Kuinka suuri on "normaali" 1.8x (vm94) xantian öljynkulutus. Ei savuta, ja muutenkin toimiva auto jo vuosia, mutta öljynkulutus kasvaa.
Xantian öljynkulutus
Mobil
142174
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Venttiilivarren ohjurin kumit sulla taitaa kummitella. Ei savuta, ei vuoda, mutta kuluttaa? Jos tuttu ilmiö, ei muuta kuin kumit vaihdattamaan. Loppuu kulutus siihen.
Itse vaihdatin em. kumit vajaa kuukausi sitten. Öljynkulutus putosi ainakin toistaiseksi normaalille tasolle (kopkop. koputan puuta) eli ei ole tarvinnut öljyä vielä lisäillä 2000 km:n jälkeen rempasta. Ennen toimenpidettä tuolla kilometrimäärällä piti lisätä litran verran soppaa. Oireet olivat samat kuin edellä minunkin yksilössä.
Me vaihdettiin nuo samaiset kumit 10tkm sitten ja ei ole tarvinnut lisätä yhtään öljyä sen jälkeen. Outoa, että auto ei syö tippakaan öljyä, mutta en valita. :)
Nimim. 0,5l/1000km ennen remppaa.
Paljonko on teidä citikoissa ollut kilometrejä takana, kun öljyn kulutus on noussut noin suhteettomaksi?? eli siis ennenkuin olette vaihdattaneet venttiilinvarren kumit?
Nimimerkille Paljonko:
Mulla oli jotain 180 000 ajettua kilometriä yksilölläni takana, kun alkoi rasvaa palamaan litratolkulla öljynvaihtovälillä. En tosin ole ensimmäinen auton omistaja (enkä toinenkaan), joten kolmantena osapuolena en tiedä, jotta pitääkö ko. kumilertsukoita vaihtaa 40 000 km:n välein?
- Kimmo
Ei niitä nyt tarvii 40 tkm välein vaihtaa, ellet sitten osta mustia tarvikekumeja, jotka kovettuvat nopeammin kuin alkuperäiset vihreät kumit. Erään Citroen-asentajan mukaan venttiilivarren ohjurin kumien ikänä voidaan pitää kymmentä vuotta, sen jälkeen ne alkavat olla vaihtokunnossa.
Meillä auton mittarissa oli 142 tkm, kun sen ostimme. 147 tkm kohdalla vaihdettiin kumit. Emme tiedä, kauanko öljyn kulutusta on kestänyt, koska siitä ei ollut puhetta auton entisen omistajan kanssa.
Seitsemän kumia oli täysin ehjiä, se kahdeksas sitten rikki. Nuo ehyet olisivat olleet vielä pitkään käyttökelpoisia - olisiko mahdollista, että se viimeinen olisi ollut viallinen?
Xantia on -93 2.0 8v. Rempan jälkeen ajettu 10 tkm, ei kuluta enää. Vajaa 2 tmk meni töineen ja osineen remonttiin, jossa vaihettiin kumit, jakopään sälät, nokka-akselin stefat, venttiilikopan tiiviste sekä vesipumppu.
savuta mutta katti menee.vent.ohj.tiivisteet uusiksi pian muuten menetät sen katin nopeasti.ja se maksaa halvimmillaankin 200-300 ööröö vaihto
ja kuitenkin joudut tiivisteet uusimaan.kannattaa yhdistää jakopää remontin yhteyteen koska nokka akseli ja puola ja vesikotelo on irroitettava että saadaan nokka-akseli pois.ja todennäköisesti
vesipumppukin menee uusiksi joten kannattaa yhdistää työt. kokonais hinta tulee edullisemmaksi kuin erikseen tehtynä.et maininnut venttiilimääriä oletin kuitenkin 8 venttiiliseksi.
Hei,
lueskelin edellä mainittuja viestejä ja tunnistin vuoto ongelman myös omaksi harmikseni (Xantia 1.8i, 8 venttiilinen, vm.-93, ml. 144 tkm). Onko kellään tietoa mitä korjaamot veloittaa moisesta hommasta, jos sisällytetään nokkahihnan vaihto samaan remonttiin?
Minulla kustansi muistaakseni 340 Euroa ohjurikumien etupallojenvaihto. Paikkana SuJu-Team Siilinjärvellä. Veholla voipi maksaa "hieman" enemmän.
liki nuo pojat ovat osanneet arvioida.
se on suunnilleen 300-400 ööröö .töitä on jonkun verran .palikat ei paljoa maksa.
Terve!
Muutama vuosi sitten törmäsin vähän ajetussa (
Kuulostaa aika hurjalta. Jos sylinteriputkessa on halkeama niin sylinteristä pääsee paineet öljynkiertoon. Kyllä taitaisi öljyntäyttökorkki ja öljytikku pompata konepellistä läpi :)
Ensimmäisissä 1,8 koneissa oli kyllä öljynkierto-ongelmia, ne on jo korjattu takuuna.
Hyvin moniin Xantioihin on kyllä ne venttiilivarren kumit vaihdettu runsaan öljynkulutuksen vuoksi.
Kyse oli ihan pikkuisestä hiushalkeamasta. Tuskin ne siellä AutoBonissa minua vian aiheesta silmään pissivät, kun siihen ei ollut mitään tarvetta. Takuuhomma ja vielä firman suhdeauto.
Minulle vika antoi mukavan mahdollisuuden ajella muutaman päivän XM:llä, jonka sain puhuttua sijaisautoksi :-) Tosin Xantia oli parempi ajettava kuin XM (ajettu 150 tkm).
Ei silti saatan vielä joskus laittaa elämän risaiseksi ja hommata XM-farmarin. Siinä harrastus ja käyttätarve yhdistyisivät... Autossa pitää olla sitä jotain, jos sitä meinaa itse pitää kunnossa. XM:ssä on jotain koko rahalla.
Mistä tietää onko korjattu takuuna? Mistälähtien homma on ollut hoidossa jo tehtaalta tulevissa malleissa?