Hei te ihmiset, joilla on / on ollut napalävistys ja olette olleet raskaana. Itse olen jättämässä ehkäisyä pois raskaaksi tulon toivossa ja olen miettinyt, kannattaako lävistyksen mennä umpeen vai ei. Olen kuullut sekä hyviä, että huonoja kokemuksia yhdistelmästä napalävistys & raskaus, mutta kuinka kauan napalävistysreiän umpeutumiseen menee? Onko teille jäänyt rumia jälkiä? Kiitos vastauksista :)
raskaus ja napalävistys
cilla
3600
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
ymmärtänyt, mitä kysyit, mutta mulla on kahdessa raskaudessa ollut napakoru ihan synnärille asti ja toisessa synnytinkin sen kanssa. Nyt kolmannessa maha on isompi, joten otin sen pois noin viikko sitten, raskausviikolla 36, joten oletan, että se lävistys ei ehdi umpeutua ennen synnytystä. Ja sitten heti synnytyksen jälkeen aion laittaa takaisin.
Eli mitään ongelmia en ole kokenut tästä yhdistelmästä. Ja joillakin menee lävistys navasta umpeen tosi nopeesti, joillakin ei oikein millään. Joten jos tarkoitit, että pitääkö lävistyksen umpeutua ennen raskaaksi tuloa, niin voi olla, että sulla on hedelmällisyysikä ohi jo ennen sitä - tai sitten ei.
Otin lävistyksen pois joskus raskausviikolla 12. Seuraavan kerran laitoin korun muistaakseeni, kun poika oli noin kuukauden ikäinen. Reikä oli vieläkin eikä ollut umpeutunut.
Lävistysliikkeessä sanottiin, että raskauden ajaksi on myytävänä semmoinen tavallinen "muovitappi" minkä voi laittaa raskauden ajaksi.
Se piti sanoa vielä, että ihan siistin näköinen koru vielä on ja poika nyt 10kk. :)