Onko tämä tota?
TV1, Mot
19.09.2005
Toim. Ann-Nina Finne
PYHÄ SOTA TURUSSA
Osman Sultan: Juuri sinä päivänä, kun juhlittiin uskonnon suvaitsevaisuutta ja rauhaa, itseään islamilaisina pitävät terroristit veivät 150 ihmisen hengen. Sadat lapset jäivät orvoiksi, sadat naiset leskiksi. Iskujen onnistumisen kunniaksi Suomessa asuvat ääriliikkeen edustajat rukoilivat kaksi kertaa enemmän kuin normaalisti.
Ohjelman alkutunnus
Kolme turkulaista kurdimiestä on pidätetty tänä kesänä Irakissa epäiltyinä islamistisesta jihadista eli pyhästä sodasta. Siis terrorismista.
Abdulrahman Azizi pidätettiin toukokuun 31 päivä – ja uudestaan elokuun 23 päivä.
Ahmad Ali Mahmood pidätettiin heinäkuun 21 päivä.
Jabar Palani pidätettiin toukokuun 23 päivä.
Kurdistan ulottuu neljän valtion alueelle; Turkkiin, Syyriaan, Iraniin ja Irakiin. Kaikissa näissä maissa kurdit ovat vähemmistö, jota vallanpitäjät vainoavat.
Suomessa asuu noin 4800 kurdia, joista noin 700 Turussa. Suurin osa heistä on saanut Suomesta poliittisen turvapaikan kotimaassaan tapahtuneen vainon takia.
Turussa asuvista kurdeista muutamaa epäillään nyt islamilaisesta fundamentalismista, eli siitä että he ovat niin sanottuja islamisteja. Tämä on kuitenkin erotettava islamista – joka ei sellaisenaan kannusta terrorismiin.
Osman Sultan: Islamistit ovat eri järjestöistä; ääriryhmään kuuluu Ansar Al Islamin, Al Qaidan ja Ansar Al Sunnan kannattajia. Heillä on kuitenkin yhteinen tavoite ja he kaikki toimivat Turun alueella.
Irakin poliittinen tilanne on yhä hyvin epävakaa, vaikka suurin osa irakilaisista kannattaakin demokratian kehittämistä. Jotkut irakilaiset kannattavat kuitenkin islamisteja, siis ryhmittymiä joiden tärkein tavoite on perustaa islamistinen valtiojärjestys Irakiin. Joidenkin aikomuksena on sitten levittää sama järjestelmä muuallekin maailmaan.
Useat ryhmittymät käyttävät väkivaltaa saavuttaakseen tavoitteensa.
(Clip-Army of Ansar Al Sunnah executes Iraqui guardsman, Dec. 15, 2004)
Ryhmittymät, kuten Ansar al-Sunna ja Ansar al-Islam myöntävät avoimesti olevansa useiden Irakissa tapahtuneiden murhien, ihmiskaappausten ja terrori-iskujen takana viime vuosien aikana.
Ansar al-Islamin perustaja Mulla Krekar asuu Norjassa pakolaisena.
Mulla Krekar: Päällimmäinen tavoite on koota islamin kutsua ihailevista ihmisistä yksi yhteisö. Lisäksi pyrimme toimimaan Kurdistanin hyväksi ja kaatamaan Irakin tämänhetkisen järjestelmän.
Mot: Miten miehitystä vastaan voi taistella?
Krekar: Heitä vastaan voi nousta aseellisesti tai millä keinoin vain pystyy, jos siis tarkoitatte kolonialisteja.
Usea toisistaan riippumaton kurdilaislähde on vahvistanut MOT:lle, että Turussa toimii aktiivinen Mulla Krekarin perustama Ansar al-Islam tukiryhmä. Koska lähteemme pelkäävät kostoa, emme paljasta heidän nimiään ja kuviaan tässä yhteydessä.
Lähde: " Nämä ovat tuttuja henkilöitä. He toimivat jotenkin niin, että me huomaamme heidän aikeensa. Valitettavasti he ovat hyvin varovaisia, eivätkä jätä mitään todisteita itsestään. Mutta me tiedämme, mitä on tekeillä..”
