Ylikiiminki on liittymässä Ouluun. Mitä mieltä olette, tuleeko sinne nyt niitä tolloja vai?
Ylikiiminki liittyy Ouluun
hmmmmmmm
71163
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Ylikiimingin pitäisi liittyä Kiiminkiin. MItä ihmeen tekemistä sillä on Oulun kanssa? miksei samantien liitetä Puolankaa ja Ranuaa Ouluun?
Suunta on oikea, täällähän ne töissäkin käy. Jotka eivät elä lapsilisillä. Ja hyvä, kun kaupinkilaisille tulee lisää marjamaita pitäjää vaihtamatta. Sangilla välillä ruuhkaa.
Mistä lähtien marjanpoiminta on ollut kunnanrajoista kiinni? Saahan oululaiset jo nykyäänki poimia marjoja mistä haluaa. Itse poimin hillani yleensä Simossa.
Huumoria, Hannes- kulta, huumoria. Vieraissakäynti ei oo kivaa. Edes marja-asioissa. Käy sie Simossa, mie käyn joskus Kaarinassa. (tämäkin oli huumoria)
Erään puolueen valta valitettavasti vain kasvaa Oulussa kuntaliitoksen jälkeen.
Mutta kun ajatellaan, että Ylikiimingissä on väkeä 3000 ja Oulussa 130000, niin vaikutus on ehkä n. puolen prosenttiyksikön luokkaa. Sillä ei hankita edes uutta kaupunninvaltuutettua.
Eihän siellä ylikiimingissä saa enään sitä maan kuulua possu munkkiakaan!