Moi!
Olen lopettanut kokonaan maidon juonnin, koska uskon olevani sille allerginen. Nyt ongelmana on se, että kahvista ei saa hyvänmakuista näille perus soija- tai riisijuomilla. Olen kokeillut alprosoja-, oakly- ja rice dreamjuomia, mutta mikään ei niistä mielestäni sovi hyvin kahviin. Pari vuotta sitten kun kokeilin, niin joku vastaava valmiste sopi erittäin hyvin kahviin, mutten enää muista nimeä.
P.s. Niin ja mustana en juo!
Mitä kahviin maidon sijasta?
9
2519
Vastaukset
- sopia sekään
onhan kai siinäkin maitoperäisiä aineita,vai kuinka.
- choco
Kenties kookosmaito kävisi? En ole itse kokeillut, mutta ajattelen, että soija- ym. maidot maistuvat pahalta kahvissa koska ovat täysin rasvattomia. Kookosmaidossa rasvaa tosin on hieman liikaakin, mutta ehkä kevytkookosmaito?
- määäkiiiiiiiiiiii
Kokeile kasvirasvapohjaista Ruokakermaa(15%).
- Anonyymi
Kauramaito?
- Anonyymi
Perunajauho ei ollut hyvä kun vahingossa kokeilin. Ei kyllä sakeutunutkaan juomalämpöisessä, mutta outo sivumaku vaikka lisäsin maitojauhetta. Maitojauheella kannattaa olla 100% tiivis purkki, löysäkantisissa paakkuntuu aika nopeasti, perunajauholle sopii nekin. Vaihdoin purkkeja niin sekoittui.
- Anonyymi
Ei kannata oaklyä laittaa, voi olla vähän puumaista🌳🤣 Oatly taaseen saattaa näin 17 vuodessa olla kehittynyt paremmaksikin. Ainakin halpa vs kallis ohjelmassa kehuivat sitä elovenan versiota.
- Anonyymi
Maku kysymys. Kahviin on erikseen kauramatoa. Minun makuun käy vain merkki:VALIO ODDLY GOOD.BARISTA OAT DRINKI.kaura juoma joka nimen omaan on tarkoitettu kahviin.Merkkejä on paljon kyseistä kaura juomaa kahviin.Joten täysin maku kysymy. Itä-Helsinki 17.12.22
- Anonyymi
Vähemmän huono kuin jotkut muut, mutta maitojauhe paljon parempi jos maito pääsee loppumaan. Kurjaa olisi elämä jos joutuisi maitoa välttämään, lisäksi vaikkapa lihaa, sokeria jne. Sipulikin aiheuttaa tarpeeksi ongelmia kun sitä ei pysty syömään ja pilaavat lähes kaikki einekset.
- Anonyymi
viskiä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Stubb jo paljon tunnetumpi kuin kaikki persut yhteensä
Nyt on aika ottaa mittaa tunnettavuudesta, herrat ja narrit! Joku tuolla toisessa ketjussa väitti, että "persujen rivimi6910209Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?756966Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit256956Persu Keskisarja on politiikan Uuno Turhapuro
Asiantuntija luonnehtii Keskisarjaa Trumpin ajan Turhapuroksi, joka ärsyttää kokoomusta. – Keskisarjan känni-imago j1006230Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k965753Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?445298Tutkielma Marinin hallituksen epäonnistumisista rankkaa luettavaa
Marinin hallituksen epäonnistumiset voi tiivistää negatiivisessa sävyssä seuraavasti: Hallitus teki useita vakavia virh765050Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset184537Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus344531Oikeistohallitusten aikaan saannokset.
Holkerin touhujen seurauksena lama. Aho jatkoi tuhoa osaamattomuudellaan. Katainen ja alkoi talouden alamäki. Sipilä ja474172