekee moninkerteisen duunin tähtiartistiin verratttuna. Bändi vetää illan aikana useamman setin ( artisti vaan yleensä sen 2*45min.) eikä varmasti osallistu roudaukseen tms.


      • "Rock" taitaa olla muusikko itsekkin ,kun on mielipide vähän sen oloinen. Ihan totta hän kirjoittaa kyllä.


      • ..paikka
        OK. kirjoitti:

        Olisi Jani voinut tuon asian hieman korrektimminkin hoitaa ja olla päästämättä sitä basistia lavalle ollenkaan.
        Totta on myös se, että bändi tekee moninkerteisen duunin tähtiartistiin verratttuna. Bändi vetää illan aikana useamman setin ( artisti vaan yleensä sen 2*45min.) eikä varmasti osallistu roudaukseen tms.

        Jos kuvittelee itsensä Janin tilanteeseen, niin uskon, että jokainen muusikko siinä tilanteessa uskoo ja toivoo viimeiseen asti, että kaveri hoitaa hommansa. Ei sitä varmaan ole kovin helppo siellä takahuoneessa nähdä, että pystyykö mies soittamaan vai ei, sen näkee sitten vasta lavalla. Vaikea on sanoa kaverille, että sinä jäät tänne ja me mennään ilman basistia soittamaan, tosi paha tilanne. Kuinkahan siinä kunnossa pystyy roudaamaan keikan jälkeen?!? Mun mielestäni oli ihan oikein, että kenkää tuli! Ei sellaiseen mieheen voi luottaa tulevissa keikkatilanteissa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia

      Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell
      Maailman menoa
      315
      6817
    2. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      69
      3906
    3. Sinä eräs, pyydän......

      AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
      Ikävä
      207
      3106
    4. Kohta katson sun kuvaasi

      ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa
      Ikävä
      24
      2807
    5. Nimikirjaimet

      Kuka kaipaa ketä 🥰
      Ikävä
      74
      1932
    6. Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan

      Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a
      Maailman menoa
      210
      1682
    7. VOI TÄTÄ ILON

      JA ONNEN PÄIVÄÄ 😂
      Tuusniemi
      146
      1682
    8. Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?

      Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?
      Ikävä
      120
      1528
    9. Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi

      jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?
      Ikävä
      163
      1521
    10. Mies, ajattelemmekohan toisiamme juuri nyt?

      Olet mielessäni, vanhempi mies
      Ikävä
      89
      1408
    Aihe