SAK:n omienkin tutkimusten mukaan sitoutumattomat, keskustalaiset, oikeistolaiset ja vihreät muodostavat miljoonajärjestön jäsenistön enemmistön.
Enemmistöllä on kuitenkin vain maksajan rooli.
Jäsenmaksuina kerättävien kymmenien miljoonien eurojen käytöstä päättävät sosialidemokraatit ja entiset kommunistit. Esimerkiksi viime eduskuntavaalien allakin SAK mätti paljon rahaa kampanjointiin Keskustan ja muun oikeiston eduskuntavaaliehdokkaita vastaan.
Nyt SAK ilmoitti ensin tukevansa presidentinvaaleissa vain yhtä ehdokasta, Tarja Halosta. Sitten jonkinlainen häpeäntunne ilmeisesti heräsi kun hieman myöhemmin ilmoitettiin tuesta ”kaikille pääehdokkaille”.
Heille taitaa jäädä kuitenkin vain nimelliseksi. He saavat vain murusia pöydältä. SAK:n johdon suosikkiehdokasta ei tueta vain rahalla. SAK organisoi koko politrukkiarmeijansa ilmaiseen vaalityöhön tietyn suosikkiehdokkaansa hyväksi.
SAK:n hiljaisen enemmistön onkin herättävä vaatimaan täyttä puolueettomuutta. Ehdokkaita tuetaan tasapuolisesti tai sitten ei ollenkaan! Jos tuetaan, jäsenistön enemmistön vaatimuksena olkoon SAK:n massiivisen organisaation järeä panostus Matti Vanhasen ja Sauli Niinistön vaalityöhön.
Se tarkoittaa selvää rahaa ja ruiskukka- ja apilatunnuksin varustettujen kampanjatelttojen pystyttämistä turuille ja toreille. SAK:n politrukit käyttäkööt kaiken taitonsa nostattaakseen kansanjoukot järjestönsä hiljaista enemmistöä edustavien ehdokkaiden taakse.
SAK:n hiljaisen enemmistön vaatimus:
5
215
Vastaukset 5
- hiljainen...
...enemmistö? Käsittääkseni ammattiliitoissa on varsin demokraattinen tapa valita edusmiehet.
- SAK:n jäsen
tietäisit. Parempi olla hiljaa, usko pois. Demokratiasta ei ole tietoakaan.
- Tasapuolisuutta!
Itse olen toistaiseksi pysynyt hiljaa. Siihen on ohjannut terve järki - olenhan pienikokoinen ja hintelä. Aisanylipotkijoita (=eivasemmistolaisia) ei katsella hyvällä vasemmistolaisten muskelimiesten taholta.
Haluttaisi kyllä seurata tätä esimerkkiä:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=110&conference=1500000000000105&posting=22000000010726254 - Ay-juntan kolhimia liikaakin
Käsität väärin, tai paremminkin saivartelet vastoin totuutta.
Laurista Ahmavaaraan, Putkosesta Viialaiseen jne...
Et varmuudella löydä ensimmäistäkään SDP-kommareittein toveri-köörien ulkoulista "ay-johtajaa, lue: röyhkeätä kiristäjää Hakaniemestä".
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olivia Oras kuollut
Taidepariskunta Reijo Oraksen ja Johanna Oraksen ihana päivänsade. Liian nuorena lähti. Osanotto läheisille 🥲 IS672037Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.
Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.13850Mies sun käytös satutti...
Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.52766Onko ankeampaa kyläpahasta kuin Haapavesi?
Koiria kidutetaan, mustalaiset vie invaparkit, makkarakastike on finedining, kylät kuolee pois, nuoret häipyy pois ja ke43682- 43661
- 47624
- 80606
Tönölän hukkaputki
Tönölään rakennettiin kunnon hukkaputki verorahoilla. Ihmettelin tätä mökki sekamelskaa jo alunperin, Eikö tuollainen le35564Ei mitään käytöstä
Ei Jumalauta. Videoidaan kun jollain hengenvaarallinen tilanne. Ja laitetaan nettiin. VITTU HÄPEÄ. Olisko kiva jos su29546- 48541