skitso-affektiivinen mielialahäiriö

Omaisellani varmistumassa kyseinen diagnoosi. Mistään vaan ei löydy kunnon tietoa.

Pyydän tietoa ja omakohtaisia kokemuksia: itse sairastaneet, omaiset ja ystävät esim.

KIITOS!!!=)
3774
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Liekkö ovat täällä kertomassa kun makaavat puoli koomassa sairaaloissa etteivät häiritsisi hoitajien kahvi tunteja ja tupakka taukoja.

Joku varmasti ajattelee, ja säästän hänet postaukselta.

olen ottanut lääkkeeni.

Äänestä
  • vaan häiriö, josta voi parantua! Siksi haluaisin näin omaisena kuulla sairaudesta ja kokemuksista, jospa saisin eväitä tukea rakasta ihmistä, pientä toivoa edes... kiitos.

    Äänestä

  • omainen kirjoitti:

    vaan häiriö, josta voi parantua! Siksi haluaisin näin omaisena kuulla sairaudesta ja kokemuksista, jospa saisin eväitä tukea rakasta ihmistä, pientä toivoa edes... kiitos.

    Häiriö ihmis mielessä ei ole sama kuin esim veren kierron häiriö ja hyvilläkin ennusteilla hoito voi kestää 10-30 vuotta, jonku muistan sanoneen että he voivat elää ihan normaalia elämää ja eivät paljoa muista vanhuksista eroa 75 vuotiaina, tosin siinä vaiheessa voi sanoa hyvästit perheen aloitukselle tai koulutukselle, tosin onhan se mahdollista elää 100 vuotiaaksikin että onhan tuossa tilanteessa vielä aikaa mutta häiriintyneillä on paha tappaa itsensä ennen hoidon loppua ja tervehtymistä(jos sitä siksi voi kutsua)
    koska nämä on enemmän tai vähemmän fyysisiä vikoja jotka ei parane mutta voi helpottaa ja oppia elämään.


    ja On lääkkeet otettu tänäänkin (20mg seronil).

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Omainen kirjoitti:

Omaisellani varmistumassa kyseinen diagnoosi. Mistään vaan ei löydy kunnon tietoa.

Pyydän tietoa ja omakohtaisia kokemuksia: itse sairastaneet, omaiset ja ystävät esim.

KIITOS!!!=)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu