Mistä tietää, että syntein päästönsaarnaviran omaavat vain vanhoillislestadiolaiset? Miksi kaikki kristityt eivät tätä omaa, siis kristinuskoiset? Kirkoissa papit saarnaavat anteeksiantamusta, samoin myös esikoislestadiolaiset. Sanokaa, mistä sen tietää, että muiden kuin vanhoillislestadiolaisten käyttämä saarnavirka ei kelpaa, vaan on turha? Entäpä jos kelpaakin?
synteinpäästön saarnaviran yksi
joukko..
2286
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
mitä papit nykyään kirkoissa saarnaavat?
Minä olen ainakin harvoin enää kuullut selitettävän raamattua siellä vaan puhuttavan yhteiskunnallisista asioista.
Eikö Jumalanpalveluksen tärkein osa ole nimenomaan saarna? Näin minä olen ainakin ymmärtänyt. Mutta saarnan aiheet ovat maallisia.
Vihulainen on onnistunut tekemään tästä maailmasta niin monimutkaisen uskontojen sekamelskan, että se oikea totuus varmasti hukkuisi kaikenlaisten nimien ja oppien alle.
"Rietas", joksi Lestadius saatanaa kutsuu, panee ihmiset nimittelemään toisiaan kaikenlaisilla nimillä ja niiden perusteella ihmiset sitten arvioivat toisia ihmisiä ja ihmisryhmiä. Sumutusta, petosta ja pahimmanlaatuista valetta. Ja se sama saatana osaa sumuttaa yhtä lailla vl:aa kuin ei-vl:aakin. Osaa laittaa verkkoa ympärille niin hissukseen, että ihminen voi kirkkain silmin väittää puhuvansa totta, vaikka sanoo mitä sattuu.
Ja vihollinen on vieläkin ovelampi. Lestadius varoittaa saarnassaan:
"Mutta paatuneitten sydän paisuu vaan päivä päivältä. Jota kauvemmin he elävät sen hirmuisemmaksi he tulevat. Viimein kääntää vihan perkele heidän silmänsä nurin, että he katsovat Jumalan saatanaksi ja saatanan Jumalaksi. Vapahtaja tulee paatuneitten silmissä samarialaiseksi, kansan häiritsijäksi ja Jumalan pilkkaajaksi. Kristityt tulevat paatuneitten silmissä ylpeiksi, riettaiksi ja vääriksi profeetoiksi ja villihengiksi. Mutta huorat, varkaat, murhaajat, juomarit, kiroilijat ja tappelusmiehet tulevat rakkaiksi kristityiksi. Ja perkeleen apostolit tulevat parhaiksi papeiksi."
Jaak. 3:13 Kuka teistä on viisas ja ymmärtäväinen? Esittäköön hän osoitukseksi hyvästä vaelluksesta tekonsa, sävyisästi, niin kuin viisas tekee.
14 Mutta jos teidän sydäntänne hallitsee katkera kateus ja riidanhalu, älkää vastoin totuutta kerskuko kuvitellulla viisaudellanne.
15 Sellainen ei ole ylhäältä tulevaa viisautta, vaan maallista, ihmisistä tulevaa, pahojen henkien viisautta.
16 Sillä siellä, missä kateus ja riidanhalu vallitsevat, on myös hillittömyyttä ja kaikenlaista pahaa.
17 Mutta ylhäältä tuleva viisaus on puhdasta ja pyhää, ja niin se myös rakentaa rauhaa, se on lempeää ja sopuisaa, täynnä armahtavaisuutta ja hyviä hedelmiä, se on tasapuolista ja teeskentelemätöntä.
18 Vanhurskauden siemen kylvetään rauhan tekoina, ja se tuottaa hedelmän niille, jotka rauhaa rakentavat.
Jaak. 1:5 Jos kuitenkin joltakulta teistä puuttuu viisautta, pyytäköön sitä Jumalalta. Hän on saava pyytämänsä, sillä Jumala antaa auliisti kaikille, ketään soimaamatta.
6 Mutta pyytäköön uskossa, lainkaan epäilemättä. Joka epäilee, on kuin meren aalto, jota tuuli ajaa sinne tänne.
7 Älköön sellainen luulko saavansa Herralta mitään
Toisten uskolla ei kukaan voi päästä Jumalan valtakuntaan vaan ainoastaan omallaan.