Mulla on parin vuoden ikäinen Pyhä birma- kissa. Se on meillä ihan sisäkissana, joskus harvoin käydään vähän valjaiden kanssa ulkona. Myöskään missään näyttelyissä ei oo käyty.Muita eläimiä mulla ei oo.
Niin kiinnostaa, että onko tällaselle kissalle tarpeelista antaa rokotuksia? (Eli lähinnä uusia vuoden/kahden välein niitä mitkä sille on pentuna annettu.) Nehän kuitenkin maksaa jonkin verran ja tuo kun ihan tosiaan on vaan sisäkissa niin tuntuu vähän hätävarjelun liiottelulta.
Mulla on myös ollut maatiaiskissa joka oli ulkokissa ja sille ei ikinä mitään rokotuksia annettu ja silti selvisi terveenä lähes 20-vuotiaaks.
Sisäkissan rokotukset..
4
625
Vastaukset
- MiKsu
rokotuksethan eivät ole pakollisia, vain suositeltavia. vaikka kissa onkin vain sisällä, voi se saada tartunnan, sillä kuljethan sinä ulkona:esimerkiksi jo kenkien mukana kulkeutuu vaikka mitä, ja kenkiähän kissat haistelevat. mutta eiväthän nämä kissatauditkaan kauhean yleisiä ole, mutta eivät myöskään mahdottomia. mutta sinä itse päätät rokotatko vai et.
- tuutikki
antaa rokotukset siinä kuin ulkokissoillekin. Ehdottomat rokotukset ovat kissarutto ja kissaflunssat, jotka täytyy sisäkissoilla uusia kahden- ulkokissoilla vuoden välein. Usein sisäkissojen rokottamista väheksytään, mutta sisäkissa voi sairastua siinä kuin ulkokissakin, sillä taudit voivat kulkeutua sisälle esim. kenkien mukana. Jos olet kissan jo ottanut, on sen terveyteen liittyvistä asioista oltava valmis maksamaankin, muuten olet vastuuton omistaja. Ja Pyhä birma on kallis rotukissa, joten miten sinulla on ollut varaa sellainen ostaa, jos ei ole varaa sitä rokottaa? Vaikka maatiaiskissasi pärjäsikin ilman rokotteita, se ei tarkoita ettei tämä kissasi niitä tarvitsisi. On hyvää onnea, ettei vanha kissanne ikinä sairastunut. Kissarutto on lähes aina tappava tauti ja flunssatkin sitkeä vaiva, ja pennuille ja vanhalle kissalle jopa vaarallisia. Kiikuta siis kissasi suosiolla rokotettavaksi, jos haluat sen voivan hyvin ja elävän pitkään!
- phoolan
On se myös niinkin että paljo rokottaminen rasittaa kissan elimistöä ja puolustusjärjestelmää ja saattaa aiheuttaa joitakin sairauksia. Rokottamiseen kannattaa aina suhatutua varauksellisesti, sillä niistä ei todellakaan tiedetä kaikkea.
- sip-su
Sisä- tai ulkokissaisuus ei vaikuta tehosteen antamisen väliaikaan. Jos vuoden kestävän rokotteen tehostaa kahden kuluttua, ei siitä ole vastavaa hyötyä, koska vasta-aineet ovat todennäköisesti kokonaan hävinneet.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 941769
Kolme miestä joukkoraiskasi nuoren naisen metsässä Helsingissä.
https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011193871.html?utm_medium=promobox&utm_campaign=hs_tf&utm_source=is.fi&utm_content=pr2351628- 911373
Sunnuntai terveiset kaivatulle
Maa on vielä valkoinen vaikka vappu lähestyy, otetaan pitkästä aikaa pyhä terveiset kaivatullesi tähän ketjuun !!661032Aika usein mietin sitä
Että miksi juuri minä olen se jonka kanssa haluaisit vakavampaa? Mikä minusta voi tehdä sellaisen että koet niin syviä t46931- 47928
Miksei voitaisi vaan puhua asiat selväksi?
Minulla on ollut niin kova ikävä sinua, etten oikein edes löydä sanoja kuvaamaan sitä. Tuntuu kuin jokainen hetki ilman38918Eräästä kalastuksenvalvojasta leviää video !
Ennemmin tai myöhemmin tänne palstalle tulee videonpätkä, jossa kerrotaan paikallisesta "kalastuksen valvojasta". Ei si9914- 46872
IS Viikonloppu 26.-27.4.2025
Koviksen ovat laatineet Eki Vuokila ja piirrospuolista vastaa Lavonius, jolloin 2,5 vaikeusasteen ristikko on saatu aika37849