Söin tässä muutama päivä sitten luumun ja puraisin sen kiven halki. Laitoin siemenen talteen. Onko se jo kerinnyt kuivua tässä parin päivän aikana ku on ollut tallessa lapasessa? Jos ei, niin miten menettelen? Laitanko vaan vesilasiin vai multaan vai mitä? Ja jos vesilasiin niin koska multaan?
Vastaukset 2
Kyllähän siitä luumupuu kasvaa, kunhan sitä hoitelee useita vuosia, mutta tilanne on huonompi kuin Ässä-arvan kanssa. Ehkä yksi tuhannesta siementaimesta on sellainen, että luumut ovat syötäväksi kelpaavia. Ne ovat käytännössä villiluumuja, jotka ovat tosi happamia. Samanlaisia luumuja saa jos antaa vartetun luumupuun juuresta kasvavan verson tuottaa hedelmiä. (On myöskin jalojuurisia esim. Sinikka-luumupuita, joihin ei voi kasvaa villiluumuja)
- Anonyymi
Wanha juttu mutta tyypillisesti villiluumu on kriikuna niminen puu ja kriikunat ovat ihan loistavia, joskin pienempiä kuin jaloluumut. Kriikuna myös pensastuu enemmän kuin jaloluumut ja siitä saa todella hyvän näköeste-tuulensuojapöheikön jos tontilla on ylimääräistä tilaa. Se rajataan yksinkertaisesti ruohonleikkurilla. Versot leviää luokkaa 3-5m päähän ja niitä on 10 sentin välein joskus. Hoito on koko pöheikön leikkaaminen alas ja runsaasti ihan tavan npk peltolannosta. (Arkaaista kirsikkaa on myös vastaavin ominaisuuksin). Yhdessä syreenien kanssa noilla saa kesäpihasta ruohonleikkuun minimiin. Sietävät tosi huonoja oloja kun vaan saa ensin alkuun vahvan nopeasti kasvavan perus kasvuston. Itse vetänyt muotokauhalla ojaa johon peltomultaa, josta pöheikkö saa sitten levitä. Teolliset mullat ovatäysin kelvottomia. Ojamultaa saa mm. maantieojien kaivuutyömailta jos on alue johon saa kasan varastoiduksi.
Tukoon sanotuksi, että tyrni on hakannut eniten vastaan. Nyt söi metsäkauriit viimeisetkin. Osan tuhosi vesirotta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa
Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja2971233Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?
Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "3081166Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä
Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔50958- 87924
- 106899
- 101879
- 111742
Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"
Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh13604- 64588
Anni Ihamäki ja Ilkka-rakas vetivät tiukan rajan TTK:ssa: "Kyllä spekuloitiin"
Anni Ihamäki on naimissa Ilkka Ihamäen kanssa. Aviopuoliso tunnetaan myös nimellä Hovimuusikko Ilkka. Heillä on kaksi yh3577