Osman Sultan: Heitä on Turun alueella ehkä noin 20 henkilöä, joista viitisen ei ole välttämättä sulautunut ryhmään niin täysin. Olennaista on kysyä, kuka heitä organisoi Turussa. Alun perin Turun kaupunki ei ole myöntänyt heille asuntoa, kuka on siis järjestänyt heille asunnot Turussa? Nyt he ovat keskittäneet toimintansa Turkuun ja haluavat työskennellä sieltä käsin.
Mot: And who is that person?
Osman Sultan: Henkilö, joka on tällä hetkellä Irakissa pidätettynä.
Henkilö, johon Osman Sultan viittaa on Suomen kansalainen Abdulrahman Azizi. Hän tuli Suomeen 1996.
Abdulrahman: Alussa mä olin Jyväskylässä kaksi vuotta ja sitten mä, Siis Jyväskylässä saatiin niin kun pieni kaupunki, ei siellä työtä. Sitten mä muutin Jyväskylästä Turkuun ja mä sielä mä sain työpaikka niin kun koulun avustaja ja Vaskovuoren koulussa, mä olin siellä työssä. Ja sitten mä olin työssä kirjapainossa. Mä sain töitä sen, sen takia mä oon muuttanut Jyväskylästä Turkuun.
Kun tapasimme Abdulrahmanin elokuun lopussa Irakissa, hänet oli pidätetty epäiltynä islamistisesta jihadista – siis terrorismista. Tämä on jo toinen kerta, kun hänet on pidätetty Irakissa. Ensimmäisen kerran hänet otettiin kiinni kesäkuussa, mutta todisteiden puutteessa hänet päästettiin vapaaksi. Nyt hän on siis jälleen vangittuna.
Abdulrahman: Että epäilty on se että mä oon islamilainen, en mä en olen, mä oon asunu Suomessa noin 10 vuotta, eikä mulla oo mitään virheitä, kaikki oli ok ja mä oon Suomen kansalaisuus. JA minä ja mun perhe on saanut Suomen kansalaisuus ja sitä on vain, että minä oon islamilainen.
Irakin Kurdistanissa toimii kaksi turvallisuuspalvelua. Toinen niistä, Asaish, pidätti Abdulrahmanin. Alueen kahdella suurimmalla poliittisella puolueella, PUK:lla ja KDP:llä, on myöskin omat pääministerinsä.
Mot: How does this fact influence the work against terrorism?
Omar Fatah: Terrorismiasioissa teemme yhteistyötä. Arbilin hallintoalueen turvallisuusasioista vastaavat järjestöt tekevät yhteistyötä kanssamme. Meillä on yhteisiä toimintaryhmiä ja olemme vannoutuneet taistelemaan yhdessä terrorismia vastaan. Tämän takia välillämme on laajaa yhteistyötä eri tasoilla sekä tiedonvaihtoa.
Sarkaut: Saimme tietää Suomessa asuvien henkilöiden kautta, että eräs Suomessa asuva iranilainen on matkustanut Kurdistaniin. Saamiimme tietoihin nojaten epäilemme häntä yhteistyöstä Ansar Al Islamin ja Mulla Krekarin kanssa. Tästä syystä hänet on pidätetty ja asiaa tullaan tutkimaan.
Samasta vankilasta löysimme myös vuonna 2003 Turkuun muuttaneen Ahmad Ali Mahmoodin – häntäkin epäiltiin terrorismista.
Mahmood: En ole tehnyt mitään. Nyt kun olen tullut takaisin, heillä on oikeus tutkia minut, mutta minä en kuitenkaan ole tehnyt mitään.
