Tietääkö kukaan kyseistä peliä? Tosi vanha sellainen. Äitini pelasi sitä pienenä ja semmoisesta olisi kiva saaha taustatietoja kuten milloin viimeksi kyseistä peliä valmistettiin yms.
Kiitos jo etukäteen:D!!
"Kenestä presidentti" -peli
2
2187
Vastaukset
- pressaksi päässyt
Minulta löytyy kyseinen peli. Eiköhän sitä valmistettu silloin kun vuoden 1982 presidentinvaalit olivat. Kyseessä on lautapeli. Se ei ole sama kuin Presidenttipeli- niminen lautapeli. Pelin kannessa ovat Holkeri, Koivisto, Karjalainen, Vennamo, Saarinen ja musta hevonen.
Pelin tarkoituksena on löytää Suomelle presidentti. UKK-myllyssä tutkitaan valitsijamiesehdokaskelpoisuutesi. Vaalikassasta otetaan 200000 ääntä. Sitten lähdetään etenemään kolmea vaihtoehtoista reittiä. Pelissä on pelilaudalla 21 kannatusnappia. Ne ovat pelilaudalla kuten Afrikan tähti pelin napit.Tarkoituksesi on kerätä pelissä enemmän ääniä kuin muut. Ääniä voit saada eri paikkakunnilla saamasi suosion mukaan. Pelissä voi myös menettää ääniä. Valitsijamiespeli päättyy siihen kun joku pelaajista saa kokooon miljoona ääntä. Pelilaudan paikkoina ovat mm. Vironperä, Saivaara, Tankero, Valko, Honkaliitto. Kannatusnapissa kerrotaan saatko lisää ääniä vai menetätkö. Erikoisimmassa kiekossa lukee vaan: Lipilaari. jatkaa matkaasi niinkuin mitään ei olisi tapahtunut.
Valitsijamiespelin jälkeen siirrytään Paasikivi-Kekkosen linjalle. Sinne menevät valitsijamiespelin voittanut ja toiseksi eniten ääniä saanut. Siellä edetään sit Metron, Suomenpankin, eduskunnan ja hallituksen kautta linnaan. - Anonyymi
on tullu pelattua kyseistä peliä nuorempana tiedän koska peli on tehty eli jos peli kannen päällä on urho kekkosen kuva niin se on noin 70- luvulla tehty jos siinä on suomen vaakuna kuvana niin se on tehty 80-luvulla. hyvä peli. ja jos saan ehdottaa niin kokeile myös hotel lautapeliä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.888077Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m906084Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,875567Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot685501Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1134740Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo1232498Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys362218Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!
Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol71354Ei välimatka meitä erottanut
Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e51349Kohta taas mesikämmeneen
Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa441190