Etu jousipallot vaihtoon.
- onko vaikea / helppo homma
- pitääkö auto laskea ala asentoon
- "räjähtääkö" nesteet silmille
- kannattaako vaihtaa samalla myös takapallot
- ostaako Citikalta vai esim. Motonetistä
Siis kaikki neuvot on tarpeen.
- onko vaikea / helppo homma
- pitääkö auto laskea ala asentoon
- "räjähtääkö" nesteet silmille
- kannattaako vaihtaa samalla myös takapallot
- ostaako Citikalta vai esim. Motonetistä
Siis kaikki neuvot on tarpeen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Kyseinen menopeli on Xantia break 2.0i 16V -98.
Kannattaa laittaa tuplakalvopallot joita saa merkkiliikkeestä, ne on käytännössä ikuisia koska paineet eivät juurikaan karkaa kuten tarvikepalloista.
Ensin auto ala-asentoon ja sammuta moottori. Sitten päävaraajan kyljestä löysää paineenpoistoruuvilla paineet, muistaakseni yksi kierros riittä mutta älä käännä liikaa! Pitäisi kuulua jonkinlainen pihaus kun paineet lähtee. Päävaraaja on koneen etupuolella alhaalla sen keskimmäisen pallon juuressa.
Tämän jälkeen vaan pallot irti ja uudet tilalle, öljyä uusien pallojen mukana tulevat tiivisteet LHM-öljyllä ennen kiinniruuvaamista. Pallot voivat olla tiukalla joten tarkoitukseen tehty palloavain voi olla tarpeellinen, öljynsuodatinavainkin yleensä riittää. Uusia kiinni laittaessasi väännä ne käsivoimin niin tiukkaan kuin jaksat, se riittää, avainta ei kannata käyttää ettei mene liian tiukkaan.
Sen jälkeen vaan aiemmin avattu paineruuvi kiinni, auto käyntiin, normaaliasentoon ja nauttimaan pehmentyneestä kyydistä. Systeemi ilmaa itse itsensä. Helppoa kuin heinänteko, menee maksimissaan vartti.
Jos autossa on alkuperäiset pallot, myös paineenvaraajan pallo pitää vaihtaa. Ja takapallot ovat myös vaihtokunnossa, huomaat sen viimeistään etupallojen vaihdon jälkeen. Pallojen vaihdosta lisää http://groups.msn.com/sitruunapatonki/tekniikka.msnw
Käytä sitruunahakua.
missä vaiheessa nuo pallot sitten on vaihtoiässä, omalla autolla oon ajanut 30 tkm, eikä tietoa historiasta muuta kuin että huollot on tehty 20 tkm välein merkkihuollossa
kyllä sen yleensä huomaa,kun kyyti menee kovaksi
ja kolot rupeaa tuntumaan.
Ketjuavain
sitten kun kyyti on samanlaista kuin uudella japsilla. Eli pompottavaa.
Jos et ole ihan "teppo" niin kyllä ne itse saa vaihdettua. Useat varaosien myyjät antavat asiantuntevaa apua asennukseen.
t.Mara Su.
ps. välttämättä Citroen ei ole halvin osien ostopaikka.
Pallot on niin saatanan tiukassa.
Ei lähde irti ei sitten millään.
Kokeiltu vaikka mitä.
Pajalle on vissiin vietävä.