Onko siinä perää ettei Chrysler-merkkejä tuoda enää Suomeen ensi vuonna ?
Chrysler merkkiä enää ei ensi vuonna tuoda ?
Neon 2.0 LE -01
62102
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Mistä ihmeestä olet moista kuullut. Chryslerin Uusi TJ ja euroopan johto ovat päinvastoin lisäämässä euroopassa Grazissa valmistettujen Chryslerien määrää ensi vuotta silmällä pitäen.
Myös Dodgea aletaan tuomaan chryslerin rinnakais merkkinä Suomeen jos lehtiin on uskomista. Dodget hinnoitellaan hiukan Chrylseriä edullisemmaksi. Chrysler on ainoa jenkki merkki mikä on pitänyt pintansa ja vielä lisännyt myyntiään viim 10 v. aikana Suomessa miksi luopua tästä varsinkin kun mersut ja Chryslerit ovat nykyään saman katon alla!?
Juuri näin.
Sekoittaisikohan kysyjä nyt sen, että Chrysler Neonin valmistus ja maahantuonti loppuu (joku 2006 tai 2007). Malli korvataan uudella, Dodge Caliber -merkkisellä autolla.
Mutta suinkaan Chrysler -merkki ei minnekään häviä, rinnalle vaan tulee myyntiin Chryslerin "urheilullisemmaksi" brandiksi mielletty Dodge.
Chrysler on muutaman vuoden ajan nimennyt kaikki Eurooppaan tuotavat autonsa Chrysleriksi riippumatta siitä, millä merkillä auto on ollut Amerikan puolella myynnissä. Nyt on rinnalle tulossa myös Dodge.
Esim. Neonia ei ole USA:ssa koskaan myyty Chryslerina, vaan Dodgena ja aiemmin myös Plymouthina ennen kuin Chrysler lopetti koko merkin.
Joissain tapauksissa taas Chryslerin mallinimi on otettu rinnakkaismerkiltä, esim. vanhakorinen Dodge Caravan/Plymouth Voyager/Chrysler Town&Country oli Euroopassa Chrysler Voyager.
GM:kin on harrastanut vastaavaa. Viime vuosina myynnissä ollut Chevrolet Alero oli oikeasti Oldsmobile, siinä oli jopa Oldsin logotkin. Ja 90-luvun viistokeulainen Pontiac Trans Sport oli vastaava kuin Amerikan Oldsmobile Silhouette. Amerikassa myyty Pontiac Trans Sport oli keulastaan aivan eri näköinen.
Ja erääseen aiempaan viestiin viitaten: Mersu ja Chrysler eivät ainakaan Suomessa ole saman katon alla.
Niin, ei siis tarkoita että myytäisiin samoissa tiloissa mutta kattojärjestelmä on sama konsernin tuotteilla.
http://www.daimlerchrysler.fi
..että niille tulee 2006 dodget myyntiin en tiedä tuleeko neon myös? Tuskin!!
En muista onko -06 vai vasta seuraavana mallivuona, mutta Neon on jokatapauksessa poistumassa Chrysler/Dodgen valikoimista. Korvaava malli on Dodge Caliper, joka on yhdessä Mitsun kanssa suunniteltu "maalimanauto".
Dodge Caliper tulee erittäin todennäköisesti Suomeen. Miksikö? Koska se on Dodgen halvin malli, ja ne karvalakkivehkeet ovat niitä jota tänne aina rantautuu (prkl).