Hiukset ja roaccutan

En löytänyt aiheesta kovin kattavaa juttua niin kysyisimpä, että oletteko huomanneet hiusten lähdön lisääntyneen roaccutanin/isotretinoin alpharman aikana? Minusta tuntuu, että hiuksia lähtee valtavasti ja olen syönyt roaa vasta muutaman viikon.
5771
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

En ole huomannut vielä ainakaan. (12pvää takana). Minkälainen on sun annostus/paljonko painat?

Äänestä

multa ainaki lähti iha sairaasti hiuksia... välillä pelotti et ois kauheit kaljuja länttejä päässä kuurin loputtua, mut ei niit sit kumminka nii pahasti... mut kauheen paljon kumminki!

Äänestä
  • Kuinka paljon sinulla kaikenkaikkiiaan lähti hiuksia? Eli olivatko hiukset selkeästi ohentuneet kuurin jälkeen, vai huomasiko eroa kuitenkaan entisiin?
    Syön vuoropäivin 2x20mg ja 20mg. Pitäisi syödä 40mg joka päivä loppu kuuri, mutta pyydän varmaan lääkäriltä, että voisin syödä vain 30mg, josko se edes vähän auttaisi. Painan 47kg.

    Äänestä

  • elisam kirjoitti:

    Kuinka paljon sinulla kaikenkaikkiiaan lähti hiuksia? Eli olivatko hiukset selkeästi ohentuneet kuurin jälkeen, vai huomasiko eroa kuitenkaan entisiin?
    Syön vuoropäivin 2x20mg ja 20mg. Pitäisi syödä 40mg joka päivä loppu kuuri, mutta pyydän varmaan lääkäriltä, että voisin syödä vain 30mg, josko se edes vähän auttaisi. Painan 47kg.

    Mulla oli aikoinaan kuuri ja hiuksia lähtis noin puolivuotta kuurin loppumisen jälkeenkin.Olin eritäin huolestunut..vieläkin on ohkaset hivukset.
    Kyllä se vaikuttaa hiuksiin.

    Äänestä

Mä olen syönyt isotretionoin ratiopharmaa noin neljä kuukautta ja täytyy myöntää et hiukset ohentuneet jonkun verran..
Varsinkin jossain vaiheessa hiuksia lähti ihan tupoittain kun pesi tai harjasi niitä ja kämpän lattiat oli täynnä hiuksiani. se oli hirveetä....
Nyt tuntuu et niitä ei lähtis enää niin paljon, mut ponnari on puolet entisestä:( Toivottavasti tuuheutuu taas kun pian kuurini lopetan..

Äänestä

Kommentoi aloitusta


elisam kirjoitti:

En löytänyt aiheesta kovin kattavaa juttua niin kysyisimpä, että oletteko huomanneet hiusten lähdön lisääntyneen roaccutanin/isotretinoin alpharman aikana? Minusta tuntuu, että hiuksia lähtee valtavasti ja olen syönyt roaa vasta muutaman viikon.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu