http://www.helsinginsanomat.fi/teksti/tuoreet/artikkeli/1101980990373
Tuossa sanotaan ettei Niinistö valtiovarainministerinäkään kyennyt mihinkään. Vastusti vastuuministerin ehdotuksia perehtymättä niihin.
Tuommoinen hepsankeikka vielä pyrkimässä Suomen presidentiksi. Voi voi.
Tuossa sanotaan ettei Niinistö valtiovarainministerinäkään kyennyt mihinkään. Vastusti vastuuministerin ehdotuksia perehtymättä niihin.
Tuommoinen hepsankeikka vielä pyrkimässä Suomen presidentiksi. Voi voi.
Vastaukset 9
Vanhimmat
-
puoli, puuttuu toisen osapuolen näkemys.
P.s. Ninistö ja Lipponen tulivat erinomaisesti toimeen, joten kaikki ei oikein täsmää.
Olitko paikalla, jos pystyt noin tarkasti kertomaan Lipposen ja Niinistön suhteista kulisseissa? Kyllä kai yksittäisissä asioissa voi mennä sukset ristiin, vaikka suuret linjat julkisuuteen päin olisivatkin yhteneväiset?
-
Oliskohan sittenkin, että ao. ao. ministerillä katkeroitunut mieli, kun kyynärpää ottein Heinäluoma hänet pudotti hallituksesta.
Mönkäre sanoi itse, että hän on pitkäaikaisin naisministeri -ja siinä oli viesti, joka jäi
monelta noteeraamatta, vaikka Mönkäre oli sen siksi tarkoittanut.
Jokainen Niinistön touhuja ja mielipiteitä ministeriaikana tiedotusvälineistä vähänkään seurannut on kyllä saanut käsityksen siitä miten kyvytön neuvottelija hän on. Kun siihen lisätään kylmyys tavallista ihmistä kohtaan päätöksenteossa, voikin vain toivoa hänen uransa jatkumista mahdollisimman kaukana Suomesta.
Totuushan on vaan se, että muumimamman, SDP:n, erkkolaisen lehdistön ja SAK:n lianheittokampanja on vaan alkanut.
Tsemppiä Sauli.
...vastustaa toisia uutisia suomalaisille on kuitenkin parasta mitä voi tehdä, munatakseen itsensä ja asiansa!
Päätetään lakisääteisesti, että vain sdp:n toimittajat ylessä saavat tehdä suomalaisille uutisia...
kukaan kokoomslainen ,ikinä, ei ole alistunut näin surkeaan............
Niinistön rooli valtiovaranministeriössä oli loistava, sdp:n omat "rakennemuutos" ammattiyhdistykset vain hankaloittivat asioiden hoitoa.
"Hallittu rakennemuutos" oli aikoinaan Kokoomuksen ja Harri Holkerin lanseeraama termi. Tuon rakennemuutoksen seurauksista monet kärsivät vieläkin.
...täysin sisäänlämpiävän suomalaisen yhteiskunnan muutto sosialismista markkinatalouteen.
koko yhteiskuntamme oli punamullan jäljiltä mahdottomassa tilassa.
Miksiköhän pankkitukikin tuli "yllätyksenä" vaikka rahamarkkinat olivat täysin suljetut...
Pörssit aukenivat
suomessa alkoi uutisiakin tulla muualta kuin yle demari uutiset
nyt jopa sdp suunnittelee kunta määrien supistamista ja palvelujen ulkoistamista sekä veronalennuksia!!!!
kaikki tämä on sitä kokoomuksen Holkerin "rakennemuutosta" idootti suomi länsimaiseksi hyvinvointivaltioksi, kova homma, kun ajattelee pelkästään kepu pummeja vaatimuksineen.
ennen rakennemuutosta heillä oli täysin suljettu tuki systeemi ,jonka suomalaiset maksoivat elämällään. Kasvisrasvojen hinta oli sidottu voin hintaan jne..
Minusta apina-sosialismista ihmisten ilmoille sopisi paremmin rakennemuutoksen asemasta. Mutta kun ne kokoomuksen herrat ovat niin "sivistyneitä", että antavat duunarin elää sdp valheessa ,niin ei sitten mahda mitään.....
-
Kuten tuossa edellä on oikein uumoiltu, on tainut Mönkäreen muisti vähän värittyä. Pääministeri Lipposen senaikainen avustaja Jorma Westerlund ei muista esim. pääministerin/hallituksen erouhkaa.
IS sivu 3.