Pitkin iltaa olen vertaillut eri rihmakalalejeja. Erittäin niukasti olen löytänyt tietoa/kuvia juovarihmakalasta. Siis löytyykö kalasta väriä kunnolla (esim verrattuna helmirihmaan?)
Onko miten vaikeasti saatavissa oleva laji täälllä suomessa? Mistä osasi ruveta etsimään? Missä hinnoissa?
Mikä on haaremin ihannekoko (300 litran akvaario itsellä)? Tuleeko toimeen toisten kalojen kanssa? Entä eri rihmalajien? Käsittääkseni rauhallinen rihma? Helppohoitoinen?
Hitsi, kun rupesi ihan vallan himottamaan tämä rihmalaji. osaako kukaan kertoa tästä rihmasta enemmän?
Juovarihmoista tietoa kaipaillaan
1
253
Vastaukset
- patu
Labyrinttikala osastolta;
Juovarihmakala on suositumpaa lähisukulaistaan kääpiörihmakalaa jonkun verran kookkaampi ja värittömämpi mutta selvästi helppohoitoisempi laji.
Laji voi elää noin 4-vuotiaaksi.
Koko:11 cm, koiras hieman naarasta kookkaampi.
Vaatimukset:pH 6,0–7,5, lämpötila 23–28 °C, vesi mieluiten pehmeätä. Kala ottaa happea pinnalta, joten ilman ja veden välillä ei saa olla kovin suurta lämpötilaeroa.
Aikuiset koiraat saattavat tapella pahasti keskenään. Ei pidä kovasta virtauksesta.
Ruokinta:Hiutaleet, pienet pelletit, pienet elävät tai pakastetut eläimet. Ei syö pohjalta. Syö luonnossa lähinnä hyönteisiä ja pikkuötököitä.
Soveltuvuus ja luonne:Reviirikala, etenkin koiras voi olla melko häijy lajitovereilleen ja muille pienille rihmakaloille mutta ei ole kiinnostunut toisentyyppisistä kaloista. Paras yhdistelmä ryhmä, jossa on 1 koiras ja muutama naaras mutta kalaa voi hyvin pitää yksinkin. Mikäli kalat tulevat keskenään toimeen, pariskuntakin voi olla onnistunut ratkaisu.
Sukupuolierot:Aikuisten kalojen sukupuolet on helppo erottaa toisistaan. Normaalinvärinen koiras on selvästi punertavan ja sinertävän raidallinen ja sen rinta on kutuaikana tumma. Naaras on hailakampi ja vain heikosti raidallinen. Koiraan parittomien evien kärjet ovat terävät, naaraalla pyöreähköt.
Lisääntyminen:Kutuvalmis koiras rakentaa vaahtopesän pinnalle, usein kelluvien kasvien sekaan, ja kudun jälkeen vahtii sitä aggressiivisesti. Poikasten kasvatus ei onnistu seura-akvaariossa, vaan emokalat kannattaa siirtää erilliseen viljelyakvaarioon (väh. 80 L, pH 6,5, 28 °C, dH 0–2) kutemaan. Pienessä akvaariossa naaras on poistettava välittömästi kudun jälkeen, ettei koiras tapa sitä. Vastakuoriutuneet poikaset ovat hyvin herkkiä mm. lämpötilan vaihteluille ja niiden ruokinta on aika vaikeaa. Pienen kokonsa takia ne tarvitsevat aluksi likoeläimiä. Kaikki kaupoissa myytävät juovarihmakalat ovat viljeltyjä.
Kannattaa lueskella näitä juttuja joita täällä kirjoitellaan niin saa nopeasti selville haluamansa tiedon.
Mutta onhan tää näinkin ihan jees rupatella kalojen hoitamisesta. Totista hommaa kun asiaan oikein perehtyy viimesen päälle.
Käsityksesi Juovarihmasta on hieman virheellinen mutta akvaario jota sille aiot tarjota on erittäin sopiva kunhan vanha kalasto on Rihmis haaremille riittävän säyseä.
Kun hoidat perus asiat kuntoon hoitorutiinien kannalta ei tämäkään kala ole mitenkään sen vaikea hoitoisempi kuin yleisimmät seura akvaario kalatkaan.
Oiva hankinta siis mutta älä yli kansoita akvaariotasi turhaan mieltymystesi himossa, se tekee kaloille hallaa ja saattaa johtaa arvaamattomiin mutta tiedossa oleviin ongelmiin... kalakuolema korjaa stressistä kärsivät helposti...! semppiä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta
Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään17115404Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla
"älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen903755Venezuela on hyvä esimerkki vasemmistolaisten pahuudesta
Jokainen tietää, että Venezuelassa on pitkään ollut Chavezin ja Maduron vasemmistohallinto. Maan talous on romuttunut,1373054Martinalta vahva viesti
"Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J2791504Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?551471Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin
"-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup1591407Jos mies olet oikeasti...?
Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh1151304Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista
Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S141274- 811101
Nautitko riidan haastamisesta?
Itse olen hyvin kärsivällinen ja sopuisa noin yleensä, mutta osaan tarvittaessa olla hankala. Niin metsä vastaa kuin sin2081029