Nyt kun Halosen yhteyttä stasiin, ja ddr-yhteyksistä on puhuttu liikaakin, voi olettaa että hän avaa suunsa. Samalla voisi kenties selvittää tuota seta:n juttujakin ja intressejään. Äänestäjien on hyvä tietää asian oikea laita.
KOSKAHAN HALONEN AVAA STASI-HUHUT
olisi äänestäjien hyvä tietää
10600
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
ja SDP sekä Halonen pelkäävät keskustella Halosen 1970-luvun toiminnasta. Aihe on liian vaikea käsiteltäväksi vaikka kansalaisilla olisi täysi oikeus miksi Halonen ja muut komitealaiset halusivat tunnustaa DDR:än kaltaisen roistovaltion.
että DDRn malli oli monen demarin unelma. Yliopisto uudistettiin DDRn malliin ja saatiin hyviä suojatyöpaikkoja...
Ja suomi saattoi Varsovanliiton äänitorvena tehdä "humanismia" myös YKssa.
Kuinka moni muuten muistaa että suomi halusi myös avata neuvostoliiton pohjoiselle laivastolle vapaan pääsyn pohjois-atlantille ja siten mahdollistaa sotilaallisen painostuksen koko keskieuroopassa.
Siinä rauhan liikkeen alkuajatus... työrauhan takaaminen Neuvostoliiton ja itäeuroopan diktaattoreille.
Sitä se on se "humanismi" tänäkin päivänä... annetaan TYÖrauha, miilloin saddamille milloin Talebaneille...
piikkiq
ps. sosialismi on rikos ihmiskuntaa vastaan
vai onko teidä enemmän, joilla ei tapahdu kirjoituksissa mitään uudistumista? Olen seurannut reilun puoli vuotta kirjoitteluanne ja on ihan sama, aukaisenko kirjoituksen maaliskuulta tai tältä päivältä. Aivan samaa löpinää, joka ei johda sen kummempaan.
....enempää, mutta ahkerasti nuo avauksia tehtailee.
Mihin tuo nyt johtaisi, kun suurin osa suomalaisista on kuitenkin varustettu toimivilla aivoilla eikä tuollaisilla Stasi/DDR/Kgb/Stalinisti/kommari-spekulaatioilla saada aikaan kuin Halosta sympatiseeraavia äänestäjiä. Kukaan ei halua seistä noiden kaunaisten huru-ukkojen porukoissa.
"Toveri N.S.Hrustseville
Ilmoitan teille, että Suomen presidentin luottomies, maalaisliiton johtoryhmän jäsen Korsimo on pyytänyt KGP:n Helsingin residenttiä välittämään Teille henkilökohtaisesti pyynnön 10 miljoonan Suomen markan lisäavun saamisesta. Samalla Korsimo on todennut, että maalaisliittolaiset tarvitsevat ko. summan niden velkojen maksamiseen (9 miljoonaa markkaa), jotka ovat syntyneet presidentti Kekkosen vaalikampanjan rahoittamisesta sekä maalaisliiton eduskuntaryhmän uudistamisesta 4.-5. helmikuuta tänä vuonna pidettävissä eduskuntavaaleissa tukemalla Kekkosta lähellä olevia kansanedustajaehdokkaita niissä vaalipiireissä, joista on aikaisemmin valittu puolueen oikeistosiiven edustajia"
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=110&conference=1500000000000105&posting=22000000010702244
Nyt en ainakaan äänestä Kekkosta tulevissa presidentinvaaleissa!
keskusta rulaa, vaikka kgb:n kortilla;)
siksi, että hän suojelee niitä keskustalaisia ja kokoomuslaisia jotka olivat mukana!
Halosen vaikeneminen näistä asiosta vain lisää epäluottamusta. Miksei voi kertoa avoimesti näistä kytköksistään stasiin ja ddr:n?
On kansalaisten ja Suomen etu tietää, mitä Halonen on touhunnut aiemmin. Taitaa olla vaan totuus liian järkyttävää, ettei sitä uskalleta paljastaa. Joskus se totuus kuitenkin tulee julki.
Eiköhän Halosen kannattaisi nyt hoitaa asia mallikkaasti ja kertoa avoimesti noista kytköksistään ja erota presidentin virasta.
....ehdolla seuraavallekin kaudelle. Miksi se nyt eroaisi jonkun nettihörhön vuoksi ja iloksi?