Sarkaut: Saamiemme tietojen mukaan hän on ollut yhteydessä erityisesti Mulla Krekariin ja islamilaisjärjestöjen kanssa, jotka toimivat Suomen ulkopuolella, esim. Norjassa ja Ruotsissa. Tästä syystä hänet on nyt pidätetty. Jotkin Ansar Al Islamin, Al Qaidan ja Ansar Al Sunnan kannattajista luulevat ettemme tiedä heidän toiminnastaan ja sen takia he uskaltavat tulla takaisin tänne. Tulemme kuitenkin pidättämään heidät omien tietojemme perusteella ja tutkimaan heidän asiansa.
Mahmood: He tutkivat taustaani. Minulle annettujen tietojen mukaan tutkimukset liittyvät väitettyihin yhteyksiini islamilaisjärjestöihin.
Kolmas turkulaismies, Jabar Palani, vangittiin toukokuun 23:s päivä ja päästettiin noin kuukautta myöhemmin vapaaksi todisteiden puutteen takia. Häntäkin epäiltiin terrorismista. Kyseinen henkilö ei halua antaa MOT:lle haastattelua.
Keväällä 2003, Yhdysvaltain tuolloinen ulkoministeri, Colin Powell väitti puheessaan YK:ssa Krekarin järjestöä Ansar Al-Islamia Osama bin Ladenin ja Saddam Husseinin väliseksi linkiksi.
Oslossa on parhaillaan käynnissä oikeudenkäynti Mulla Krekaria vastaan. Norjan valtio haluaa karkottaa Krekarin viitaten valtion turvallisuuteen.
Mulla Krekar: 17.5.2002 lähtien minulla ei ole ollut mitään virallista yhteyttä Ansar al-islam -järjestöön, enkä kommunikoi sen kanssa mitenkään. Tietoni järjestöstä saan niin kuin toimittajakin muilta ihmisiltä. Kerään tietoa, kuulen ja seuraan uutisia, tarkistan uutisten todenmukaisuuden, mutten sen enempää.
Norjassa uskotaan Krekarin yhä vaikuttavan aktiivisesti joissakin Irakissa toimivissa terroristijärjestöissä.
Mulla Krekar: Yksi jihadin puolista on sydämessä, ihmisen ja Jumalan välissä; toinen puoli on moraalissa eli hyvässä käytöksessä; kolmanneksi on jihad muiden kanssa ja työnteossa eli totuuden ja turhanpäiväisyyksien pitäminen erillään; jihadin neljäs puoli on aseellista, esimerkiksi miehittäjien ulosajo niin kuin nyt tapahtuu Irakissa.
Mulla Krekar: Kyse ei ole väkivallasta. Väkivaltaa käyttää se, joka riistää toisen omaisuutta. Sellainen on kauheaa vääryyttä.
Kun ajaa amerikkalaiset pois maasta aseita käyttämällä ja pakottaa heidät lähtemään pois samalla tavalla kuin neuvostoliittolaiset aikoinaan Afganistanista, sitä voi pitää jihadina eli uskon puolustamisena.
Toukokuun alussa Tukholman käräjäoikeus tuomitsi kaksi kurdimiestä seitsemän ja kuuden vuoden vankeustuomioihin terrorismirikoksen valmistelusta. Miehet olivat keränneet rahaa, ja siirtäneet summat Ruotsista Pohjois-Irakin islamistiselle liiikkeelle – tarkemmin sanottuna Ansar Al-Islamille.
Myös Turussa tunnetaan rahankeräykset, joiden epäillään suuntautuvan terroristeille.
Lähde: "He itse väittävät keräävänsä kerran kuukaudessa. En ole itse nähnyt sitä, mutta olen kuullut heidän sukulaisiltaan ja ystäviltään, joiden luona olen joskus käynyt. Kuulemma rahat kerätään kuukauden viimeisenä päivänä."
Mot: Tukevatko he Ansar Al Islamia myös rahallisesti?
Osman Sultan: Tietysti, sillä he keräävät täällä rahaa jopa ahdistamalla ulkopuolisia ihmisiä.
Mot: Olen ymmärtänyt, että te keräätte rahaa Turussa, miksi?
