Heippa juuri sinä!
Olen länsi-suomalainen 21-vuotias likkalapsi ja kiinnostunut vasemmiston toiminnasta. Olisi kiva kuulla, miten asiasta saisi lisätietoa ja millaista hommaa puolueessa oikein on.
Kiitoksin
Ann-Mari
Olen länsi-suomalainen 21-vuotias likkalapsi ja kiinnostunut vasemmiston toiminnasta. Olisi kiva kuulla, miten asiasta saisi lisätietoa ja millaista hommaa puolueessa oikein on.
Kiitoksin
Ann-Mari
Vastaukset 18
Vanhimmat
Olen tuplasti ikäisesi ihminen ja voin kokemuksen suurella rintaäänellä sanoa, että sinua on huijattu.
Puolue pyrkii nostamalla veroja lisäämään hyvinvointia suomessa. Seurauksena vasemmistolaisesta köyhyydenpoistosta lisätään kaikkea toimeentulotukia, ettei kukaan jää ikävään köyhyyteen ja kun työttömyystuki ja toimeentulotuki nousee niin suureksi, että vasemmistoliittolaiset ovat tyytyväisiä työttömyys lisääntyy, koska motivaatio työssäkäymiseen katoaa kun verot on korkeat ja melkein samanverran rahaa saa kun ei tee mitään. Silloin ei enää riitä niitä veronmaksajia, jotka ylläpitää "hyvinviontia" ja yhteiskuntamme romahtaa.
Tästä syystä motivaatio tyyössäkäymiseen ei saa olla "hyvinvointivaltion" kustannus vaan köyhistähuolehtiminen pitää hoitaa muilla keinoilla. Katso täältä sinua lähimpänä oleva yhdistys:
http://www.kokoomus.fi/yhdistykset/
Tsekkaappa osoitteesta www.vasemmistoliitto.fi
ota asioista selvää ja liity toimintaan, sillä kaltasiasi nuoria tarvitaan aina.
Kiitos Jussi vinkistä!
Olisi kiva tutustua sinuun, mikäli olet mukana vasemmistoliiton nuorissa tai muussa toiminnassa.
Ann-Mari
Jos olet noin rakastunut vasemmistoliittoon, kerri meillekin mikä tekee vasemmistolaisesta politiikasta niin erinomaisen?
Mutta seuraan kyllä maailman tapahtumia tarkasti!!
Yrittää pitää huolta myös heikoimassa asemassa olevista.
on vain ritä mieltä, että toisen köyhyys ei ole peruste varastaa rikkaalta.
Vain tällainen pieni arvoero vasemmistolla ja oikeistolla...
Kerro ihmeessä!
Verotus on varkautta ja progressiivinen verotus on epäreilua varkautta(mitä vie tarkoittaakaan) joka poistaa motovaatiota tehdä kunnon työtä
Siellä ei makseta juuri veroja, eikä hyväksytä Ay-liikettä. Siellä olisi paratiisi teikäläiselle!!!
kun informaatiovirheitä on noin paljon. Brasilia ja argentiina ovat kommunistisimpia maita mitä on. Mitä pidän Suomesta, Suomi on erittäin vapaa maa.
Onko tietosi todella noin heikkoja? No sitten asioista on turha väitellä...
Kyllä minä pidän Suomesta, mutta tuo vapaus on kylläkin illuusio.
on vain sitä mieltä, että toisen alempi asema ei ole peruste riistää häntä. Oikeistolaiset pyrkivät tilanteeseen, jossa työntekijät kartuttavat ennestään rikkaiden ihmisten omaisuutta hyötymättä voitoistaan mitään. Oikeistolaisessa politiikassa tappiot kuuluvat koko kansalle, mutta voitot vain rikkaille.
Vain tällainen pieni arvoero vasemmistolla ja oikeistolla...
"Kyllä minä pidän Suomesta, mutta tuo vapaus on kylläkin illuusio."
