Pitkin iltaa olen vertaillut eri rihmakalalejeja. Erittäin niukasti olen löytänyt tietoa/kuvia juovarihmakalasta. Siis löytyykö kalasta väriä kunnolla (esim verrattuna helmirihmaan?)
Onko miten vaikeasti saatavissa oleva laji täälllä suomessa? Mistä osasi ruveta etsimään? Missä hinnoissa?
Mikä on haaremin ihannekoko (300 litran akvaario itsellä)? Tuleeko toimeen toisten kalojen kanssa? Entä eri rihmalajien? Käsittääkseni rauhallinen rihma? Helppohoitoinen?
Hitsi, kun rupesi ihan vallan himottamaan tämä rihmalaji. osaako kukaan kertoa tästä rihmasta enemmän?
Juovarihmoista tietoa kaipaillaan
1
266
Vastaukset
- patu
Labyrinttikala osastolta;
Juovarihmakala on suositumpaa lähisukulaistaan kääpiörihmakalaa jonkun verran kookkaampi ja värittömämpi mutta selvästi helppohoitoisempi laji.
Laji voi elää noin 4-vuotiaaksi.
Koko:11 cm, koiras hieman naarasta kookkaampi.
Vaatimukset:pH 6,0–7,5, lämpötila 23–28 °C, vesi mieluiten pehmeätä. Kala ottaa happea pinnalta, joten ilman ja veden välillä ei saa olla kovin suurta lämpötilaeroa.
Aikuiset koiraat saattavat tapella pahasti keskenään. Ei pidä kovasta virtauksesta.
Ruokinta:Hiutaleet, pienet pelletit, pienet elävät tai pakastetut eläimet. Ei syö pohjalta. Syö luonnossa lähinnä hyönteisiä ja pikkuötököitä.
Soveltuvuus ja luonne:Reviirikala, etenkin koiras voi olla melko häijy lajitovereilleen ja muille pienille rihmakaloille mutta ei ole kiinnostunut toisentyyppisistä kaloista. Paras yhdistelmä ryhmä, jossa on 1 koiras ja muutama naaras mutta kalaa voi hyvin pitää yksinkin. Mikäli kalat tulevat keskenään toimeen, pariskuntakin voi olla onnistunut ratkaisu.
Sukupuolierot:Aikuisten kalojen sukupuolet on helppo erottaa toisistaan. Normaalinvärinen koiras on selvästi punertavan ja sinertävän raidallinen ja sen rinta on kutuaikana tumma. Naaras on hailakampi ja vain heikosti raidallinen. Koiraan parittomien evien kärjet ovat terävät, naaraalla pyöreähköt.
Lisääntyminen:Kutuvalmis koiras rakentaa vaahtopesän pinnalle, usein kelluvien kasvien sekaan, ja kudun jälkeen vahtii sitä aggressiivisesti. Poikasten kasvatus ei onnistu seura-akvaariossa, vaan emokalat kannattaa siirtää erilliseen viljelyakvaarioon (väh. 80 L, pH 6,5, 28 °C, dH 0–2) kutemaan. Pienessä akvaariossa naaras on poistettava välittömästi kudun jälkeen, ettei koiras tapa sitä. Vastakuoriutuneet poikaset ovat hyvin herkkiä mm. lämpötilan vaihteluille ja niiden ruokinta on aika vaikeaa. Pienen kokonsa takia ne tarvitsevat aluksi likoeläimiä. Kaikki kaupoissa myytävät juovarihmakalat ovat viljeltyjä.
Kannattaa lueskella näitä juttuja joita täällä kirjoitellaan niin saa nopeasti selville haluamansa tiedon.
Mutta onhan tää näinkin ihan jees rupatella kalojen hoitamisesta. Totista hommaa kun asiaan oikein perehtyy viimesen päälle.
Käsityksesi Juovarihmasta on hieman virheellinen mutta akvaario jota sille aiot tarjota on erittäin sopiva kunhan vanha kalasto on Rihmis haaremille riittävän säyseä.
Kun hoidat perus asiat kuntoon hoitorutiinien kannalta ei tämäkään kala ole mitenkään sen vaikea hoitoisempi kuin yleisimmät seura akvaario kalatkaan.
Oiva hankinta siis mutta älä yli kansoita akvaariotasi turhaan mieltymystesi himossa, se tekee kaloille hallaa ja saattaa johtaa arvaamattomiin mutta tiedossa oleviin ongelmiin... kalakuolema korjaa stressistä kärsivät helposti...! semppiä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1892704Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482407Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1061132- 94989
- 64921
Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait241826Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20820Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka288791Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies90785Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22718