Abdulrahman: Eli ei oo ketään kerran nyt rahaa Turussa paitsi moskeijassa maksetaan vuokra ja sähkö ja vesi. Vain yhdyskunta kerää vähän, ei ole ketään muuta.
Mot:n lähteiden mukaan rahat kuljetetaan niin, ettei niitä voi mitenkään jäljittää. Esimerkiksi yksittäiset matkailijat toimivat kuriireina vieden rahaa Irakiin.
Lähde: "Kun he siirtävät rahaa, he eivät ole niin naiiveja, että veisivät mukanaan esimerkiksi 15 000 euroa, ja joutuisivat ongelmiin. Rahat siirretään pieninä erinä ja monta kertaa vuodessa.
Tämä on yksi tapa, toinen tapa on lähettää rahat käyttäen rahansiirtopalvelua. Tiedän sadan prosentin varmuudella, että rahaa siirretään."
Abdulrahman: Ei pidä paikkaansa, ei oo ketään tehny mun mun ymmärtääkseni, minun ….mitäs sanotaan tai miten tehdään ja minun ymmärtääkseni en ole kuullut semmosta, enkä ole nähnyt sitä.
Sarkaut: Vain harvoin Ansar Al Islamilaisia lähetetään tekemään työtä tänne. Yleensä heidän välityksellään tänne lähetetään rahaa täällä toimiville terroristijärjestöille. Rahoja käytetään räjähteiden ja aseiden ostamiseen. Rahat, jotka hyväntekeväisyyden nimellä kerätään, tuodaan tänne ja niitä käytetään taistelutoimintaan Kurdistanin paikallishallitusta ja Irakin hallitusta vastaan. Heidän tavoitteenaan on viedä maasta rauha ja perustaa tänne islamilainen valtio. Ideana on se, että keräämällä sieltä rahaa tuetaan täällä toimivien terroristijärjestöjen toiminnan jatkuvuutta.
Turkulaisryhmää syytetään myös uusien jäsenien rekrytoinnista erityisesti nuorten, sekä hiljattain kaupunkiin muuttaneiden pakolaisten ja -siirtolaisten keskuudessa.
Osman Sultan: Ryhmä tukee rahallisesti nuoria, jotka käyvät moskeijassa. He maksavat 20 euroa viikossa jokaiselle lähipiirinsä nuorelle, joka käy moskeijassa lauantaisin, jossa heille opetetaan siellä koraania. Mistä syystä he maksavat rahaa?
Olemme myös saaneet vihjeitä siitä, että turkulaiset islamistit rahoittavat Irakin terrorismia muillakin tavoin kuin pelkkien rahankeräysten kautta.
Lähde: "Esimerkiksi he ovat ostaneet useita pizzerioita, ja saaneet työpaikkoja Turusta. Joskus pizzerioissakin pidetään kokouksia, pienissä ryhmissä.
Mot: ja miksi he ovat ostaneet pizzerioita?
Lähde: Niin kuin tiedät, jokainen ihminen tarvitsee töitä. Mutta toinen pointti on se, että sitä kautta he saavat rahaa ääri-islamilaisten järjestöille. Kolmanneksi, oma pizzeria ja työpaikka tarkoittaa, että he voivat peittää toimintansa. Se on helppoa."
Lähde: "Miten tätä voisi kuvailla parhaiten? En nyt tarkoita kaikkia, jotka ovat pizzayrittäjiä. Mutta on joitakin tuttuja kasvoja, jotka ovat mm. ostaneet yrityksen 40 000 – 50 000 eurolla ja saavat myös peruspalvelurahoitusta. Kukaan ei voi toimeentulotuella tehdä 40-50 000 euron kauppaa. Mistä ja miten nämä rahat ovat tulleet, sitä voi vain ihmetellä. Pizzeriat ovat heidän taloudellisen pohjan vahvistamiseksi. Epäilemättä saatuja rahoja käytetään ideologian hyväksi…"
Osman Sultan: Lähes jokainen Turussa asuva kurdiperhe tietää näistä asioista. Asiat ovat sinänsä selviä. Ongelma on se, että kaikki eivät uskalla puhua näistä asioista julkisesti pelätessään henkensä puolesta. Minulla ei ole kuitenkaan syytä pelätä. Olen taistellut 18 vuotta Bath -puoluetta vastaan. Olen valmis taistelemaan vielä toiset 18 vuotta ääri-islamilaisia vastaan.
