Milloin tyroksiini oikein alkaa vaikuttaa, nyt 25 mikrogr.kerran päivässä kuusi viikkoa takana? Oire tokkurainen joka päiväinen väsymysolo. Tsh ja t4v- arvot ovat olleet matalia kesällä.
Sain myös 10 mg Cipralexia, jota syönyt nyt neljä viikoa. Varsinaisesti en ole masentunut, serotoniinilisääkin halusin kokeilla, kun koko ajan on tokkura olo. Kummastakaan ei siis apua, kun väsymys vaan jatkuu. Mitä seuraavaksi? Voiko tyroksiiniannosta nostaa, kilppariadiagnoosia en ole saanut, tyroksiinikin aloitettiin siis kokeeksi, kun väsyttää?
Sain myös 10 mg Cipralexia, jota syönyt nyt neljä viikoa. Varsinaisesti en ole masentunut, serotoniinilisääkin halusin kokeilla, kun koko ajan on tokkura olo. Kummastakaan ei siis apua, kun väsymys vaan jatkuu. Mitä seuraavaksi? Voiko tyroksiiniannosta nostaa, kilppariadiagnoosia en ole saanut, tyroksiinikin aloitettiin siis kokeeksi, kun väsyttää?
Vastaukset 7
Vanhimmat
se on niin pieni annos ettei se vielä paljon vaikuta. onko sulla ollenkaan kontrollia?
Hei minä olen kärsinyt täsmälleen samasta vaivasta kuin sinäkin. Minä söin ensin 8kk cipralexia ja nyt takana 8vko tyroksiinia ja tokkura vaan jatkuu,ihan kuin olis valvonut kuukauden niin tokkurainen ja pökkyräinen olo on. Mistäköhän apu?
suinkaan kaikille sovi.Itseäni kyseinen lääke väsytti,kaksi kuukautta kokeilin erilaisin annoksin,sitten lääke meni vaihtoon.
Eli se voi olla se Cipralex joka väsyttää.
Tyroksiinia ei tule mennä omin päin missään tapauksessa nostelemaan.
Sairastan GAD:a ja vajaatoimintaa,nyt kun käytössäni on Efexor (ja tietysti Thyroxin), väsymystä ei enää ole,eli minua väsytti suunnattomasti Cipralex,sitä ei tehnyt esim. Cipramil,Seroxat eikä Seronil aikoinaan.
Ei se tyroksiini ole mikään piristyslääke, se on lääke kilpirauhasen vajaatoimintaan, ja jos ei sulla ole vajaatoimintaa ollutkan niin miten se auttaiskaan. väsymy johtuu jostain muusta, usko jo.
sä voisit siirtyä tonne huuhaapalstalle jäkättämään. Jos et tiedä mistään mitään, pidä konees kiinni.
Thyroxinia tosiaankin käytetään masennuksen hoitoon, mutta yleisesti niin että masennuslääke on rinnalla, tietty että kontrolloidaan arvoja ettei mene liian puolelleja. Se ei tule ensimmäisenä hoitokeinona mieleen mutta kysy vaikka keltä lääkäriltä, tieto löytyy myös
terveysportista lääkärien hoito-ohjeista.
http://www.kakspy.com/kakspy/kirj_kn_16_3.html
tämän tekstin lopusta löytyy lause thyroxinin käytöstä masennuslääkkeen kanssa
Niin, olen ollut jo kai muutaman vuoden vajaatoiminnalla.Menin todella huonoon kuntoon pari vuotta sitten.Syönyt tyroksiinia vasta vuoden verran.En ole vieläkään kunnossa.. o,25 nostettin vähitellen tähän 0,1, joka on kontrollin perusteella kai ok. Pakko silti syödä samaan aikaan seroxat koska nämä kaksi sairautta ruokkivat toisiaan.
Olen 34v tyttönen ja toivon toipuvani tästä vielä joskus.. Tää on kai lääkäreiden mielestä "helppo" sairaus, mutta mulla on jaksaminen jäissä. Ja kaikki ovat yksilöitä tässäkin.