Niin eli potilas 93 200d on alkanut hönkimään kuumaa välittömästi käynnistyksen jälkeen noin 5min. Keskisuuttimista tulee joskus alkuun vähän lämmintä ilmaa minkä moottori on lämmittänyt mutta kun keskeltä alkaa tulla viileää ilmaa niin sivusuuttimet pukkaa lämmintä edelleen vaikka säätö on kylmimmällä. Onko tuttu vika ja mistä lähdetään paikallistamaan?
Autossa on ilmastointi mutta se ei ole ollut päällä.
Autossa on ilmastointi mutta se ei ole ollut päällä.
Vastaukset 5
Vanhimmat
luultavasti magneettiventtiili siitä akun vierestä on rikki.omassa kävi samoin,vaihdoin sen ja nytte toimii.uusi maksaa mansikoita mutta käytetyn sain 300mk jossa oli vaihto-oikeus jos ei toimi
Siis sitä/niitä venttiilejä koputtelemalla saat ne kiinni...noin ensiavuksi. Tietysti säätimet kylmällä koputellessa.
tarkistappa sulakkeet!
anna antenni tyhmä kysymykseni,mutta mitä meinasit /millä sulakkeella meinasit et olis merkitystä asialle , kun on meinaan itelläni (250 d-89- ilmastoinnilla) tehnyt viime päivinä vähän samanlailla ja joskus kun starttaa niin kaikki kolme (huurteenpoisto, ilmastointi ja sisäkierto ) valot palaa , niitähän ei saa painamalla itse samanaikasesti mitenkään palamaan ????
Magneettiventtiili se tosiaan on jumissa... Ne kuluvat aikaa myöten ja jumittuvat. Uusi maksaa noin 800-900 markkaa. Vaihtaa onnistuu helposti itsekin.
Ja tosiaan... keskimmäiset tuuletuskanavat ovat raitisilmasuulakkeita ja ne eivät ole kytköksissä lämmityslaitteeseen vaan ts. niistä tulee vain ulkoilmaa. Jos niistä tulee joskus lämmintä, niin se johtuu siitä, että moottori huokuu paljon lämpöä ja se puhaltaa ensin moottorin vierestä ilmaa.