Halabjan kaupunki Irakin ja Iranin rajalla oli pitkään islamistien tukikohta.
Kaupungin koraanikouluissa rakennettiin pohja fundamentalismille joka on levinnyt ympäri maailmaa. Nykyisin fundamentalistit ovat siirtyneet rajan toiselle puolelle Iraniin. Tässä kuvassa näkyvässä koraanikoulussa saarnaa terrorismia vastaan.
Mullaksi eli muslimiseurakunnan papiksi valmistumiseen vaaditaan ainakin kahdentoista vuoden opinnot.
On kuitenkin muistettava, että terrorisolujen johtajat ovat usein fundamentalistisen koraanikoulun käyneitä mullia.
Mulla Krekar: Mullat ovat kunnioitettua väestönosaa. Ihmiset kuuntelevat ja tottelevat mullia, koska nämä ovat kunniallisia ihmisiä, joilla on omat riippumattomat mielipiteet asioista.
Turkulaista Abdulrahman Azizia kutsutaan yleisesti Mulla Abdulrahmaniksi, mikä tietysti tarkoittaa sitä, että hän on pappi muslimien seurakunnassa.
Mot: Mikä on sitten asemasi Turun muslimiseurakunnassa?
Abdulrahman: Mulla ei oo mitään asemaa, eikä mitään nimiä, eikä mitään oo listalla. Ei oo mitään asemaa.
Mot: Eikö se ole niin, että olet Mulla siellä.
Abdulrahman: Ei.
Osman SUltan: Kyllä hän on jopa enemmänkin kuin Mulla.
Mot: Mitä tällä tarkoitatte?
Osman Sultan: Tavallisesti Mullait ovat koulutettuja, fiksuja ja auttavaisia ihmisiä. Nämä äärimuslimit kuitenkin vastustavat koko ihmiskuntaa. Miten heitä voi kutsua edes ihmisiksi, kun he kieltävät jopa musiikin kuuntelemisen!
Kun MOT tapasi Abdulrahman Azizin irakilaisessa vankilassa, hän kertoi pidätyksensä syistä näin.
Abdulrahman: Sen takia mä oon pidetty eli vuonna -91 mä oon käynyt Oslon. Vain yhden päivän siellä oli, siellä oli joku yleis, Oslon yliopistossa , yleiskokous ja sitten sen takia mä oon pidätty sitten ja se epäilty, että mä oon käynyt sitä islamilainen henkilö siellä.
Mot: Mulla Krekar, vai?
Abdulrahman: Joo ja ei se, ei se piti paikkaansa
Moni seikka viittaa siihen, että Turun ja Norjan välinen kontakti on yhä olemassa.
Osman Sultan: 19.8. 2003 Ruotsiin matkusti Turusta seitsemäntoistahenkinen ryhmä. Sieltä he jatkoivat matkaansa muiden henkilöiden kanssa edelleen Norjaan. Norjassa he ovat saaneet 15.000 euroa. Tästä on puhunut eräs heidän lähipiiriinsä kuuluva.
Mot: Who did they see in Norway?
Osman Sultan: Mulla Krekarin.
Mulla Krekar: En tunne heitä. En ole kuullut heistä.
(Väitetään, että 2003 käyneet tervehtimässä)
En ole tietoinen siitä. En usko, mutta jos joku on tervehtinyt minua ja minä tervehtinyt takaisin, mitä merkitystä sillä olisi?
Mutta Suomesta ei ole käynyt luonani ketään, ei vastaanotollani, moskeijassa tai kotonani. En ole tavannut ketään eikä kukaan ole tullut tapaamaan minua. Minulla ei ole yhteyttä sikäläisiin muslimeihin.
