Olen tietoisesti päästänyt elämäni lipua ohitseni. Olen aina ollut tunnollinen ja omistautunut täysin työuralleni, sekä lähimmäisistäni huolehtimiseen. Itseni olen jättänyt täysin huomiotta, en ole edes antanut itselleni mahdollisuutta rakastua ja perustaa perhettä. Olen ikäni arastellut elämänmuutosta ja jollain tavalla sulkenut mielestäni sisällä myllertävät tunteet, rakkaudenkaipuun. Minulla on ollut hyviä asioita elämässäni, mutta se tärkein ydin: oma rakastettu puuttuu. Nyt nelikymppisenä tuntuu vaikealta enää lähteä "ulos" etsimään sielunkumppania, jonka kainaloon voisi kenties käpertyä turvaan. Olen seurallinen, mutta arka miesasioissa. Miehet ovat minusta kiinnostuneita, mutta jostakin syystä vetäydyn tavoittamattomiin. Olen siis täysi luuseri... kaunis, mutta onneton luuseri.
Yksin niin että sattuu
Jasmiini
71232
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Hei, kyllä tässä meidän iässäkin vielä ehtii...ei kaikki toivo ole menetetty!!
Koskaan ei ole liian myöhäistä päästää rakkautta elämäänsä, perustaa perhettä ja tehdä jotain aivan uutta.
Minä taas olen ehtinyt (samanikäisiä ollaan) tehdä elämässäni yhtä ja toista juuri tuolla rakkauden saralla. Kaikki asiat eivät ole tuoneet onnea mutta kokemusta kylläkin.
Mitäpä jos vain ottaisit itseäsi "niskasta kiinni" ja päättäisit kokeilla miltä joku uusi asia tuntuisi.
Pelkäätkö, että läheinen suhde toiseen ihmiseen saattaisi satuttaa sinua!?
Näinkin on aina mahdollista käydä mutta muista että kaikki sekin kuuluu elämään.
Et varmaankaan tarvitse olla yksin, jos et sitä välttämättä itse halua.
Valoa ja rakkautta elämääsi!
Olisko miehiin helpompi tutustua sitten chatissä tai foorumeilla? uskaltaako tekstin muodossa kertoa enemmän? miksi sä olet arka miesasioissa? onko huonoja kokemuksia miehistä?
...etäisyyttä kaikkiin ihmisiin (paitsi perheeseen). En pelkää miehiä, mutta pelottaa että joudun nolattavaksi tai ihmettelyn kohteeksi, kun kerron itsestäni. Itse ainakin pidän itseäni outona lintuna.
Kiitos lohduttavista vastauksista ja neuvoista. Voi olla että minäkin saan olla vielä joskus onnellinen ;)
No sun pitää olla vaan rohkea ja pistää itsesi peliin. Tutustut miehiin, tapailet. Eikä sun tarvitse kertoa itsestäsi niitä juttuja joita nolostelet. Katsot miten asiat edistyy. Muuten voivottelet siinä vielä kymmenenkin vuoden päästä ;)
Olen myös yli nelikymppinen ja tunnen itseni todella yksinäiseksi, myös lapseton. Ystäviä minulla on paljon ja pidän heistä todella ja tarvitsen heitä. Kokemukset miehistä ovat tähän mennessä tuottaneet vaan pettymyksiä joten ei paljon kiinnosta niihin tutustua enempää ja toisaalta on luottamuskin niihin mennyt. Kuitenkin kaipaan läheisyyttä ja ennenkaikkea turvallisuudentunnetta ja jonku jonka kanssa jakaa yksinäiset hetket. Tunnen oloni aika turvattomaksi ja avuttomaksi. Viihdyn kyllä yksinäisyydessäkin hyvin, mutta liika on liikaa.
Olen aikonut hankkia itselleni koiran. Koirahan tarjoaa ihmiselle vilpitöntä kiintymystään ja välittämistä ja "uskoo" sinuun silloinkin kun sä itse et jaksa uskoa.
Suhteessa miehiin etsin rakkautta, en kannata seksiä enkä hyväksy sitä. Kokemuksesta olen sen oppinut että seksi ei ole mun juttu.
Olen aika ahdistunut ja peloissani siitä, että nykymaailmassa käytetään, varsinkin miehet, seksiä aseenaan. Olen herkkä ihminen fyysisesti, mutta henkisesti vahva. Jatkuva pelko ja ahdistus syö voimia ja vie elämänhalua ja riistää mielen- ja sielunrauhaa. Minulle ihmiskeho on pyhä ja arvokas asia enkä halua että sitä käytetään välineenä.
Minulle voi kirjoittaa: [email protected]
Jos vaan joskus löydän ihanan miehen, jonka kanssa rakastumme, haluan varmasti näyttää hänelle tunteeni. Minusta rakastelu on tärkeä osa rakastavaa ja onnellista parisuhdetta.
Miksi suhtaudut rakasteluun kielteisesti ? Johtuuko se siitä, että rakastelu-sanaa ei nähtävästi enää käytetä, vaan puhutaan naimisesta, panemisesta jne, jotka saavat asian kuulostamaan jotenkin halvalta ja likaiselta.
Hyväksyn rakastelun ehdottomasti ja vain ja ainoastaan ja ilman rakkautta se ei ole mahdollista.
Seksiä en hyväksy missään muodossa.