Sellaistakin sattuu. Muistan kuinka itse pelottelin pikkulapsena epäuskoisen kodin lasta, että teidän perhe ei pääse taivaaseen, kun teillä on kotona tv. Näin olin kuullut, että silloin ei taivaaseen pääse. Mutta tämä lapsi kertoikin sen vanhemmilleen ja kyllä sain kuulla kunniani ja sanottiin, että en saa ikinä leikkiä heidän lastensa kanssa, jos tuollaisia puhun. Änkytin vain, että näin olen kuullut ja se mitä olen kuullut, on kuulema totta.
Oli eka ja vika kerta kun menin jollekin sanomaan, että ette pääse taivaaseen. Liekö jollakin muulla samanlaisia kokemuksia? Kyllä tuo hävettää vieläkin, vaikka vuosia on tapahtuneesta kulunut, mutta lapsen uskolla luulin tekeväni hyvänkin työn, kun menin niin sanomaan ja sainkin vastaani vihaiset vanhemmat.
Oli eka ja vika kerta kun menin jollekin sanomaan, että ette pääse taivaaseen. Liekö jollakin muulla samanlaisia kokemuksia? Kyllä tuo hävettää vieläkin, vaikka vuosia on tapahtuneesta kulunut, mutta lapsen uskolla luulin tekeväni hyvänkin työn, kun menin niin sanomaan ja sainkin vastaani vihaiset vanhemmat.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Tämän olen joskus tänne ennenkin kirjoittanut:
tapahtui kyläpaikassa, jossa pieni vl-lapsi rinta rottingilla hoilotti ei-vl aikuisille, että "te ette pääse taivaaseen, me päästään".
Rehellisyytesi on arvostettavaa. Olen samaa mieltä kanssasi, vaikka minulla itselläni ei ole vastavia kokemuksia.
Lapselle on turha opettaa abstrakteja käsitteitä sen kummemmin, koska hän ei niitä pysty käsittämään ja käsittelemään. Tässä tapauksessa lapsen Jumalaksi mudostuukin isä tai äiti, jonka "Sanaa" kuunnellaan ja kopioidaan.
Lapsille voi puhua Lasten ystävästä, niin ei tule väärinymmärryksiä tärkeässä asiassa. Sinäkin muistat lapsuudesta tämän asian, joten monet "haukutut" todennäköisesti myös muistavat, miten heitä haukuttiin. Liekö hyviä vai huonoja muistoja.
Lisäksi voi todeta myös sen, että Saulus oli myös hyvässä uskossa heittäessään kristittyjä vankilaan. Meillä varttuneemmilla on myös tarkka paikka, ettei tule viljeltyä vääriä käsitteitä.
Siunausta sinulle.
Olen myös kuullut että joku sanonut että jos teet sitä ja tätä joudut tuliseen järveen...
Lapselle tämä vähän niinkuin kiristystä....
näitä ilmaisuja opettavat lapsilleen. Ei ajatella, kuinka omat lapset sitten joutuvat naurunalaisiksi kun totena tuollaista paskaa huutelevat.
Meillä oli kuuma järvi, mustat enkelit, hiilet sun muut, millä pidettiin lapsilauma piiiitkään aisoissa.
säälittävää
Juuri näin, mutta eivät vl-perheiden lapset joudu naurunalaisiksi! Mistä se lapsi oppii, ellei vanhemmiltaan? Koulussa tuollaista ei tietääkseni opeteta. Kummilapseni asuu vahvasti lestadiolaisella paikkakunnalla. Hän on myös syntisiä, jotka eivät taivaaseen pääse. Hänelle on koulussa monta kertaa oikeauskoiset näin kertoneet. Juttua on riittäny alaluokilta ihan murkuksi saakka. Ajatelkaapa, mitä tällainen kommentointi tekee: tämäkin lapsi alkoi pelätä helvetin pätsiä. Unihäiriöitä ja koulupelkoa tuli. Ei auttanut vanhempiensa puhe näille kiusaaja-uskovaisille tai heidän vanhemmilleen, koska "meillä on oikeus". Onneksi opettaja osasi luovia, ja keskusteli näitten oikeauskoisten ja vanhempiensa kanssa asiasta. Siinä oppivat vl:tkin kunnioittamaan muiden ihmisten näkemystä ja oikeasti oppimaan, että on niitä muitakin sillä paikkakunnalla.
Uskonto on hyvä asia, näkemystä avartava eikä suinkaan rajoittava tekijä. Minun mielestä kaikki uskonnot ja eri tavalla uskovat ovat arvokas asia, onko teidän mielestä? Tuttavapiiriin kuuluu muslimiperhe, JT, ortodoksiperhe - ja ateistejakin. Haluaisin uskoa, että myös vl:t kunniottavat muiden näkemyksiä. Meillä on kuitenkin vielä uskonnonvapauslaki täällä Suomessa.