Osman Sultan: Kuten tiedätte, he matkustavat eri maihin, mm. Norjaan, Ruotsiin ja Tanskaan. He pyrkivät aktiivisesti hankkimaan lisää kannattajia. Neljä vuotta sitten ei vielä Turun alueella ollut kyseisenlaista ääriliikettä. On oltava jokin taho, joka organisoi heitä.
Osman Sultan: Helmikuun ensimmäisenä päivänä Arbilin kaupungissa itsemurhaiskijät räjäyttivät itsensä samaan aikaan PUK:n ja IKDP:n toimistoissa, minkä seurauksena yli 150 ihmistä sai surmansa. Ihmiset olivat kokoontuneet uskonnollista juhlaa varten. Juuri sinä päivänä, kun juhlittiin uskonnon suvaitsevaisuutta ja rauhaa, itseään islamilaisina pitävät terroristit veivät 150 ihmisen hengen. Sadat lapset jäivät orvoiksi, sadat naiset leskiksi. Iskujen onnistumisen kunniaksi Suomessa asuvat ääriliikkeen edustajat rukoilivat kaksi kertaa enemmän kuin normaalisti.
Ylimääräiset rukoukset ovat tavallinen tapa muslimeille osoittaa kiitollisuuttaan jumalalle jonkun asian takia.
Lähde: "Esimerkiksi Iso-Britannian iskun jälkeen – kun he räjäyttivät pommeja Iso-Britannian metrossa - he sanoivat, että se on jumalan tahto. Ja, koska britit tappavat viattomia ihmisiä Irakissa, mekin joudumme sitten tappamaan ihmisiä länsimaissa tai missä tahansa paikassa. Mutta Arbilin iskun jälkeen heidän taktiikkansa on muuttunut. He etenevät varovaisesti, he salaavat enemmän asioitaan, ettei poliisi saa tietoa heidän toiminnastaan."
Abdulrahman: Eli niin kun mä oon Suomen kansalaisuus ja se Suomin valtion täytyy auttaa, eikö niin. Jos joku suomalainen pidätty vaikka missä vain, että Suomin ka, Suomin valtio täytyy auttaa ja tutkia, ja tutkia se, se asia ja tutkia se asia ja se asia miten menee eteenpäin, eikä niin.
Omar Fatah: Terrorismin vastaisessa taistelussa tulemme tekemään kaikkemme. Olemme valmiita tekemään yhteistyötä eri valtioiden kanssa. Mikäli valtiollanne on tarvetta apuumme, viranomaisenne voivat ottaa yhteyttä meihin. Viranomaisemme voivat auttaa teitä ja antaa teille terrorismiin liittyviä tietoja, joita on hallussamme. Olemme valmiit yhteistyöhön viranomaistenne kanssa.
Ongelmana on se, että Suomen ulkoministeriön käytännön mukaan keskustelua käydään ainoastaan tunnustettujen valtioiden välillä. Kurdistan ei ole virallinen valtio.
Mahmood: Mielestäni on hyvä, että turvallisuuspoliisi tutkii näitä asioita. Se on kuitenkin harmillista, jos tutkintavaihe tulee kestämään kauan ja henkilö joutuu olemaan kauan säilössä. Olen tullut takaisin vaimoni ja lapsieni luokse. Olen kaksinkertaisessa maanpaossa: kerran olen tullut Iranin Kurdistanista Irakiin ja taas Irakista Suomeen. Tullessani takaisin tarkoituksenani oli tavata perheeni. Minua saa rangaista, jos olisin oikeasti syyllistynyt näihin rikoksiin, mistä minua epäillään. Olen syytön. Toivon, että en joudu jäämään vankilaan enää pitkäksi aikaa.
Mot: How would you like to comment on the fact that this summer you have captured 3 people from Turku in Finland?