Mikä illuusio on vapaus? Puhutko vapaasta tahdosta? vai väitätkö, että olemme orjia täällä? Osaatko ylipäätänsä perustella väitteitäsi?(ylipäätänsä sinä teit ensimmäisen positiivisen väitteen johon odotin perustetta miksi etelä-amerkikka on vapaa. Toki voin perustella oman väitteeni, että miksi brasisia on hyvin kommunistinen: se on 82:ksi vapain 123:sta tutkitusta(joista saa luotettavaa tietoa) maasta)
Lähestulkoon kaikki Etelä-Amerikan maat ovat 100:n tienoilla paitsi Argentiina(vuonna 2000. Tilanteet ovat muuttuneet sen jälkeen rajusti siellä huonompaan ja epävapaampaan suuntaan)
Minä saan tehdä hyvin paljon asioita täällä Suomessa. Jos et usko kuinka vapaa maa suomi on niin katso kuinka vapaa maa suomi taloudellisesti on täältä:
http://www.freetheworld.com/
Taloudellinen vapaus ei ainoastaan korreloi ihmisten vapauden kanssa vaan monissa asioissa tarkoitaa samaa(koska ihmisten vapaudet ovat suurinpiirtein samat kuin ihmisjoukkojen vapaudet ja yritys ei ole muuta kuin ihmisten yhteenliittymä)
Todella mielenkiintoinen tämä meidän näkökulmamme - tai sen ero. Minun "oikeistolaisuuteni" tappiot ei kuulu kansalle. Tappiot kuuluu sille yksityisihmiselle joka on tehnyt typerän riskin. Voitot kuuluu tai ei kuulu, mutta tulee niille jotka tekevät voittoa. Verotus on varastamista köyhilta siinä missä rikkailta. Minä olen kuullut lauseen, että vapauden rajat menee siinä missä toisen ihmisen vapaus alkaa. Verotus on väärin, koska ihmiseltä ei kysytä lupaa haluaako se ostaa ne ja ne palvelut vai haluaako se ostaa ne yksityisiltä. Ihmisten kurjuus(ja ihmisten kurjuudenhoitamiseen meneeee nykyisessä sekataloudessa hyvin vähän rahaa - enemmän menee kaikenlaisiin palveluihin yms.) ei ole mielestäni peruste ryöstä toiselta ihmiseltä rahaa. Ryöstäminen tapahtuu väkivallan uhalla.
Verotus on varkautta, koska se ei ole vapaaehtoista. Joka tapauksessa mielenkiintoinen tämä tarkastelukulmien ero ja toisen kyvyttömyys ymmärtää toista. Asiaa on syytä tutkia...
Ainakin minun mielestäni täällä on kaikki säädetty lailla, oikeastaan juuri mitään et saa tehdä oman vapaan tahtosi mukaan. Onko moinen todellista vapautta? Kyllä se on näin, että vapaata maata ei löydy koko maailmasta, vaikka toiset niin väittävätkin
Tuo sinuin kirjoituksesi oli vähän sekava, enkä löytänyt siitä sitä pointtia, lieneekö vikana oma tyhmyyteni?
Brasiliassa ja Argenttiinassa on molemmissa monipuoluejärjestelmä, joten väitteesi niiden kommunistisuudesta ei oikein sovi minun kaaliini.
Argenttiinassa oli oikeistolainen digtatuuri muistaakseni vuoteen 1983. Tämän järjestelmän jäljiltä on vieläkin kadoksissa tuhansia ihmisiä.
Brasiliassakin on köyhät todella köyhiä ja rikkaat on sitten todella rikkaita, niin kuin "kunnon" kapitalistisessa järjestelmässä kuuluu ollakkin. Ei tästä niin kauaa ole, kun telkkaristakin tuli eräs ohjelma brasiliasta. Siinä kerrottiin mm. miten rikkaat ihmiset värväävät "kuolemanpartioita" tappamaan katulapsia. Näiden ruumiita löytyy sitten aika usein kaatopaikoilta.
Puolue kuin puolue ottaa sut ilomielin tekemään työtä eduskuntavaaleihin.
Kannattaa vierailla osoitteessa www.vasemmistonuoret.fi
Sieltä löytyy tietoa Vasemmistonuorten toiminnasta ja linjauksista.