Olen ollut mieheni kanssa pitkään yhdessä. Nyt tuntuu että välillämme ei enää ole kuin negatiivisia tunteita ja riitelemme paljon. Olen uhannut häntä erolla kun on tuntunut että nyt riittää, ja kuitenkin sinnittelen aina vain. Sanotaan että helvettiinkin tottuu. Pitäisikö minun ottaa ratkaiseva askel ja panna elämäni uusiksi? Vai pitäisikö minun jaksaa vielä? Pärjäänkö lasten kanssa jos lähdemme? Siis taloudellisesti ja jaksanko kantaa muunkin vastuun yksin?
Entä mies jota olen tapaillut? Johtaako se mihinkään?
Cherrykirsikka, Lorimar
2
135
Vastaukset
..en koskaan neuvo ketään eroamaan, hyvin harvoin näen tilanteen olevan sellainen että se olisi paras vaihtoehto. Nyt kuitenkin koen tilanteesi niin piinallisena, että minun on sanottava: Lähde, ole rohkea.
Nykyinen tilanne ei vie suhdettanne mihinkään, siihen on kasvanut sellainen pattitilanne joka ei aukea ilman radikaaleja muutoksia. Sinä selviät kyllä, ja tulevassa näen mahdollisuuden yhteenpaluustanne - lähtösi avaa miehesi silmät näkemään sinut uudella tavalla, ja etäisyyden myötä sinunkin tunteesi saavat jonkin ajan päästä uuden sävyn. Joskus kuitenkin tarvitaan selkeää irtiottoa jotta vanhasta kierteestä päästään irti.
Tämän uuden miehen kohdalla en valitettavasti näe pitkää yhteistä tulevaisuutta - etsit nyt rakkautta taholta, josta sitä ei lopulta pitemmän päälle löydy. Suhde ei kuitenkaan ole turha, vaan tärkeä tukipiste kohti itsenäisempää elämääsi - ei sitä siis tarvitse nyt pois heittää vaikkei se ehkä ikuisesti kestäkään..
Eli omasta katsantokannastani käsin kehottaisin sinua nyt tekemään rohkeita päätöksiä - muista aina kuitenkin, että älä kuuntele liikaa muiden neuvoja (ei näkijöidenkään) vaan ennen kaikkea omaa sydäntäsi joka lopulta tietää totuuden. Voimia sinulle kulkea läpi tämän vaikean elämänvaiheen! Lämmöllä cherry :)- Jaksanko
Kiitos neuvostasi. Saapa nähdä kuinka rohkeuteni riittää. Olen monta kertaa päättänyt, että nyt teen sen, mutta sitten olen kuitenkin jäänyt odottamaan ja katsomaan josko asiat ratkeaisivat jotenkin itsestään ja ajatellut että kyllä minä kuitenkin kestän eikä tämä nyt niin kamalaa ole. Kunnes on tullut seuraava kerta ja olen taas päättänyt että nyt riitti. Varsinaista soutamista ja huopaamista.
Miehen ongelma vain pahenee ajan mittaan. Jos lähden, uskon että se on kyllä lopullista ja viimeinen niitti. Tiedän että hän ei enää rakasta minua vaan jokin muu pitelee häntä ja tekee hänestä riippuvaisen. Se toinen mies rakastaa minua, tiedän senkin, mutta hän on kai liian tottunut nykyiseen elämäänsä eikä hänelläkään ole rohkeutta muuttaa sitä.
Olet oikeassa että oma sydämeni tietää totuuden.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta
Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark2847888Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue
Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää1714158Oppiiko vasemmistolaiset valehtelun jo kotonaan?
Sillä vasemmistolaiset/äärivasemmistolaiset valehtelee ja keksii asioita omasta päästään todella paljon. Esim. joku vas1582419Olen väsynyt tähän
En osaa lopettaa ja koen huonoa omaatuntoa tästä. Kaikki on muutenkin turhaa ja tekemisesi sattuvat. Tunteita on vain hy272123Seuraava hallituspohja - Kokoomus, kepu, persut + KD
Kokoomus saa ainakin 20% kannatuksen ensi vaaleissa, keskusta sanoisin noin 15%, persut todennäköisesti enemmän, ehkä 17732026- 471590
- 481547
Maailman laiskin eläin: persu
Persu ei ole eläessään laittanut rikkaa ristiin itsensä elättämiseen. Luonnossa tuollainen ei olisi mahdollista, mutta s71456Minneapolisin tapauksesta hyvä video
Runoilijan auto oli poikittain tiellä ja kun poliisit lähestyivät sitä, runotyttö painoi reippaadti kaasua. Auto syöksäh3421274- 1631200