Sarkaut: Kuten tiedätte, kurdit ovat levittäytyneet ympäri Eurooppaa ja muutakin maailmaa. Kurdeilla on myös yhteyksiä eri poliittisiin tahoihin. Tällä hetkellä maailmassa leviää terrorismi-ilmiö. Ne henkilöt, jotka ovat maastamme lähtöisin ja joilla on tietojemme mukaan yhteyksiä terroristijärjestöihin, tullaan pidättämään heidän palatessaan tänne kotimaahan ja heidän asiansa tutkitaan. Vastaavasti ne kolme henkilöä, jotka ovat matkustaneet Suomesta tänne, ovat saamiemme tietojen mukaan yhteydessä terroristijärjestöihin. Heidät on pidätetty ja tulemme tutkimaan asian. Mikäli selviää, että he ovat todella yhteydessä terroristijärjestöihin ja tulevat tänne näiden järjestöjen asialla, heidät tullaan pitämään täällä kunnes heidän asiansa käsitellään oikeudessa. Jos kyse ei ole varsinaisesta yhteydestä terroristijärjestöihin, vaan he ovat tavallisia muslimeja, heidät tullaan vapauttamaan.
Ahmed Ali Mahmood päästettiin vapaaksi elokuun viimeisenä päivänä todisteiden puutteen takia.
Abdulrahman Azizi on edelleen vangittuna.
Suomen suojelupoliisista kerrotaan että asia ei ole heille vieras, mutta ohjelmassa esitettyjä asioita ei haluta kommentoida.
LOPPU
Mot väittä että pyhä sota on turusa
2
596
Vastaukset
- Eemeli the Vaahteramäki
Ja semmonen sota onkin että ei ihan heti lopu. Pojoja saa siitä, kuka on auttavainen ja edistää maailmanrauhaa aloittaen kysymällä anteeksi kun on syytä. Voi myös kysyä anteeksi vaikka ei olisikaan syytä. Vihamies/vihanainen taas saa pojoja siitä, että antaa anteeksi, ostaa vaikka pussillisen nallekarkkeja ja lähtee leffaan katsomaan vihattunsa kanssa uutta Wallacea ja Gromittia
tai jottai...
ja antaa miehille sekä naisille oikeuden tykätä semmosista toisen sukupuolen edustajista kuin haluaa, katsomatta rotuun tai tukanväriin tai ammattiin. Sekin on saatanan valhe, että homojen tai lesbojen tarttis olla semmosia lopun ikäänsä.
Hyvä seura huonot tavat turmelee. Tiettyjä suosituksia on iässä. (Anna lasten kasvaa rauhassa)
täsä ainakin yksi ehdotus. Lisää pomostani, eli Jeesukseen liityvää tietoa linkeissäni
http://www.galleria.suomi24.fi/saminen.- Salmivirta
Johanneksen ilmestyskirja 12: 1-11
på finska Åsama-language jag menar, att tämä kohta on siis Raamatusta, ilmestyskirjasta luku 12 ja jakeet 1-11.
Minä vasta opettelen tuntemaan Jeesusta. Mikael on enkeliruhtinas. Hän tuntee Jumalan sen verran hyvin, että Mooseksen ruumiistakaan riidellessään saatanan kanssa ei lausunut herjaavaa tuomiota, vaan sanoi "Rangaiskoon sinua Herra!" (Juudaan kirje jae 9)
-Joten Jeesus henkii kaikkea lihaa vastaan sellaista "turpa kiinni-asennetta", jotta voi tehdä jokaisesta ihmisestä sellaisen, miksi hänet on alunperin tarkoitettu.
Nyt joku ystävällinen "13:s soturi" voisi välittää tätä viesiä kotimaahansa. Tsemppiä.
Bw370
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla
Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e3067718Jos yhdistät nimikirjaimet
Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne856019Jos olisit täällä
Tosin en tiiä miks oisit. (Ja hävettää muutenkin kun ei muka muulla tavoin osaa kertoa tätäkään) Jos jollain pienellä1733571Kyllä se taitaa olla nyt näin
Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee322057Pirkkalan koulussa puukotus, oppilas puukotti kolmea
Ilmeisesti tyttöjä ollut kohteena.1951911Odotan että sanot
Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san221906- 361679
- 441494
- 551452
- 221441